Не епідемія, а спалах!

На Львівщині вже більше сотні осіб захворіли на кір, з них понад 70 – діти. Однак карантин у школах наразі не запроваджуватимуть

З початку року українці хворіють на кір. В Івано-Франківську, Тернополі, на Закарпатті, у Києві, Дніпропетровську, Одесі, а тепер ще й у Львові щодня реєструють нові випадки зараження. Не перестають застерігати й самі медики: за їхніми даними, захворюваність на кір порівняно з попередніми роками зросла у 70 разів!
Торік в Україні на кір захворіло 4,8 тисячі людей, з них понад дві третини – діти. Водночас у 86% хворих не було щеплення проти цього вірусного захворювання, заявила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Понад те, вперше за багато останніх років знову фіксували летальні випадки не тільки серед дітей, а й серед дорослих. Так, за останні півроку від кору вже померло щонайменше шестеро осіб, з них четверо – віком 2 – 4, 5 і 17 років та двоє дорослих – 44 і 47 років.
Експерти зазначають, що епідемія кору прийшла до нас із Румунії. Причиною спалаху цієї хвороби в Україні стала недостатня вакцинація населення. І хоч зараз кількість щеплень сягає позначки понад 85%, до статистики захворілих потрапляють переважно ті діти, яким кілька років тому так і не ввели потрібну вакцину. Лікарі закликають надолужити це, інакше не уникнемо епідемії. Аргументи залізні: кір має важкий перебіг і смертельні ускладнення, а ліків від нього нема! Єдиним методом запобігання вірусу є щеплення КПК (кір, паротит, краснуха).
Оскільки показники охоплення щепленнями від кору низькі по всій країні, то вразливими залишаються всі регіони. Такий інформаційний бум неабияк вплинув на свідомість людей, і вони, налякані, масово пішли в поліклініки, аби встигнути вакцинувати своїх дітей бельгійською вакциною “Пріорікс”. Хоча в суспільстві досі є певний прошарок людей, які не довіряють вакцинам і вважають усе це спланованою кампанією.
Наскільки ситуація з кором в Україні загалом та у Львові зокрема небезпечна, чи закриватимуть через це навчальні заклади міста і області (а якщо так, то яким чином учні надолужуватимуть матеріал), де найлегше заразитися цією небезпечною недугою та наскільки якісною є вакцина проти кору, дізналася “Львівська Пошта”.

Багато, однак не критично

Зі слів епідеміолога управління охорони здоров'я Львівської міськради Олени Баворовської, з 2 січня і станом на середу, 17 січня, у Львові на кір захворіло 76 осіб, з них більшість – діти до 18 років. Але з кожним днем хворих більшає…
“Є приріст і цей приріст буде щоденно, щоденно ми будемо отримувати реєстрацію нових випадків за рахунок людей, які не пройшли вакцинацію. У цьому ланцюгу є три складові: перша – це людина, яка хвора, яка продукує вірус, друга – шлях передачі (повітряно-крапельний), тобто хвороба передається потоком повітря, третя – особа, на яку діє вірус. Якщо ця особа має набутий імунітет через вакцинацію, то ланцюг переривається. А якщо ця третя ланка ланцюжка не має імунітету, то вірус обов’язково буде”, – зазначає головний медик Львова Володимир Зуб.
На Львівщині від початку року кір діагностували у 103 осіб, з них 70% усіх випадків виявили в дітей, а саме у 72-ох. Як зазначила головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко, частина з них потрапила до лікарні, а частина лікується вдома. Зараз у лікарнях перебуває 56 хворих, з них 36 дітей. “Найбільше захворілих у Львові, Пустомитівському, Городоцькому, Жовківському, Золочівському, Буському та Сколівському районах нашої області. Стан хворих – середньої важкості, але якихось серйозних ускладнень не спостерігається”, – запевняє епідеміолог.

Ні – карантину, так – щоденним оглядам!

