Медики наголошують: проблеми зі здоров’ям шлунково-кишкового тракту виникають у дітей щораз частіше. До захворювань шлунка, зокрема й гастриту, мають схильність навіть семи-, п’яти-, а то й трирічні малюки!
Причиною дискомфорту, нудоти та болю в животі є передусім неправильне харчування, відмова від перших страв, перехід на так звану дорослу кухню, а ще споживання чипсів, сухариків, навіть стреси! Як результат – на дітей чекають лікарняні палати і тривале лікування…
Отож, “Пошта” дізналася, якими насправді є причини раннього захворювання на гастрит, на кому саме – батьках чи дітях лежить провина за те, що шлункові недуги молодшають, а також, як виявити перші симптоми хвороби і не допустити її розвитку.
Супу не хочу, дай канапку!
У п’ятирічної Даринки проблеми зі шлунком виникають досить часто. “Канапки з ковбасою, сосиски – улюблена їжа доньки, а ось до супу та каш її “заганяємо” з криком, – розповідає мама дівчинки Світлана. – Стараємося вдома обмежити доступ дитини до “сухої” їжі, але все ж таки інколи дозволяємо її споживати. Однак почала зауважувати, щойно моя Даринка з’їсть щось гостріше або соленіше – одразу ж скаржиться на біль у ділянці пупа і на нудоту”.
Зі слів жінки, зовсім недавно з цією проблемою вони зверталися до лікаря. Якихось великих проблем чи незворотних процесів він не побачив, але Світлана розуміє, що якщо так триватиме далі – проблем зі здоров’ям її доньці не уникнути.
Це найпоширеніше захворювання органів травлення в дитячій гастроентерології
Б’є на сполох і Оксана – мама дев’ятирічного Тараса. Каже, що він також відмовляється їсти перші страви, віддаючи перевагу канапкам. “Удома на столі завжди усього вдосталь – свіжі фрукти, овочі, щойно зварений суп чи борщ, а йому канапки подавай, макарони з кетчупом, – бідкається жінка. – Про сухарики та чипси навіть не говоримо – це для нас табу. А проте мені відомо, що син їх інколи купує дорогою зі школи, зокрема ті снеки. Якось застала його за доїданням залишків із пачки. На моє запитання, навіщо він це купив, Тарас відповів, що всі однокласники це їдять. Що тут скажеш?..”
Оксана признається, що в неї самої гастрит, тож робитиме все, аби цієї недуги уникнув її син.
Хвороба-“хамелеон”
Гастрит – патологічний стан, при якому виникає запалення слизової оболонки шлунка. Це найпоширеніше захворювання органів травлення в дитячій гастроентерології! Проте, зі слів педіатра, дитячого гастроентеролога, завідувача І педіатричного відділення ОХМАТДИТу Вікторії Семен, гастрит є контрольованою патологією, тому якщо постаратися уникати шкідливих чинників, вчасно виявити недугу та розпочати лікування, проблему в дорослому віці можна оминути.
Загалом причин виникнення гастриту чимало, причому різні причини можуть мати схожу клініку. Одна з перших – неправильне харчування і порушення дієти, відповідної віку дитини. “Якщо ще батьки однорічної дитини звертають увагу на те, що вона їсть, то надалі цим не надто переймаються – занадто швидко вводять певні продукти, дають “дорослі” страви. Харчування малюка стає одноманітним, часто низькокалорійним, – каже лікар. – Трошки старшим дітям батьки дозволяють пити чай, навіть каву, купують “продукти-сміття”, тобто їжу, яка, може, й має привабливе упаковання, але є шкідливою”.

Чималої шкоди дитячому організму, зокрема шлункові, завдають чипси, сухарики, газовані напої. На переконання Вікторії Семен, переїдання також може стати причиною проблем зі шлунком. Понад те, воно ще небезпечніше, аніж одноразове недоїдання, адже підвищене навантаження на шлунок може призвести до запального процесу в ньому. Тож батькам належить засвоїти: не можна силувати дитину до їжі!
Серед імовірних передумов розвитку гастриту є: харчова токсикоінфекція (виникає через споживання неякісних продуктів); інфекційні захворювання (збудниками патологічних процесів шлунково-кишкового тракту є стафілококи, сальмонели, кишкові палички); застосування великої кількості лікарських засобів (подразнюють слизову оболонку шлунка); інфікування хелікобактеріями (вражають шлунок і спричиняють його руйнування); психосоматичні порушення (агресія, тривожність) і стреси.
