З 27 лютого розпочався Великий піст. Для багатьох людей практика посту зводиться до утримання від багатьох продуктів харчування, здебільшого м’ясних та молочних. Проте є й такі, котрі, не розуміючи до кінця наслідків, перетворюють піст на цілковите голодування і дотримуються його не день, не два, а набагато більше.
Про те, як не нашкодити організму, ввійшовши у піст, як правильно голодувати та чи може голодування вплинути на продуктивність людини, дізнавалася “Пошта”.
На самій воді довго не проживеш…
Сім’я Драчівських дотримується посту щороку. Особливо строгими є перший тиждень посту, останній (перед Великоднем) і кожні середа та п’ятниця поміж ними.
“В ці дні ми не готуємо і не їмо м’ясних і молочних страв, яєць. В меню переважають каші, овочі, фрукти, – розповідає Олена Драчівська. – Усе це робимо свідомо і не перший рік. Не забуваємо, звісно, й про молитву. Вважаю, що посту здоровим дорослим людям таки треба додержувати – це додає сили, енергії, ясність думкам. А ще так можна схуднути. Головне, аби людям було комфортно”.
А ось 35-річний Богдан Тек розпочав піст із цілковитого голодування. Звичні для себе наїдки проміняв на саму лише воду. “Ще перед початком посту чоловік мене попередив, що дотримуватиметься строгої дієти. Та я не думала, що це буде голодування, – розповідає дружина Богдана Наталя. – Навіть у переддень посту харчами не перебирав – їв солене, копчене, жирне, а з понеділка його наче підмінили: за весь час з’їв кілька ложок супу і постійно п’є воду…”
Виявляється, на таку дієту чоловік вирішив сісти після того, як прочитав, що голодування є не лише корисним, а й одним із методів лікування різноманітних хвороб і що саме Великий піст – чи не найкращий період для цього. Проте зараз, зі слів жінки, Богдан після такого “здорового способу життя” почувається не надто добре, але на всі її прохання припинити голодування не реагує. “Чоловік змарнів, схуд, став дратівливим і розсіяним. Він цього не помічає, каже, що це все мої вигадки і продовжує голодувати. А я ж переживаю за його здоров’я!” – наголошує жінка.
Голодувати треба правильно!
Як би це парадоксально не звучало, медики стверджують, що якраз голодування – хороший спосіб оздоровити та зміцнити організм. Але варто робити це правильно. Якщо не дотримуватися певних правил, можна собі тільки нашкодити!
Зі слів дієтолога Тетяни Іванової, в ідеалі спочатку варто звернутися до лікаря, щоби він, урахувавши особливості вашого організму, обчислив ідеальну схему голодування. Також до голодування потрібно підготувати й сам організм.
“Якщо людина ніколи раніше не голодувала, то починати це робити треба поступово. За кілька днів до початку строгої дієти чи голодування варто зменшити кількість або й узагалі виключити з раціону борошняні вироби та жирну їжу, а також м’ясо, яйця, сир, молоко. У перші тижні вистачить одноденного голодування, пізніше можна збільшити його термін до трьох днів. До речі, вживати алкогольні напої і курити під час голодування категорично заборонено, – застерігає дієтолог. – Важливим є й вихід із голодування. Щоб не стало погано і голодування дало позитивний результат, повертатися до звичного прийому їжі варто поступово. Тобто що довшим було голодування, то довшим повинен бути вихід із нього!”
На неприпустимості голодування наголошує й головний терапевт Львівщини Ірина Федак. Особливо це стосується людей, які до нього належно не готувалися. З її слів, навіть якщо людина повністю здорова – це неабиякий стрес для організму, а якщо ще й має певні недуги – то й поготів. “Якщо ви вирішили сісти на дієту чи почати голодування, до цього треба йти планомірно, поступово. Лише так ваш організм з цього матиме користь. А якщо до того споживали жирне, гостре і раптово від цього відмовилися – проблем не уникнете, – каже терапевт. – Крім того що посилене голодування може дуже перевтомлювати людину, знижувати її працездатність, то ще й завдати організмові стресу у вигляді хворобливих станів – проблеми можуть з’явитися в роботі кишково-шлункового тракту чи розвинутися жовчевокам’яна хвороба”.