Незважаючи на спалах кору, в садках та навчальних закладах Львова карантин не оголошуватимуть. Бо, мовляв, нема потреби. Зі слів Володимира Зуба, приблизно 9% дітей, які навчаються у школах Львова, проти цієї хвороби не вакциновані. “Обмежувати навчання у школах та дитсадках, а також у проведенні масових заходів нема потреби, бо кількість хворих може збільшуватися ще впродовж кількох місяців”, – сказав медик під час засідання комісії з надзвичайних ситуацій Львівської міськради.
Зараз приблизно у 20 начальних закладах міста зафіксовано дітей, які захворіли на кір. Щоби зменшити поширення інфекції, у навчальних закладах Львова, у школах і садках буде обмежене проведення масових заходів за участі дітей. Натомість щодня проводитимуть моніторинг відвідуваності, провітрювання приміщень та огляди дітей з метою виявлення захворілих.
Крім цього, міськрада запровадила ще кілька обмежувальних заходів. Зокрема, у Львові заборонили візити в реанімацію, аби не наражати важкохворих на небезпеку, візити в стаціонарні відділення та ведення партнерських пологів.
А ось обласна комісія із надзвичайних ситуацій рекомендувала не пускати до шкіл та дитсадків дітей, які не мають вакцинації проти кору. Відповідне рішення було прийняте на початку тижня на позачерговому засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Відповідно до рішення комісії, обмеження доступу не вакцинованих від захворювання на кір дітей до навчання набуде чинності з понеділка, 22 січня.

Із ОХМАТДИТу в інфекційну

Випадок, як легко підхопити кір у лікарні, стався в сім’ї львів’янки Оксани Солук. Найцікавішим є те, що дев’ятирічного сина жінки лікували від однієї недуги, а додому дитина принесла геть іншу. Причому в хлопчика є всі відповідні щеплення проти кору – у рік та в шість років, як цього вимагає календар щеплень.
“Наприкінці грудня син із вірусною пневмонією потрапив до обласної дитячої лікарні “ОХМАТДИТ”. Там його лікували два тижні – до 9 січня. Сталося так, що в останній день виписки він підхопив кір, – розповідає “Львівській Пошті” Оксана Солук. – Це захворювання ми вже виявили удома. Майже відразу в сина підвищилася температура до 40 градусів, він був ослаблений, почав блювати і повністю відмовлявся від їжі”.
Зі слів жінки, спочатку вона думала, що сина недолікували. Удома його оглядали і педіатр, і сімейний лікар, навіть кілька разів приїжджали лікарі зі “швидкої”. На четвертий день з’явився висип на щоках і язиці, температура далі була висока, але уже не збивалася. “Лікарі запідозрили кір, а я до останнього не хотіла в це вірити. Можете уявити собі мій стан? Ми були стомлені і фізично, і матеріально. За два тижні перебування сина в цій лікарні я витратила на лікування 14 тисяч гривень! Самотужки доводилося купувати практично все. Аж тут знову лікарня… В мене була істерика…” – веде далі співрозмовниця “Львівської Пошти”.
До речі, як так сталося, що сина Оксани Солук лікували від одного захворювання, а він підхопив інше, лікарі ОХМАТДИТу пояснити не змогли. “Нам лише сказали, що син не заразився від якогось їхнього хворого, а радше від дитини, яка на той час звернулася в лікарню. Мовляв, дитину тривалий час лікували антибіотиками, його організм був ослаблений, тому відбулося інфікування”, – додає жінка.
У вівторок, 15 січня, дев’ятирічного хлопчика госпіталізували в інфекційну лікарню. “Спочатку нас доправили на вулицю Мечникова, але нас там не прийняли, сказали, що тут кладуть немовлят і дітей до п’яти-семи років, а також, що є багато хворих із гепатитом А та вітрянкою. Крім цього, з такою віковою категорією, як у сина, дітей госпіталізують у інше відділення лікарні – на вулицю Лисенка. Там, як з’ясувалося, цілу лікарню виділили для хворих на кір. Принаймні так мені пояснили, коли я перелякалася, щоби дитина знову чогось не підхопила”, – каже Оксана Солук.
Жінка признається, що приємно вражена забезпеченістю ліками і ставленням медперсоналу до пацієнтів у інфекційній лікарні. “Тут на лікування я не витратила нічого, хіба, може, який сироп на пораду лікаря купила – все, не те що в попередній лікарні”, – каже вона.
До речі, оскільки син Оксани Солук має щеплення проти кору, то хворобу цю він переносить трохи легше, аніж більшість госпіталізованих. Хоча всі симптоми недуги в нього є – і висип, і кон’юнктивіт, і висока температура, лікування проводять відповідно до симптомів. А проте жінка запевняє, що є важкі випадки, з ускладненнями. “Тут ще не встигла видужати дитина, як на кір хворіють батьки, які поруч із нею. Справжнє замкнуте коло”, – бідкається вона.
До школи син Оксани Солук піде ще не скоро. “Навчання в нашій школі відновилося цього тижня. Проте туди ми не поспішаємо. Інкубаційний період становить 21 день. Так і сидітимемо. Зараз син посилено приймає вітамін С і п’є багато рідини” – розповідає вона.

