На календарі червень, проте погода зовсім не літня. Та й змінюється так часто, що не знаєш, що зранку надягти та якої погоди чекати ввечері. Учора було спекотно, а сьогодні знову доводиться вбиратися в теплі речі. До того ж через такі погодні сюрпризи багато хто скаржиться на частий біль голови, втому.
Тож “Пошта” запитала медиків, хто є найчутливішим до різких перепадів температури повітря і тиску та як зберегти добре самопочуття вагітним.
Найчутливіші – діти, старші люди…
“Погода справді капризна: зранку буває доволі холодно, в обід пригріває, а підвечір знову прохолодно. Дуже важливо в такий період правильно одягатися, брати зі собою светр, куртку чи інший легкий верхній одяг, бо і переохолодження, і перегрівання для організму є справжнім стресом, що може провокувати застудні захворювання. А ще загострюються наявні – фарингіт, тонзиліт, катаральні явища”, – каже “Пошті” Ірина Федак, головний терапевт Львівщини.
З її слів, найбільш чутливими до різких перепадів температури повітря є діти та люди похилого віку. “У дітей ще не сформована терморегуляція, тому вони швидко змерзають чи впрівають. Важко і старшим людям, адже через порушення роботи судин, нервових закінчень у них також погана терморегуляція”, – додає вона.
Особливо пильними мають бути люди зі серцево-судинними захворюваннями, ті, у кого підвищений артеріальний тиск. “Люди із серцево-судинними захворюваннями, гіпертоніки відчувають перепади атмосферного тиску особливо. Тож їм варто дотримуватися усіх порад лікарів, вживати призначені ліки і брати необхідні медикаменти в дорогу”, – каже Ірина Федак.
…та майбутні матусі
Нелегко дається часта зміна погоди і жінкам при надії. “Перепади атмосферного тиску мають вплив на судинні стінки, і вагітні через свій особливий фізіологічний стан такі зміни відчувають дуже гостро, – каже “Пошті” Марія Малачинська, керівник Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення. – А якщо вагітна має ще й соматичні патології, проблеми із серцево-судинною системою, гіпертонію першого ступеня чи вегето-судинну дистонію, то, безперечно, їй потрібні будуть рекомендації суміжних спеціалістів (кардіолога, невропатолога). Можливо, треба буде приймати певні медикаменти”.
Майбутнім матерям Марія Малачинська радить регулярно вимірювати тиск, особливо якщо є біль голови, і частіше бувати на свіжому повітрі. “При незначному погіршенні самопочуття жінці при надії варто більше часу проводити на вулиці, зокрема зранку та ввечері, більше відпочивати, намагатися менше часу бути на ногах, часто змінювати положення тіла, – каже співрозмовниця “Пошти”. – Оскільки майбутня мама “працює” за двох, то отримує значне навантаження, особливо на сечовидільну систему, нирки”.
Вагітним, які працюють, медик радить робити часті перерви, виходити на свіже повітря. Якщо робота сидяча, час до часу треба вставати, ходити приміщенням. І звичайно, не забувати про харчування, яке має бути вітамінізованим та збалансованим.
Допоможуть напої з вітаміном С…
Не варто забувати і про напої. “Вдень, коли спека, особливо якщо ви багато часу проводите на вулиці, на дачі, треба обов’язково брати зі собою напої. Найкраще тамує спрагу негазована вода, компоти з ягід чи сухофруктів, але несолодкі, бо від солодких ще більше хочеться пити, – радить терапевт Ірина Федак. – Тим паче, що зараз є багато свіжих ягід, овочів, фруктів, які мають бути в щоденному раціоні”.
А ще для того, щоб утамувати спрагу, збадьоритися та відновити сили, варто пити підкислені напої, наприклад, соком лимона, чи додати смородини, яка збереглася з минулого року. Аскорбінова кислота, що міститься ній, позитивно впливає на судини та покращує загальний стан.
…і вправи
Та не тільки люди похилого віку чи ті, що мають певні захворювання, відчувають дискомфорт через різку зміну погоди. І від молодих часто можна чути скарги на біль голови, втому. Хтось рятується кавою, хтось таблетками. Однак діють вони недовго та й користі для організму від них мало.
“Навіть молоді люди, які ніби й не мають проблем зі здоров’ям, також можуть почуватися не найкраще: болить голова, виснажує постійна втома. У таких випадках також варто більше часу проводити на свіжому повітрі, старатися хоча б кілька зупинок перед роботою чи після пройти пішки або вийти надвір під час обідньої перерви. Якщо ж не вдається, то принаймні частіше провітрювати приміщення. Там, де немає можливості відчиняти вікна, наприклад, у супермаркетах, впродовж дня варто хоча б на кілька хвилин виходити на вулицю”, – додає Ірина Федак.
Ось вправи для зняття втоми: спокійними, плавними рухами масажуйте скроні, мочки вух, зробіть легкий масаж кінчиків пальців (особливо мізинця і безіменного). Це стимулює роботу організму. Якщо є така можливість, кілька разів присядьте, зробіть нахили тулуба. Це покращує кровопостачання мозку. Але робити таку гімнастику можна тільки тим, у кого тиск в нормі, а також гіпотонікам. Для гіпертоніків різка зміна положення тіла після тривалого сидіння може бути небезпечною для здоров’я!