Їжа в спеку: більше води і ніякого м’яса!

Що їсти та пити в спекотні дні, аби добре почуватися, довідалася “Львівська Пошта”

Ніщо так не допомагає адаптуватися до літньої спеки, як правильний раціон. Проте більшість продуктів, які ми любимо і охоче їмо, влітку потрапляють під гриф “заборонені”. Тож у спекотні дні треба спочатку добре подумати, що їсти і пити та коли саме це робити. Інакше на нас можуть чатувати різні неприємності, як-от зневоднення, харчові отруєння, навіть ангіна.
Аби всього цього не трапилося, “Львівська Пошта” подає добірку кількох простих правил, додержуючи яких, можна не лише пережити решту літа, а й чудово при цьому почуватися.

Не напихайте шлунок

“У спеку вставайте з-за столу з легким відчуттям голоду”, – радить дієтолог, фітнес-тренер Тетяна Кроль. З її слів, велика кількість їжі вимагає великих витрат енергії, щоби перетравити з’їдене. Тобто після переїдання організм замість того, щоб витрачати сили на адаптацію до підвищеної температури, кидає їх на перетравлення. В такому разі щонайменше погане самопочуття гарантоване.

Змістіть режим харчування

Снідайте до восьмої ранку, обідайте до полудня, а вечеряйте до 18.00. Крім цього, влаштовуйте собі ще одну-дві легкі перекуски, щоб не лягати спати з відчуттям голоду. “Їжте мало, але часто – кожні три-чотири години, малими порціями. Споживайте фрукти або кисломолочні продукти (кефір, йогурт, кисляк, ряжанка, нежирний сир), бо вони допомагають травленню і насичують організм рідиною, – веде далі дієтолог. – Якщо ж цілий день не їстимете, а наприкінці дня об’єднаєте обід та вечерю, їжа затримається в шлунку на тривалий час, що може спричинити здуття живота, підвищену кислотність у шлунку, відчуття важкості”.
Що стосується морозива, намагайтеся не захоплюватися ним і не сприймайте його як десерт. Якщо ж уже спокусилися, вважайте морозиво повноцінною перекускою.

Полегшіть раціон

Влітку меню має бути особливо збалансованим. Ідеальна формула: 14-15% білків, не більше 11-12% жирів, решта – вуглеводи. У спеку порушується кислотно-лужний баланс організму – зсувається в “кислу” сторону. Тому організмові потрібні компоненти, які мають лужну валентність, – рослинна їжа та молочні продукти.

Не економте на воді

У спеку організму потрібно в півтора-два рази більше рідини, аби не виникло зневоднення. Добова потреба людини у воді становить приблизно 2,5 літра. Цю норму можна розрахувати індивідуально: на кілограм ваги знадобиться 30 мл рідини. В спеку бажано випивати по 100-200 мл напою (18-20 градусів) кожні 40-50 хвилин. Але не забувайте, що вода надходить у організм не тільки в чистому вигляді, а й з овочів, фруктів, супів тощо. Так що пийте без фанатизму. Найкраще підійде чиста питна вода, зелений чай, а також трав’яні чаї з малини, смородини, м’яти, хвоща, меліси та інших рослин. Якщо хочете схуднути, то, зі слів Тетяни Кроль, додайте в такий чай замість цукру ложку меду.

Не змарнуйте сезон фруктів та овочів

У фруктах також багато води, тому їжте їх щонайчастіше, бажано в першій половині дня. Вони у великій кількості містять прості вуглеводи і клітковину, енергію від переробки яких організм витрачатиме впродовж дня. Купуйте тільки свіжі фрукти і ретельно мийте їх. Пам’ятайте, що при загостренні будь-яких захворювань шлунково-кишкового тракту фрукти і ягоди сирими їсти не можна, а тільки варені або запечені.
Салат зі свіжих овочів – ідеальна літня страва. Тільки приправляйте його не майонезом, а оливковою олією або скористайтеся нежирними заправками. Готуйте овочевий салат тільки зі свіжих плодів, але не робіть цього заздалегідь і не залишайте на потім. До речі, овочі зеленого і білого кольорів мають охолоджувальний ефект, тому віддавайте перевагу огіркам, кабачкам, капусті, їжте зеленину.

Влаштовуйте розвантаження

Розвантажувальні дні – як вихідні для організму, які потрібні чоловікам навіть більше, аніж жінкам. Ідеально, зі слів фітнес-тренера, щоб овочевий, фруктовий, ягідний чи кефірний (на вибір) день випадав на вихідний, коли організму не потрібно багато енергії.

Пам’ятайте про фізичну активність

Навіть якщо у вас відпустка, не лежіть годинами на пляжі чи на дивані. Краще використовуйте дозвілля для активного відпочинку. Тетяна Кроль наголошує: якщо не ходите в спортзал і не займаєтеся якимось видом спортом, то хоч не полінуйтеся робити вранішню зарядку та вечірню прогулянку!

Їжа не для спеки

Деякі продукти підвищують температуру тіла, тож їх варто залишити на холодну пору року.

Цукор

Додає зайвих калорій, сприяє зневодненню і також важко перетравлюється, що може підвищити температуру тіла. Краще відмовтеся від тістечок, тортів, безалкогольних напоїв, навіть фруктових соків, а ще скоротіть споживання хліба, макаронів або картоплі, бо вони також містять цукор.

Спиртні напої

Вони зневоднюють організм через сечогінну дію, а алкогольний градус у поєднанні з градусами навколишнього середовища ускладнює роботу організму. Краще обмежтеся келихом рожевого вина – воно добре освіжає. Бажано, аби вино було сухе або напівсухе.

Риба

Влітку цей продукт досить небезпечний. Якщо ж відмовитися від риби не в змозі, купуючи її, добре огляньте. Зябра свіжої – яскраво-червоні, а не коричневі, не повинні мати нальоту, очі – прозорі, світлі, не запалі. Сама рибина має бути щільною та пружною. Та й запах повинен бути приємний.
Так само не нехтуйте елементарні правила при виборі копченої риби.

Яйця

Якщо не довіряєте даті на штемпелі, спробуйте перевірити свіжість яйця народними методами. Для цього злегка потрясіть ним: якщо яйце свіже, ви майже нічого не почуєте, в іншому разі з-під шкаралупи буде чутно характерне “булькання”. Або налийте в каструлю води і покладіть яйце: якщо воно залишиться на дні – можете сміливо їсти.

Жирна їжа

Опівдні вам захотілося чизбургера або піци? Краще цього не купувати! В спеку будь-якої жирної їжі варто уникати, оскільки шлунок потребує багато зусиль для її перетравлення. Окрім того, робота травної системи ще й підвищує температуру тіла. Забудьте про смажене. Готуйте страви  на парі, запікайте або тушкуйте.

Сечогінні напої

Вони сприяють зневодненню. Щоб “вижити” в спеку, скоротіть споживання чаю, кави і пива. Пийте більше води.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.9363 / 1.59MB / SQL:{query_count}