Літні небезпеки: випробування спекою, сонцем та комахами

«Пошта» запитала в лікарів, які потенційні ризики можуть чатувати на львів’ян влітку, як можна вберегти себе та свою родину від непередбачуваних проблем, а головне – що робити, якщо трапилося нещастя

Літо – час відпочинку. Хтось залюбки проведе такі довго­очікувані вихідні в горах, насолоджуюсь неймовірними краєвидами та поїдаючи шашлики, інші заздалегідь придбали путівки, аби побачити море, а є й такі, які прекрасно проведуть відпустку вдома, часто відвідуючи приміські водойми, вдосталь гуляючи на вулиці чи просто гріючись на сонці. Але в цей період не варто забувати й про обережність – деякі літні небезпеки можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю, а в певних ситуаціях навіть становити небезпеку для життя. Щоб літо не обернулося на проблеми, лікарі радять не забувати про деякі надзвичайно важливі моменти. Виявляється, спека для здоров’я не менше (а може і більше) небезпечна, ніж холод. Сонячні та теплові удари, опіки, нещасні випадки на воді, травми, укуси комах, кишково-шлункові проблеми – усе це наслідки легковажного ставлення до здоров’я влітку.
У розпал літа «Пошта» вирішила нагадати, які потенційні небезпеки можуть чатувати на львів’ян і запитати в лікарів, як можна вберегти себе та свою родину від непередбачуваних проблем, а головне – що робити, якщо трапилося нещастя.


Остерігайтеся палкого сонця

Влітку так хочеться погрітися на сонці та позасмагати. Але важливо пам’ятати, що надмірне перебування під його променями може викликати почервоніння шкіри або опік. Для того, щоб захистити ніжну шкіру від небажаних наслідків, вирушаючи на вулицю, користуйтеся сонцезахисним кремом із фактором захисту 50 одиниць. А в період із 11.00 і до 16.00 години краще взагалі не виходьте під сонце, особливо з дитиною. Сонячні ванни не приймайте після прийому їжі або навпаки – на голодний шлунок.
Також у спекотну сонячну погоду через тривале перебування на природі можуть виникнути не лише опіки, а й теплові удари та перегрівання. Отож, якщо відчули запаморочення та головний біль, а шкіра стала вологою, змініть обстановку.
«Перебуваючи довгий час на сонці, можна навіть втратити свідомість. Щоб цього не сталося, перемістіться у прохолодне приміщення, підніміть ноги та покладіть під коліна валик з одягу. На голову накиньте рушник змочений холодною водою. Попийте холодного чаю і викликайте “швидку”, – радить терапевт Оксана Рильська. – А ось коли сильно обпеклися на сонці, то в домашніх умовах підійде Пантенол. Тільки не застосовуйте кисломолочні продукти (сметану, кефір тощо). Через те, що ці продукти жирні, шкіра не матиме чим дихати і стан може лише погіршитися».
Але не тільки опіками небезпечний літній сезон для шкіри. Зі слів косметолога-дерматолога Марти Гальцевої, у спеку збільшується кількість гнійничкових захворювань – вискакують прищі, з’являється висип та інші болячки. Річ у тім, що пори шкіри, потові та сальні залози працюють в цей період інтенсивніше. Через них виділяється більше рідини, а разом з нею аміак, азотисті сполуки продуктів розпаду. Для патогенних мікроорганізмів (стрептококів, стафілококів та інших мікробів) – це хороші «ворота» для розмноження на спітнілому тілі.
Щоб не допустити появи гнійників на тілі, дерматолог радить приймати ванну з настоями трав-антисептиків: ромашки, чистотілу, череди. Та й загалом не забувати про частий душ!

Уникайте отруєнь

Літо – найпоширеніший час для кишкових інфекцій. Заразу можна підхопити з’ївши що-небудь смачне або просто купаючись у басейні, де живуть чимало різних збудників кишкових інфекцій. Аби цього не сталося, дієтолог Марина Петровська радить ретельно обирати овочі, фрукти та інші продукти і не допускати їх псування. «Обов’язково мийте продукти перед споживанням, а щоб уникнути перехресного забруднення, зберігайте овочі й фрукти подалі від м’яса. Щоб запобігти псуванню продуктів, переконайтеся, що температура в холодильнику нижча, ніж +4,5 градуси, а в морозилці – нижча, ніж -18 градусів», – зазначила вона.Та коли отруєння все ж сталося, головне завдання – вивести з організму якомога більше бактерій і токсинів. Цьому сприяють і природні реакції організму – блювота, пронос. Якщо цього не відбувається, багато пийте, штучно викличте блювоту, щоб очистити шлунок та випийте кілька таблеток активованого вугілля.

