Був коров’ячий сказ, став свинячий грип

У Мексиці оголошено надзвичайний стан через епідемію свинячого грипу, яка вже забрала життя понад сотні людей. Ще півтори тисячі довелося госпіталізувати.

У Мексиці оголошено надзвичайний стан через епідемію свинячого грипу, яка вже забрала життя понад сотні людей. Ще півтори тисячі довелося госпіталізувати.

Щоправда, як кажуть фа­хівці, називати грип свинячим не зовсім правильно, оскільки насправді не було зареєстровано жодного випадку зараження людей від свиней чи від споживання свинини. Новий грип є штамом грипу, що об'єднує у собі віруси звичайного людського грипу, пташиного грипу та захворювання свиней.

Через напасть у Мексиці закрито всі громадські заклади, зокрема школи, бібліотеки, музеї, та скасовано всі масові заходи. Люди майже не виходять з дому. Відомо, що вірус поширюється, як і звичайний грип, повітряно-крапельним шляхом, а також через прямий і опосередкований контакт між людьми та спричиняє симптоми, що нагадують пневмонію: біль голови, підвищення температури, кашель, болі в м'язах, інколи блювота і пронос. Тож мексиканців закликають утримуватися від рукостискань, спільного використання посуду та інших тісних контактів. Зважаючи на тривожну ситуацію, у церквах навіть змінено традиційний обряд Святого причастя: хліб Євхаристії тепер дають у руки прихожанам, не торкаючись їхнього рота.

Також неспокійно і в Сполучених Штатах. Тут вже є перші хворі, тож про всяк випадок введено так званий надзвичайний режим охорони здоров'я (public health emergency).

Екстрені заходи з метою недопущення поширення нового штаму вірусу грипу вживає й багато інших країн. Зокрема, вчора Державний комітет ветеринарної медицини України розглянув ситуацію зі спалахом свинячого грипу і вирішив вжити комплекс заходів щодо запобігання проникненню вірусу на територію країни. Йдеться про заборону ввезення до України м'яса з Мексики та США.

Тим часом у Комітеті з екстрених ситуацій ВООЗ визнали, що свинячий грип є загрозою міжнародного масштабу. Справа в тім, що механізм утворення нового вірусу точно повторює найбільш імовірний шлях зародження пандемічних штамів грипу, про можливу появу яких ВООЗ попереджає далеко не вперше.

Щоб було зрозуміліше - кілька слів про особливості еволюції вірусів грипу. Віруси грипу належать до РНК-містких вірусів, що відрізняються нестабільністю геному, тобто високою ймовірністю появи нових мутацій. У клітинах зараженого організму вірусна РНК копіюється з великою кількістю помилок, у результаті чого постійно з'являються нові різновиди вірусу.

Імунні системи людини й тварин мають здатність "запам'ятовувати" антигени збудників інфекції. Завдяки цьому при повторній зустрічі зі зна­йомим вірусом організм швидко виробляє антитіла, здатні впізнати й нейтралізувати вірусні частки. Однак нові віруси грипу, антигени яких відрізняються від попередніх, є "невидимими" для імунної системи, і організму доводиться боротися з інфекцією з нуля. У таких випадках захворювання не минає без важких проявів, можливий і летальний результат.

У вірусів грипу є й інший механізм мінливості, що забезпечує можливість швидкої появи зовсім нових штамів, що відрізняються від попереднього унікальною комбінацією великих ділянок геному. У зараженій клітині вірусна РНК синтезується у вигляді кількох більших фрагментів, з яких потім збираються нові вірусні частки. При зустрічі в організмі двох різних штамів вірусу вони можуть легко обмінюватися такими фрагментами. Так з'являється новий вірус, що відрізняється за структурою й набором антигенів від обох "батьківських" варіантів.

У різних різновидів грипу є своя "спеціалізація": одні вражають  людей, інші - ссавців чи птахів. Однак завдяки описаному вище механізму обміну генами при зустрічі "людського" вірусу грипу з "пташиним" або "свинячим" різновидами можлива поява нових збудників захворювання, незнайомих імунній системі людини. Саме таким був механізм появи знаменитого вірусу "іспанки", що спричинив найбільш смертельну в історії людства пандемію 1918 - 1919 років. "Іспанка", до слова, також була різновидом грипу H1N1, що передався людині від свиней.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1423 / 1.57MB / SQL:{query_count}