На Україну насувається вірус грипу, подібний до “свинячого”. Загалом медики очікують три штами вірусу – грип А H3N2 “Гонконг”, вірус типу В “Брісбен” та грип А “Мічиган”. Саме останній для нас новий і найнебезпечніший, бо в людей ще не встиг виробитися до нього імунітет. Для цього вірусу грипу характерний важкий перебіг та різні ускладнення – пневмонія, менінгіт, енцефаліт і міокардит. Але, зі слів медиків, найстрашніше те, що хворі не поспішають до лікарів, а намагаються лікуватися самотужки.
Хворих стрімко більшає
Найстрімкішого підвищення рівня захворюваності на грип та ГРВІ лікарі очікують у січні-лютому, а зниження – не раніше березня. Проте вже зараз кількість хворих невпинно зростає.
За даними Центру грипу та ГРВІ, лише за минулий тиждень в Україні захворіло понад 190 тисяч осіб, із них приблизно 137 тисяч – діти до 17 років. Епідемії наразі немає і летальних випадків також, на щастя, не зафіксовано, але до реанімації потрапило 11 людей.

Добрався вірус грипу і до Львівщини. За даними Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України, за минулий тиждень захворіло майже 11 тисяч осіб, що на 677 випадків більше за позаминулий. У самому Львові, зі слів головного позаштатного спеціаліста з епідеміології управління охорони здоров’я Львова, за цей же період занедужало більше чотирьох тисяч.
У двох осіб грип підтвердили лабораторно. “У інфекційній лікарні зараз двоє дорослих, у яких ідентифікували вірус грипу. Один хворий перебував за межами України, другий нікуди не виїжджав, – каже “Львівській Пошті” головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко. – Стан чоловіка, хворого на грип, важкий, він перебуває у відділенні інтенсивної терапії, в реанімації. У хворої жінки спостерігається позитивна динаміка, упродовж семи-десяти днів її випишуть”.
Чимало хворих потрапляють до інфекційної лікарні через такі симптоми, як підвищення температури, інтоксикація, нежить, покашлювання, загальна слабкість. “В усіх пацієнтів ці симптоми не піддавалися лікуванню, почали розвиватися ускладнення, тому ми були змушені їх госпіталізувати, – веде далі Сергій Федоренко. – Серед найпоширеніших ускладнень – вірусно-бактеріальна пневмонія (запалення легенів), ураження серцево-судинної системи у вигляді запалення серцевого м’яза (міокардит) та ураження центральної нервової системи. Що стосується дітей, то в них переважно виникають ларинготрахеїт, стеноз гортані, пневмонія”.
Не ігноруйте хворобу
Аби не захворіти на грип чи ГРВІ, на пораду міського епідеміолога Олени Баворовської, варто дотримуватися простих правил: часто мити руки, провітрювати приміщення, здійснювати вологе прибирання, уникати велелюдних місць, повноцінно харчуватися, пити багато рідини і одягатися відповідно до погоди.

Якщо ж захворіли – сидіть удома, щоб не наражати на небезпеку інших! Також треба пам’ятати, що в зоні зараження перебувають люди в радіусі двох метрів довкола хворого, а сам хворий становить небезпеку для оточення впродовж усього періоду хвороби – приблизно сім днів.
Медики наголошують: кожна інфекційна хвороба є небезпечною для здоров’я! При перебігу будь-якої з них не залишається жодного органа чи системи, які не піддалися б змінам.
Тож у перші години хвороби ніхто не може спрогнозувати, яким буде її перебіг. Щоб не допустити ускладнень, не варто ігнорувати симптоми. Епідеміолог пояснює, що хвороба може початися з різкого підвищення температури, болю голови, кашлю, нежитю, болю в горлі та швидко перерости в ускладнення, які позначаються на роботі переважно серцево-судинної і легеневої систем.
“Якщо ваше обличчя зблідло чи посиніло, вам стало важко дихати, температура не спадає впродовж тривалого часу, спостерігаються часті блювання та випорожнення, порушення свідомості – надмірна сонливість чи, навпаки, збудженість, біль у грудній клітці, з’явилися домішки крові в мокротинні, показники артеріального тиску нижчі від норми, не легковажте. Такі симптоми вимагають термінової госпіталізації!” – застерігає Олена Баворовська.
Щодо профілактики, то це передусім щеплення. Зараз у аптеках є французька вакцина “Ваксігрип” вартістю приблизно 160 гривень. Наразі проти грипу щепилося не так багато людей: з початку епідемічного сезону лише 2079. “Зараз ще можна вакцинуватися, але варто пам’ятати, що, аби виробився імунітет, знадобиться три тижні! Вакцинація значно зменшує ризик захворіти на грип, а також запобігає виникнення різноманітних ускладнень, що можуть призвести до смерті”, – запевняє епідеміолог.