Загалом, як розповіла “Пошті” Ірина Федак, постити потрібно виважено. У меню повинні переважати каші (гречана, вівсяна) та овочі (гарбуз, буряк, морква). Варто звернути увагу й на те, що після споживання легшої рослинної їжі швидше настає відчуття голоду, тому кількість прийомів їжі потрібно чітко регулювати. Обов’язковими в цей період повинні бути сніданок, обід і вечеря та кілька легких перекусок між ними. Окрім кількості та якості продуктів, належить подбати й про пиття (кількість випитої рідини повинна сягати двох літрів, а якщо зголодніли, то можете пити не лише воду, а й морси, киселі).
“Чудовою альтернативою дієтам і голодуванню є розвантажувальні дні. Тоді організм нормально сприйматиме всі зміни в харчуванні і йому не доведеться відчувати сильний стрес. Водночас це розвантажить кишківник, завдяки чому можна оздоровитися”, – додає терапевт.
Кому не можна голодувати
Оскільки голодування – процедура небезпечна, то підходить воно далеко не всім: заборонене вагітним та матерям, що годують немовлят грудьми, тим, у кого виявили захворювання судин, рак, туберкульоз, порушення роботи нирок, виразку шлунка, підвищену функціональність щитоподібної залози, цироз печінки. Також категорично заборонено голодувати людям із хронічними захворюваннями та цукровим діабетом.
Погляд Церкви
В часі Великого посту навіть священики не перестають наголошувати, що смисл посту не в обмеженні себе в їжі. Набагато гірше, коли люди “їдять” одні одних. Один духовний наставник на питання, що можна їсти під час посту, відповів: “Головне не те, що ми вкладемо в рот під час посту, а те, що з рота виходить. Живіть під час посту, не їжте один одного!”
Отож, обмеження в їжі – тільки один із моментів посту, бо піст – це й молитва, часті причастя, читання Біблії. Головне, щоб за ці сорок днів людина відчула духовний вимір і наблизилася до Бога. “Варто відкинути все дріб’язкове, суєту життя, його зайвий гамір. Піст дає нам можливість піднятися над суєтою”, – каже священик Роман Мельниченко, пише 24 канал.
Щоб жити в гармонії зі собою, зі світом і Богом, треба дотримуватися посту 365 днів на рік на рівні думок, вчинків, розмов. І саме Великий піст є доброю спробою до цього наблизитись.

Голодування корисне для мозку
Науковці довели, що обмеження себе в їжі здатне подовжити життя. Дослідження показують, що різке зменшення споживаних калорій у встановлені дні тижня покращує настрій, сон і позитивно впливає на організм у довгостроковій перспективі, пише
epochtimes.com.ua.
У Сан-Франциско (штат Каліфорнія, США) існує онлайн-спільнота WeFast (в перекладі “Ми постимо”), що не належить до релігійних груп, а тільки практикує періодичну відмову від їжі. Члени цієї спільноти мають різні строки голодування: від 36 до 60 годин. Деякі голодують по 23 години на день, а завершення періоду утримання від їжі закінчується спільним сніданком у середині тижня, за яким збираються всі 1200 членів спільноти. За цією трапезою вони діляться своїм досвідом і корисними порадами правильного голодування. Члени WeFast стверджують, що голодування впродовж майже трьох днів (60 годин) покращує в цей період концентрацію уваги та розумову активність, підвищує працездатність. Зі слів послідовників організації, голодування змінює біопроцеси в організмі, що робить життя здоровішим і повноціннішим. Такі висновки підтверджують і вчені. Відповідно до їхніх досліджень, різні форми голодування дають потужний позитивний вплив на організм. Тимчасове утримання від їжі запускає механізм змін на клітинному рівні, причому дуже широкого спектра. В цей час поліпшується робота головного мозку і стійкість організму до стресів.
Нейрофізик Марк Меттсон каже, що біохімічні зміни в головному мозку покращують розумові здібності. Під час голодування запускається процес під назвою “кетоз”: організм отримує енергію не з їжі, а з розщеплення накопиченого жиру, і це покращує самопочуття.