Хоча чоловіків і називають сильною статтю, опорою, захисниками і суперменами, проте вони також хворіють і переживають за своє здоров’я не менше за жінок. Досить болісно їм дається й відновлення після пережитої хвороби чи травми – світ стає немилий, а життєві пріоритети недосяжними. Де взяти сил, аби жити не так, як хочеш, а так, як можеш? Як навчитися жити заново?
Психологи стверджують, що хрест на собі ставити не варто. Страх, відчай, злість потрібно побороти. А знайти в собі сили, навчитися жити в умовах, що склалися, а головне не впадати у відчай і не опускати рук допоможуть рідні та друзі. Їх відштовхувати не потрібно.
Не впасти у відчай
Із депресивного стану після пережитої важкої хвороби не може вийти 60-річний Геннадій. Донька каже, що батько став замкнутий, нічим не цікавиться, нікого до себе не підпускає.
“Раніше тато майже ніколи не хворів, тому й не звертався по медичну допомогу. А якщо інколи й підхоплював застуду, то старався перенести хворобу на ногах. Був завжди активний, не сидів ні хвилини без роботи, постійно працював. Та нещодавно він сильно занедужав і після цього дуже змінився. Зараз батько взагалі відмовляється будь-що робити – сидить удома, нічим не хоче займатися, ходить сам не свій”, – розповідає донька Олена.
На думку жінки, ситуація погіршилася ще й через те, що після хвороби її тато був змушений піти на пенсію. “Як би ми не старалися з ним поговорити, підбадьорити, що б не робили – він нас не слухає. Не ведеться на жодні вмовляння, до прикладу, піти погуляти чи кудись поїхати. Каже, що не хоче нічого. Інколи навіть відмовляється їсти і пити, – веде далі Олена. – Як його вивести з депресивного стану, як стимулювати до активності, заохотити до життя, просто не знаю”.
Схожа ситуація і з 56-річним Павлом. У нього – рак. “Те, що в дядька виявили таку страшну хворобу, шокувало всю нашу родину. Завжди життєрадісний, активний чоловік за кілька місяців перетворився на безпорадного, немічного, – розповідає племінниця хворого Христина. – Тривале лікування, а потім реабілітація всіх дуже виснажили. І хоч зараз ситуація стабілізувалася, хвороба вже не прогресує, понад те, її практично вдалося зупинити, він все одно дуже переживає. Недуга його змінила до невпізнання – дядько став примхливим, дратівливим, увесь час повторює, що скоро піде на той світ”.
Як і в першому випадку, жодні вмовляння та розмови на чоловіка не діють.
Пережити все разом!
Фахівці стверджують, що долати поганий настрій, депресивний стан після пережитої хвороби потрібно поетапно. І працювати над цим варто як самому хворому, так і його родичам.
Насамперед нездужалому не варто прагнути ізоляції, шукати самотності. Також треба бути відкритим і не соромитися приймати допомогу від тих, що поруч. Хворий повинен пам’ятати, що родичам, з якими він живе або часто бачиться, теж доводиться нелегко.
А самим близьким важливо не переборщити з турботою про хворого. Усе повинно бути дозоване. Річ у тім, що, виявляючи надмірну турботу, родичі позбавляють хворого можливості самому приймати рішення, не залишають йому права вибору, привчають до думки про безпорадність.
Коли ж родичі помічають, що стан хворого депресивний, їх присутність важлива. Необов’язково перебувати з хворим 24 години на добу, варто просто брати участь в його житті. Наприклад, замість того, щоб жаліти і страждати поруч, варто поступово вселяти хворому думку про його потрібність – звертатися за порадою, ділитися своїми справами, новинами, наскільки це можливо, займати його чимось практичним.
Якщо ж упоратися самому несила, гаяти часу не варто. Найкраще звернутися по кваліфіковану допомогу до психолога.