Найсерйозніші осінні захворювання – ті, що викликані вірусною інфекцією. Це може бути грип. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, тому, зі слів терапевта Оксани Захарченко, щоб не заразитися, потрібно уникати великого скупчення людей, де найімовірніша присутність вірусу. Також варто додержувати особистої гігієни, загартовуватися, більше ходити пішки і стимулювати імунітет. Для цього достатньо додати до раціону вітамінні чаї з шипшиною, обліпихою, імбиром та медом. Та якщо хвороба все ж таки вас не оминула, у жодному разі не варто займатися самолікуванням! Краще звернутися до лікаря, інакше можуть виникнути ускладнення і загострення хронічних недуг.
Бережіть горло
Фарингіт, тонзиліт, трахеїт, ларингіт, синусит, ангіна, бронхіт і ГРЗ – ось далеко не повний перелік осінніх хвороб ЛОР-органів, які виникають через сезонне зниження захисних сил організму, коли імунітет просто не в змозі упоратися з бактеріальною та вірусною атаками.
Щоб уникнути захворювань ЛОР-органів у осінній період, терапевт радить регулярно робити фізичні вправи, ставати під контрастний душ, їсти цибулю, часник, а за нагальної потреби вживати препарати для зміцнення імунітету. “Часто і ретельно мийте руки з милом, робіть удома вологе прибирання, провітрюйте приміщення, а ще зверніть увагу на харчування і старайтеся висиплятися”, – радить Оксана Захарченко.
Жінки, не переохолоджуйтеся
За статистикою, саме в осінній період жінки хворіють на цистит утричі частіше, аніж у інші пори року. Перша причина запалення слизової оболонки сечового міхура – переохолодження, друга – зниження опірності організму, третя – застійні явища в ділянці малого таза.
Щоб уникнути циститу, потрібно насамперед подбати про тепле взуття, одягатися відповідно до погоди, більше рухатися, щоб не виникало вже згаданих застійних явищ у малому тазі, а ще своєчасно лікувати наявні в організмі вогнища інфекції.
“Щоб вивести продукти запалення зі сечового міхура, пийте морс із журавлини, натуральні соки, киселі, лужні води і неміцний чай, – веде далі лікар. – Виключіть з раціону гострі страви, копченості, прянощі, газовані напої, каву та спиртне”.
Маєте виразку? Сідайте на дієту
Саме восени загострюються виразкові хвороби травного тракту, зокрема шлунка і дванадцятипалої кишки. Це обумовлене тим, що людина з настанням холодів споживає більше жирної та калорійної їжі, яка стимулює вироблення шлункового соку. Щоб запобігти це, терапевт радить приймати ферменти, дотримуватися дієти, пити негазовану мінеральну воду та уникати стресів.
Пошкодуйте серце
Через різкі зміни погоди досить часто восени загострюється ішемічна хвороба серця, скаче тиск, виникають напади стенокардії. Людям, які страждають від хвороб серця, Оксана Захарченко радить обов’язково щодня бувати на свіжому повітрі, додержувати розпорядку дня, правильно харчуватися і регулярно вживати препарати, які підтримують роботу серця та судин.
Похмурі дні – часті депресії
Ще одним “супутником” осені вважають депресію. Доведено, що скорочення світлового дня, дощі, похмурі дні спричиняють зниження в організмі вмісту серотоніну, який називають гормоном щастя. Що, своєю чергою, провокує негативну оцінку оточення, викликає безсоння, підвищену дратівливість, пригніченість. Зі слів психолога Олесі Гриб, щоб упоратися з депресією, варто насамперед налаштуватися на позитив, частіше спілкуватися з друзями та рідними, переглядати комедії, змінити одяг на яскравіший, вживати здорову їжу, вітаміни, робити ранкову зарядку.
Не дати шансів алергії
Осіння алергія – одна з найважчих, оскільки в цей період цвітуть рослини, що виділяють пилок, який є потужним алергеном. Крім цього, у ванних кімнатах активно розвивається цвіль та пилові кліщі, які також є сильними алергенами і можуть спричиняти почервоніння очей, нежить, напади астми, алергічний висип на шкірі. Щоби зменшити прояви алергії в осінній період, бажано щонайчастіше робити удома вологе прибирання, утриматися від відвідування місць, де є квітучі рослини, користуватися очисниками повітря, прийшовши з вулиці, мити руки і обличчя з милом. А ще не забути порадитися з лікарем щодо вживання протиалергійних препаратів.