І хочеться і колеться

Через підвищення рівня захворюваності на кір збільшилася й кількість охочих зробити щеплення. Своїх двох дітей Марія Іваницька вакцинувала проти кору лише позавчора, 16 січня. Молодшій, трирічній, ввели першу вакцину, а старшій, восьмирічній, зробили ревакцинацію. “Ще кілька років тому моїй старшій доньці Дарині робили всі щеплення. Тоді довіра до вакцинації була вища. А зараз я боюся її робити, бо наслухалася, що можуть виникнути ускладнення. Тому молодша донька Юля до цього часу ніякого щеплення не має, окрім БЦЖ, – каже жінка. – Але інформація про щоденне збільшення кількості хворих, недопуск дітей до навчання і можливий початок епідемії переконали мене, що таки треба вести дітей на щеплення. Хочу захистити їх від кору! Якби не це, мабуть, нікуди не пішла б”.
За твердженням жінки, того дня батьків, які так само, як вона, хотіли щепити дітей проти кору, було чимало. “Ажіотаж під кабінетом щеплення був ще той. Довелося навіть трохи постояти в черзі. Але все пройшло успішно і без ускладнень”, – додає Марія Іваницька.
Те, що в поліклініці справжній ажіотаж, нам підтвердила і сімейний лікар Наталія Степанівна. “Якщо раніше на огляди перед щепленням приходили одиниці, то зараз за три години робочого дня – до десяти пацієнтів. Усі хочуть зробити дітям щеплення проти кору. Трохи складно працювати, але закликаю і далі приходити на вакцинацію!” – наголошує вона.
А от Мирослава своєму чотирирічному синові Артему робити щеплення боїться. “Спочатку вважала, що він ще замалий, думала відтермінувати вакцинацію. Тим паче, що певний час спостерігався перебій із постачанням вакцин або їх узагалі не було в наявності. Згодом дитина стала частіше хворіти, а далі все частіше звучала інформація про ускладнення через вакцинації, – виправдовується жінка. – Як на мене, то все, що зараз відбувається, надумане і перебільшене. Хтось нас хоче дуже налякати епідемією і таким чином змусити робити щеплення. Я взагалі чула, що у вакцини, якою зараз масово щеплять проти кору, спливає термін придатності. Просто вищому керівництву потрібно її “сплавити”, аби не пропала”.

