Українські діти вкрай мало споживають молока – нижче за рекомендовану ВООЗ норму та середні показники в європейських країнах! А якщо в раціоні нема молока, суттєво знижується кількість кальцію в організмі. Звідси й проблеми: спочатку тривожність, дратівливість, підвищена втомлюваність, потім ламкість нігтів, волосся, дефекти зубної емалі, карієс. А далі ще гірше – порушення постави (сколіоз), розвиток плоскостопості, ламкість кісток, навіть судомні напади…
Аби цього не допустити, лікарі закликають давати дітям більше молока та молочнокислих продуктів, а освітяни і посадовці уточняють – склянку молока треба випивати щодня, бажано під контролем у школах. Як стверджують фахівці Інституту педіатрії та акушерства, діти не бачать корисних кальцієвмісних продуктів навіть удома. За їхніми даними, з норми 1000 міліграмів кальцію діти в кращому випадку отримують на день 300 міліграмів, у гіршому – 80. Отож, замість того, щоб давати дітям більше молочних страв, батькам легше годувати їх макаронами, варениками, пельменями або борошняними виробами.
І корисно, і смачно
Склянка молока забезпечує 30% добової потреби організму в кальції, 25% – у вітаміні D, 24% – у вітамінах групи B, 20% – у фосфорі та 11% – у калії. Особливо корисне молоко школярам, бо сприяє розвитку інтелектуальних здібностей, підвищенню успішності, покращенню концентрації уваги. “Якщо кальцію в організмі недостатньо, діти можуть страждати від хвороб кісток. А це, своєю чергою, призводить до розвитку остеопорозу, деформації кісток і переломів. Крім того, нестача кальцію може спричинити носові кровотечі, появу синців на тілі від найменшого удару і розвиток судом”, – розповідає терапевт Оксана Захарченко.
Зі слів лікаря, недостатня кількість споживання молока може призвести ще й до проблем із зубами. “Коли дитина регулярно п’є молоко, відбувається профілактика карієсу”, – переконує співрозмовниця. Але нагадує: ті, що мають схильність до алергії, повинні бути вкрай обережними із вживанням молока.
Молоко в кожну школу!
У Львові почали впроваджувати унікальний проект, спрямований на покращення якості шкільного харчування. Його започаткувала депутат Львівської міськради разом із програмою “ТСН. Тиждень”. Завдяки запозиченню фінського і європейського досвіду два місяці поспіль учні Львівської класичної гімназії щодня випивають по склянці молока. За допомоги благодійника там вдалося поставити молокомат.
Якщо до початку проекту аналізи більшості дітей були не зовсім втішні і вказували на недостатню кількість кальцію в організмі, то результати лабораторних аналізів після двох місяців щоденного вживання молока направду вразили: у 90% дітей здоров’я значно покращилося.
Склянка молока забезпечує 30% добової потреби організму в кальції, 25% – у вітаміні D, 24% – у вітамінах групи B
Відразу після цього до експерименту виявили бажання долучитися інші школи міста та області. Ініціативу вже перейняла Львівська школа №20 та Давидівська об’єднана територіальна громада.
Як каже секретар ради Давидівської сільської ради об’єднаної територіальної громади Ігор Кухарський, у їхніх найближчих планах забезпечити всіх учнів перших – четвертих класів додатковим щоденним харчуванням, у якому буде молоко. “Ми лише прийняли рішення про забезпечення дітей таким додатковим харчуванням. Наразі виконком разом із управлінням освіти розробляє перелік продуктів харчування та оголосить конкурс на гідного постачальника. Усе в процесі напрацювання, – запевняє він. – Попереду ще багато роботи, але намагатимемося внести зміни до шкільного харчування ще до кінця цього навчального року”.
Щоби шкіл, які готові включити до раціону учнів молоковмісні страви і продукти, ставало дедалі більше по всій Україні, повинен бути комплексний підхід на державному рівні. На думку доцента, заступника декана факультету правничих наук Національного університету “Києво-Могилянська академія” Зоряни Черненко, наголошувати на правильному і здоровому харчуванні, на важливості спорту і здорового способу життя повинен сімейний лікар. Крім цього, великий вплив може мати соціальна реклама. “Наприклад, кілька років тому в Польщі висіли білборди про важливість вживання молока. А чому б нам не перейняти їхній досвід? У нас в Україні можна побачити хіба що білборди з порадами, як убезпечитися від тої чи тої хвороби, але вкрай мало інформації, як запобігти певну проблему, в нашому випадку – нестачу кальцію”, – каже Зоряна Черненко.