Виявляється, саме остання причина неабияк позначається на роботі шлунково-кишкового тракту дитини. Через перевтому, домашні сварки, конфлікти в дитячому садку або напружене навчання у школі в неї може порушитися обмін речовин і розвинутися гастрит.
Не пропустити хворобу!
Для гастриту в дітей характерні: відрижка, нудота, блювання, діарея. Може спостерігатися зниження апетиту, помірний біль у животі, інтоксикація і (як результат) зневоднення організму, слабкість, млявість, підвищена стомлюваність.
На думку Вікторії Семен, проблеми з травленням можуть виникати в будь-якому віці. І необов’язково це буде одразу гастрит. Хвороба може початися з певних функціональних розладів, тому не пропустити їх дуже важливо. “У нас, дорослих, все набагато простіше: якщо виникає біль у шлунку, турбує печія – звертаємося до гастроентеролога. А в дітей, особливо раннього віку, переважають не больові синдроми, а розлади шлунково-кишкового тракту, що проявляються здуттям кишківника, проносом, нудотою, блюванням, мають місце й ацетономічні синдроми. У дитини може появитися вибірковий апетит, тобто те вона їстиме, а від цього відмовлятиметься. Також дитина то проситиме їсти, то швидко насичуватиметься. На все це батькам варто звернути увагу і за найменшої підозри проблеми негайно звернутися до лікаря!” – наголошує співрозмовниця “Пошти”.
До речі, тривалість лікування гастриту залежить від гостроти захворювання, вираженості його симптомів. У більшості випадків при адекватному лікуванні гастрит у дитини виліковується повністю! Іноді запальний процес в шлунку набуває хронічного перебігу і може супроводжуватися розвитком гастродуоденіту, панкреатиту, холециститу, коліту. За відсутності адекватного лікування існує ризик розвитку виразкової хвороби шлунка!
Мамам на замітку
Аби не допустити гастриту чи будь-яких інших проблем у роботі шлунково-кишкового тракту дитини, дієтолог Марина Петровська радить насамперед додержувати принципів здорового раціонального харчування. А це багато в чому залежить від батьків. “Якщо батьки самі не їстимуть сухариків, гамбургерів, чипсів, то й діти не знатимуть, що це таке. Провина багатьох батьків ще й у тому, що вони самі зволікають із візитом до лікаря, бо або не мають часу, або не хочуть, щоби дитина пропускала шкільні заняття”, – каже вона.
Отож, дитина за день повинна їсти п’ять-шість разів. Порції при цьому мають бути невеликі. Всі страви, подані дітям, повинні бути теплими (не гарячими і не холодними!). Їсти варто потроху, але часто, ретельно пережовуючи їжу, що сприяє оптимальній діяльності органів системи травлення.
Також, щоб уникнути гастриту, дитина обов’язково повинна снідати, причому не бутербродами, а кашею – найкраще геркулесовою, стравами на молоці, овочами чи омлетом. Вранішня порція повинна становити: для дітей 14-15 років – приблизно 300 грамів, для молодших – 200-250 грамів. Щоденне меню дитини має обов’язково містити гарячий суп (хай дитина з’їсть його хоч кілька ложок). Що стосується напоїв, то найкращими будуть неміцний чай, сік, компот, вода, очищена від домішок і без газу.
Що можна давати дитині до школи
Не робіть бутербродів! Якщо ж без них не обійтися, кладіть на хліб не ковбасу, а твердий сир. Діти дуже люблять фрукти, тож “робіть ставку” на них, повідомляє lady.tochka.net. До наплічника можна покласти
* Банани. В них багато вітамінів А і В, заліза, фосфору, магнію. Вони захищають організм, рятуючи від нестачі вітамінів, а ще дарують гарний настрій.
* Яблука. Містять велику кількість аскорбінової та фолієвої кислот, заліза, пектинів. Їсти їх треба щодня, бодай по одному.
* Апельсини. Смачні та корисні, багаті на вітамін С, що підвищує опірність організму до застуд, покращує апетит і травлення.
Не варто забувати й про овочі
* Броколі. В ній багато фолієвої кислоти, заліза, магнію, калію. Якщо у дитини анемія – в щоденному раціоні неодмінно повинна бути ця спаржева капуста.
* Морква. Позитивно впливає на шкіру і зір. Але обов’язково додавайте до страв із неї олії.