Лише безпечна і ефективна

На переконання позаштатного спеціаліста з вакцинопрофілактики департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталії Гончар, вакцина “Пріорікс”, якою зараз вакцинують дітей проти кору, дуже дієва, голов­не безпечна та ефективна. “Це бельгійська вакцина, виробником якої є фірма “ГлаксоСмітКляйн”, – переконує епідеміолог. – Такого, що вона погана, чи у неї спливає термін придатності, бути не може! Те саме стосується її транспортування й умов зберігання. Наші лікарі завжди чітко дотримуються холодового ланцюга. Крім того, на самій вакцині є термоіндикатор, де зазначена температура зберігання – +2 – +8 градусів. Мушу сказати, що навіть якщо батьки бояться, що у вакцини порушена температура зберігання, вона все одно не зашкодить – може лише стати малоефективною”.
Наталія Гончар наголосила, що вакцинація проти кору конче потрібна. І хоча показники щеплення в нашій області не надто низькі, все ж хотілося б, аби вони стали вищими. “Торік у Львівській області проти кору у віці один рік вакцинували 86% дітей. Ревакцинацію у віці шість років зробили 80,6% дітей. Гірша ситуація з недощепленими: лише 60,5% дітей вакциновані у віці більше двох років. Другу дозу вакцини проти кору діти, яким більше семи років, мають лише у 52,4% випадків. На такі показники вплинули різні причини: відмови батьків, відсутність вакцини, недовіра до щеплень. Проте зараз усе потрібно надолужувати, бо, як показує світова практика, аби не виникало спалахів, а тим паче епідемій, рівень вакцинації повинен бути на рівні 95%”, – каже лікар і пояснює, що двічі вакцинована людина вважається захищеною.
До речі, як зазначила Наталія Гончар, якщо був контакт із хворим на кір або є підозра, що дитина найближчим часом може захворіти на цю хворобу, друге введення вакцини проти кору можна здійснити, не чекаючи, коли дитині виповниться шість років, але з інтервалом не менше місяця після введення попередньої дози.
Усе, що потрібно від батьків, це привести у поліклініки своїх дітей на щеплення. Ще з минулого року вакцина “Пріорікс” в нашу область надходить безперебійно. За повідомленням МОЗ, станом на 1 січня цього року в Україні є 516 тисяч доз якісної та безпечної вакцини “Пріорікс”. Її завезли в усі поліклініки міста і області!
Зі слів епідеміолога Олени Баворовської, небезпечний кір і для дорослих, тому їм також важливо мати щеплення. У випадках, якщо хтось не пам’ятає, чи хворів, або ж не знає, чи йому робили щеплення, краще вакцинуватися ще раз. Згідно з календарем щеплень, вакцинацію проти кору дорослим роблять до 30-річного віку за відсутності в них імунітету, а решті можуть робити позапланово. Проте держава на безоплатній основі забезпечує вакцинами тільки дітей! Дорослим потрібно самим купити вакцину в аптеці і прийти в кабінет щеплень для вакцинації. До речі, ціна бельгійської вакцини в аптеках Львова коливається в межах 300 гривень, але є далеко не всюди. Якщо не знайшли – зверніться в приватні клініки, радять медики. А це ще додаткові витрати. Та, як показує практика, дорослі роблять це не надто охоче. Торік позапланово проти кору щепили тільки 26 жителів Львівської області.
До речі, якщо вже хтось із родини захворів, а людина, що поруч, невакцинована, вона має лише 72 години для того, щоб зробити щеплення. Якщо минуло дві доби, можна ввести імуноглобулін, який знизить ризик інфікування.
Протипоказаннями до вакцинації є:
– гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5 градуса;
– серйозна алергічна реакція на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини;
– захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих, при вживанні гормонів, ліків, що пригнічують імунітет, при СНІДі);
– вагітність: вакциною КПК не щеплять жінок при надії, оскільки вона містить живі віруси, тому щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

Остерігайтеся хвороби

Від початку цього століття в Україні та Європі вже зареєстровано три епідемії кору. При цьому спостерігається досить чітка періодичність – 2001-ий, 2006-ий, 2012-ий  і 2018-ий роки, тобто кожні п’ять-шість років. Теперішній спалах пояснюють низьким рівнем вакцинації.
Небезпека кору в тому, що хвора людина стає заразною приблизно за чотири дні до появи висипу і заражатиме всіх довкола, бо вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Медики наголошують: якщо така хвороба з’являється в певній групі населення, то в осіб, які не мають імунітету проти кору, шанси захворіти становлять 98-100%! Це і є особливістю кору.
Загалом кір – високозаразна інфекційна хвороба, яка вражає як дітей, так і дорослих, які не мають імунітету проти неї. Якщо виникла підозра на кір, треба викликати лікаря, бо недуга потребує чіткого підтвердження діагнозу. На першому етапі дуже важко встановити, чи людина має кір, ГРВІ чи якусь іншу хворобу, бо перші чотири доби недуги минають без типового висипу.
Як свідчить практика, в більшості випадків перебіг захворювання дозволяє лікуватися вдома. Все, що пацієнти повинні робити, це виконувати рекомендації лікаря. Як правило, при неускладненому перебігу кору це ліжковий чи домашній режим і рясне пиття. Хворим не можна  переохолоджуватися і за потреби варто вживати протигарячкові препарати.
Якщо є підозра на ускладнений перебіг хвороби чи йдеться про осіб з проб­лемним статусом здоров’я, наприклад, людей із хронічними недугами чи тих, що мають імуносупресивну терапію, то їх госпіталізують.
Не таким небезпечним є сам кір, як його ускладнення. Найчастішими і найнебезпечнішими є пневмонія (запалення легень) і запалення речовини головного мозку (енцефаліт). Проте не виключено, що може відбутися запалення будь-якого іншого органа.