Не допустіть зневоднення

Внаслідок значної втрати рідини організмом може виникнути й зневоднення. Річ у тім, що влітку під час спеки тіло охолоджує себе, виділяючи піт. Тому під час процесу потовиділення людина втрачає велику кількість рідини та корисних речовин. «Щоб не сталося зневоднення, щодня випивайте не менше восьми склянок чистої води, і включіть у свій раціон більше продуктів, багатих водою і мікроелементами. Їжте та пийте часто, але не великими порціями. Це допоможе організму поглинати та засвоювати воду, відновлюючи баланс рідини, і уникнути зневоднення», – додала дієтолог.

Стережіться укусів

Літо люблять не лише люди, а й різні комахи. Однак «близьке спілкування» може привести до неприємних наслідків. Наприклад, укус комара здатний викликати алергічну реакцію, яка може супроводжуватися не лише почервонінням, свербінням, а й набряком на місці укусу. Також не забувайте, що комарі можуть переносити інфекцію. Щоб захиститися від цих комах, використовуйте репеленти.
Любите збирати ягоди та гриби у лісі або просто ходити босоніж по траві або землі? Тоді робіть це обережно, адже так легко наступити на отруйних павуків та змій. Після укусу рану продезінфікуйте та накладіть стерильну пов’язку, а зверху прикладіть холодний компрес, щоб не дати отруті поширюватися. Викликайте «швидку», але не відсмоктуйте отруту і не розрізайте ранку у цілях вилучення отрути. Краще багато пийте (воду, чай, не каву).
Також у лісі, чагарнику чи високій траві існує ймовірність укусу кліщів. Нагадаємо, що ці комахи здатні переносити такі хвороби, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий вірусний енцефаліт. Якщо виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: захопіть петлею з нитки тіло кліща щонайближче до шкіри і видаліть його коловими рухами, викручуючи кліща проти годинникової стрілки.
Увесь відпочинок можуть зіпсувати й укуси бджіл чи ос. Вжаливши вони здатні провокувати різні алергічні реакції – від висипу до набряку Квінке. Найважча форма – анафілаксія, коли отрута бджоли призводить до зниження артеріального тиску, що може мати летальний наслідок. Як вже розповідала «Пошті» головний алерголог Львівської області Анізія Бандрівська, якщо сильна алергічна реакція виникла у вас вперше, прикладіть до місця укусу щось холодне й негайно зверніться до найближчого медзакладу. Якщо не маєте можливості звернутися по допомогу, витягніть жало, але робіть це обережно, щоб не розчавити «отруйний» мішечок. Місце укусу протріть перекисом водню. Щоб запобігти швидкому всмоктуванню отрути, на місце набряку прикладіть щось холодне. Випийте антигістамінний препарат і при необхідності знеболювальне.


Обережно, вода!

У спеку в більшості людей виникає інстинктивне бажання провести більше часу у воді, купаючись або займаючись підводним плаванням. Але пам’ятайте, що дитячі басейни не менш небезпечні, ніж озера або моря. Тож коли купаєтеся разом із дітьми, то заради безпеки навіть на секунду не випускайте їх з поля зору. Терапевт наголошує, що купатися варто лише у призначених для цього місцях, на обладнаних пляжах. Інакше можна отримати різноманітні травми, наприклад, ніг. Це пов’язано із засміченням дна водойми скляними та металевими предметами. У незнайомих місцях також не варто пірнати.

Слідкуйте за погодою

Природа завжди була небезпечною для людини. Зараз люди за допомогою електронних технологій намагаються передбачити та запобігти стихійним лихам, але, на жаль, ці прогнози не завжди себе виправдовують. Улітку можна постраждати від ураганів, гроз, повеней, посух та інших небезпек. При враженні людини блискавкою, негайно викликайте «швидку». Якщо людина у свідомості – покладіть її в ліжко, розітріть шкіру тулуба, рук, ніг, дайте гарячий чай. Якщо потерпілий не дихає – терміново зробіть штучне дихання, а потім розітріть тіло.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0600 / 1.62MB / SQL:{query_count}