Щороку в Україні діагностують близько 1000 злоякісних хвороб у дітей. Страшно й уявити, що відчувають їхні батьки, які змушені щодня боротися за життя своєї дитини та вірити, що коли-небудь вона одужає. Завдяки науковому прогресу та розвитку медицини сьогодні рак – це не вирок, і вилікувати цю страшну хворобу таки можливо, але за умови, якщо вчасно звернутися по допомогу.
Лікарі закликають не зволікати і звертатися до спеціаліста, якщо: відчуваєте слабкість, дратівливість; маєте синці на шкірі та слизових; гарячку без ознак застуди; втрату апетиту, маси тіла, блювання; неболючі пухлини чи ущільнення, що зростають у розмірах. Злоякісні хвороби дуже підступні, можуть замаскуватися. Але чим раніше вдасться виявити хворобу, тим більше шансів на одужання.

Вікторії Кузь лише 16 років, і вона вже мужньо бореться зі складною хворобою – гострою лімфобластною лейкемією третьої групи ризику. Зараз вона перебуває на лікуванні у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому центрі.
“Спершу мене боліла спина, і це продовжувалось деякий час. Згодом біль почав переходити на шию, тож вирішила звернутись до лікаря. Коли приїхала з мамою у лікарню, то мене одразу направили на УЗД, де виявили щось не те з лімфовузлами. Згодом зробили аналіз крові, який показав дуже високий рівень лейкоцитів. Зараз лікуюсь уже третій місяць”, – розповідає дівчина.
У майбутньому Вікторія мріє стати психологом, тож нині готується до ЗНО.
“З відвідуванням у лікарні дуже строго. Приходити можуть лише особи старші 18-ти, і то ненадовго. Також до мене приходять вчителі, які допомагають із вивченням базових предметів, готують до ЗНО. У майбутньому мрію стати психологом”, – зізнається дівчина.
Два апарати на усю країну
Цього тижня у Західноукраїнський дитячий медичний центр у Львові, який в народі називають “чорнобильська” лікарня, купили гемоаналізатор вартістю 3 047 895 грн. Завдяки цьому апарату можна визначати рівень хіміопрепаратів у крові онкохворих діток. В іноземних клініках лікування онкології без цього апарату неможливе. Водночас в Україні це лише другий гемоаналізатор.
Якщо злоякісну хворобу виявити на ранніх етапах, то більший шанс на одужання
“Сьогодні гемоаналізатор є у київському ОХМАТДИТі, куди приїжджають діти з цілої України. Ця лікарня постійно переповнена, там весь час черга, тож діток обстежують невчасно. Вирішили допомогти купити цей апарат також для Західноукраїнського спеціалізованого дитячого центру, що у Львові. Тепер тут зможуть отримати допомогу дітки з усієї Західної України. Їм буде

зручніше та комфортніше проходити лікування якнайближче до дому. До того ж, таким чином зменшимо навантаження на ОХМАТДИТ у столиці”, – розповідає засновниця благодійного фонду “Таблеточки” Ольга Кудіненко.
З її слів, надійним партнером для них є благодійний фонд “Крила Надії”, тож без вагань вирішили допомогти їм у зборі коштів на гемоаналізатор. Також звернулись до компанії Київстар, які радо допомогли сумою в один мільйон гривень.
“Насправді зуміли назбирати кошти та купити гемоаналізатор лише спільними зусиллями. Зокрема, завдяки нашій платформі sharity (з англійської – ділитись добрими справами. – “Львівська Пошта”). Зробили таку платформу, щоб наші абоненти долучались до добрих справ. Співпрацюємо з багатьма благодійними фондами, і за цей час зрозуміли, що наша мета не лише робити внески, але й інформувати суспільство, привернути увагу людей та наголосити на тому, що своєчасне діагностування вкрай важливе”, – розповіла директор із корпоративних комунікацій компанії “Київстар” Ганна Захараш.
А як допомагає держава?
Андрій Синюта, головний лікар Західноукраїнського спеціалізованого дитячого центру розповідає, що лікарня щороку звертається до держави з певним запитом, в якому вказує, чого потребують діти.
Якщо кожен із нас пожертвує бодай 50, 100, 200 гривень – це допоможе врятувати не одне людське життя
“У кожній області є дитячий медичний центр, тож дітки можуть лікуватись якнайближче до дому. Однак згідно Конституції, кожен має право вибору, де лікуватись. Люди, які вирішили, що краще лікуватись у Львові, можуть приїхати на лікування до нас. Та маємо розуміти, що бюджет розподіляють на кожну лікарню. Тобто ми готові приймати діток з інших областей, але якщо буде

відповідне фінансове забезпечення. Сьогодні до нас на лікування приїздить багато діток. Більше того, їхні батьки йдуть на хитрість, яка передбачена Конституцію, – вони просто стають мешканцями Львівської області”, – розповідає Андрій Синюта.
З його слів, в Україні законодавство не передбачає яких-небудь пільг для громадян, які жертвують на доброчинність.
“Був у Канаді у великій лікарні, де працює вісім тисяч людей. У 2015-ому бюджет такої лікарні становив один мільярд доларів. До того ж, у цей рік лікарня додатково отримала 400 мільйонів доларів від доброчинців. Бо держава заохочує населення до пожертвувань. Законодавство передбачає пільги тим, хто жертвує свої кошти на допомогу іншим”, – каже Андрій Синюта.
“Раніше зверталась до Міністерства охорони здоров’я, щоб вони допомогли із купівлею гемоаналізатора. Вони сказали, що зараз ця потреба “не на часі”. Однак говоримо про життя наших дітей, тож вирішили, якщо їм не до того, то маємо взятись за це самостійно. Сподіваюсь, що реформа якось змінить цю ситуацію. Навіть, якщо доб’ємось виділення яких-небудь коштів, то це буде не швидше, ніж за рік. Наші діти не можуть чекати рік, вони є тут і зараз, і потребують нашої допомоги”, – розповідає директор благодійного фонду “Крила Надії” Наталія Ліпська.
Долучайтеся до флешмобу!
“Я щаслива, що ми змогли об’єднати стількох людей, і допомогти діткам Західної України. Наразі нам необхідно також закупити реагенти, щоб цей апарат ефективно працював, а не просто стояв. Тож зараз збираємо 460 тисяч гривень, щоб закупити їх на цей рік. Для цього разом з БФ “Крила Надії” та Київстаром придумали флешмоб у соцмережах #маршрозбишак. Закликаємо усіх небайдужих написати якусь історію з дитинства та перерахувати кошти на закупівлю реагентів, які допоможуть дітям, які поки що не мають веселого дитинства. Сподіваємось, що ці кошти зуміємо зібрати та у найближчі кілька місяців закриємо потребу реагентів”, – розповідає Ольга Кудіненко.
Тож кожен охочий може зробити внесок на допомогу діткам.
“Зробити це дуже просто і швидко. Потрібно зайти на платформу sharity, або ж одразу на сайт
БФ “Таблеточки” чи
“Крила Надії” та перерахувати кошти. Згодом напишіть веселу історію з дитинства у соцмережі, додайте фото та хештег
#маршрозбишак. Таким чином допоможемо онкохворим діткам, щоб їх лікування було безпечним. Якщо кожен із нас пожертвує бодай 50, 100, 200 гривень – це допоможе врятувати не одне людське життя”, – наголошує Ганна Захараш.