Сергій Федоренко, головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні:
– Зараз у інфекційній лікарні на лікуванні перебуває 56 осіб, переважно діти. Їх 36. При поступленні практично у всіх них був важкий стан, але зараз він стабілізувався, діти отримують належне лікування. На кожну хворобу, яка є високозаразною (а кір – саме така), розроблений план перепрофілювання ліжок. Тобто для створення нормальних умов лікування – не скупчення людей з різними інфекційними і заразними хворобами. Задля уникнення зараження одне відділення інфекційної лікарні, а саме сьоме, ми справді виділили для хворих на кір. Його адреса – вулиця Лисенка, 45. Там госпіталізують дітей старшого віку, зовсім маленькі діти і малюки до п’яти років перебувають у іншому відділенні. Про те, що на Україну насувається кір, ми, лікарі, попереджали вже давно. Річ у тім, що цій хворобі притаманна циклічність. Медики постійно закликали до проведення профілактичних щеплень, наголошували, що лише імунізація допоможе подолати спалах, але до них дослухалися рідко. Пригадайте, як три-чотири роки тому в нашій країні пройшла дуже потужна антивакцинальна кампанія – масово розповідалося про можливі ускладнення після щеплень, вказувалися летальні випадки. Можу з упевненістю сказати, що все це було на рівні чуток, бо ніяких підтверджень не було. Але це зробило своє… У підсумку в 2016 році в Україні проти кору було щеплено лише 25% населення, у 2017-ому – 50-60%. І хоч зараз цифри дещо більші – поза 85%, варто пам’ятати, що це дані за кілька місяців. Тобто проблема все одно залишається, бо є прошарок дітей, яким кілька років тому так і не зробили потрібні щеплення. Ось через що відбуваються спалахи. За даними ВООЗ, щоб подолати спалах хвороби, масова імунізація повинна бути на рівні 95%. Нагадую, що кір – високоінфекційна, але водночас керована інфекція, тож аби від неї захиститися, насамперед потрібно вакцинуватися!
Зоряна Довганик, головний освітянин Львова:
– З понеділка, 15 січня, із 117 львівських шкіл навчання відновили лише 74. Решта досі на канікулах. Навчання в них відновиться у понеділок, 22 січня. Окрім того, з тих навчальних закладів, де виявлене захворювання дітей на кір, у десяти школах триває навчання, а дев’ять навчальних закладів перебувають на канікулах. Щодня проводимо моніторинг відвідуваності дітьми дошкільних навчальних закладів і шкіл. Наразі воно становить у школах приблизно 16,5%, тобто є значно менше відсутніх, аніж у такий самий торішній період. Через значне підвищення рівня захворюваності на кір у Львові з’явилася інформація, що, мовляв, дітям, які не мають щеплення або ревакцинації проти кору, заборонять відвідувати дошкільні та шкільні навчальні заклади. Це неправда! Заборонити відвідувати школи чи садки дітям ми не маємо права, адже приймати рішення щодо вакцинації можуть лише батьки! Щеплення не є на рівні закону України. Також у Львові наразі нема потреби закривати навчальні заклади на карантин чи запроваджувати якісь інші методи. Все залежатиме від ситуації з подальшою захворюваністю. Але якщо карантин таки оголосять, шукатимемо шляхи вирішення проблеми і зручні способи навчання. Можливо, це буде дистанційне навчання, можливо, завдання даватимуть учителі через інтернет чи буде ущільнення навчальних програм. Однак поки що про це не йдеться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4651 / 1.77MB / SQL:{query_count}