Виглядати на всі сто
Переохолодження, застуда на тлі загального ослаблення імунітету є найчастішими причинами розвитку дерматозу. Зокрема, досить часто саме восени нам дошкуляє вугрова хвороба. Якщо влітку сонячні промені чудово підсушували прищики, а засмага природним чином приховувала їх, то восени таке не спостерігається. Щоби не допустити запалення сальних залоз, дерматолог-косметолог Марта Гальцева радить дотримуватися дієти, більше відпочивати, спати, а також уникати стресових ситуацій. Звісно, можна, навіть бажано, зробити професійну чистку обличчя – такий собі пілінг, який звільняє поверхневі шари шкіри від змертвілих клітин. Ще один спосіб допомогти шкірі восени – фотоомолодження. Ця процедура покращить колір обличчя, врятує від застійних і пігментних плям, звузить пори та допоможе позбутися запальних елементів.
Рецепти для щасливої осені
Загострення різних хвороб восени спричиняють слабка імунна та нервова системи. Щоб не завдати серйозної шкоди здоров’ю, дотримуйтесь таких правил:
* Ставайте вранці під контрастний душ. Якщо до цього не звикли, почніть із контрастних ванночок для ніг. Наберіть дві миски з гарячою та холодною водою і занурюйте туди то одну, то другу ногу на кілька секунд.
* Ситно снідайте. Навіть 200 грамів каші допоможуть не змерзнути дорогою на роботу.
* Споживайте більше натуральних вітамінів, зокрема фруктів та овочів! Особливу увагу приділіть солодкому перцю, усім видам капусти. Пийте натуральні соки, чаї з малиною, калиною, плодами шипшини.
* Їжте більше грибів, горіхів, сухофруктів, пийте йогурти. Не зловживайте жирним, гострим та смаженим.
* Споживайте м’ясо і молочні продукти. В них містяться амінокислоти, необхідні для виробництва антитіл. Отож, споживайте щодня супи на м’ясному бульйоні (варіть їх на м’ясі, а не на кістках).
* Уникайте хворих людей, які чхають, кашляють або скаржаться на біль у горлі. Вірус можна підхопити, перебуваючи на відстані до шести метрів від хворого.
* Робіть дихальну гімнастику. Вона допоможе наситити кров киснем і покращити обмін речовин. Найпростіше – зробіть десять коротких вдихів, потім затримайте дихання і зробіть глибокий, наскільки зможете, видих (повторіть цю вправу хоча б п’ять разів).
* Частіше мийте руки. Робіть це, щойно повернулися додому, після відвідин вбиральні тощо.
* Займіться кольоротерапією. Оточіть себе предметами оранжевого і яскраво-зеленого кольорів. Перший бадьорить і знімає стрес, другий активізує захисні сили організму.
* Пийте ромашковий чай. Це справжня скарбниця вітамінів. Дві чайні ложки сухих квіток залийте склянкою окропу, настоюйте п’ять хвилин, процідіть і пийте двічі на день: вранці та перед сном.
* Добре висипляйтеся. Здоровий сон допомагає відновити витрачені за день сили. Лягайте спати не надто пізно, не сидіть до півночі за ґаджетами, не дивіться гостросюжетних фільмів, тим паче фільмів жахів.
* Не забувайте про самонавіювання. Виженіть із себе страх, що ви ось-ось захворієте. Краще по кілька разів на день повторюйте про себе: “Я буду здоровим та сильним! Усі хвороби підуть геть!”. У фразах не повинно бути частки “не”. Тобто не кажіть “я не хворітиму”.
* Паліть аромалампи або приймайте ванну з ефірними оліями (апельсинова, бергамотова, жасминова, кедрова, лавандова, лимонна, мандаринова, мелісова, м’ятна, трояндова, розмаринова та олія іланг-ілангу).