Хоча на сьогодні випадків цієї хвороби на Львівщині не зареєстровано, епідеміологи прогнозують несприятливу ситуацію із захворюваністю на кір уже цього року.
Причин кілька – в сусідній Івано-Франківській області ще наприкінці минулого року діагноз кір поставили більш ніж півсотні жителям, а в Румунії, що географічно наближена до неї, взагалі зафіксували спалах (кількість хворих сягає двох тисяч, є 15 смертельних випадків!). Крім того, в нас украй низькі показники охоплення профілактичними щепленнями проти кору. Цій недузі притаманна циклічність виникнення ускладнень кожні п’ять-шість років. Останній пік захворюваності на кір у Львівській області спостерігався в 2012 році.
(Не)дитяча хвороба
“Зважаючи на відкритість кордонів,високу активність міграції населення, високу заразність кору та проблеми з вакцинацією, найближчим часом вірус може потрапити й на Львівщину”, – зазначає “Пошті” лікар-епідеміолог відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Олена Баворовська.
Зі слів епідеміолога, якщо раніше цю хворобу вважали суто дитячою, то зараз на неї можуть перехворіти і підлітки, і студенти, і навіть зрілі люди. Понад те, якщо в дитячому віці кір проявляється простіше, то в зрілому можуть бути ускладнення.
“Зазвичай у дорослих людей перебіг захворювання відбувається набагато важче. Часто через набуті проблеми зі здоров’ям – хронічні захворювання чи різні патології. До прикладу, пережите інфекційне захворювання може сильно ослабити здоров’я”.
Інфікуватися легко
Кір – це інфекційна хвороба, що передається через прямий контакт та повітряно-крапельним шляхом, інфікує слизову оболонку, а потім поширюється по всьому організму.
“Інфікуватися вірусом кору можна дуже легко під час розмови, кашлю, чхання. Щоб заразитися кором, досить лише на кілька хвилин зайти до кімнати, де перебуває хворий, – зауважує терапевт Галина Іваночко. – У людини, яка захворіла на кір, підвищується температура, спостерігається кашель, нежить, кон’юнктивіт і плямисто-папульозний висип. Для хвороби характерне й те, що до появи самого висипу можуть утворитися плями на слизовій оболонці рота навпроти верхніх кореневих зубів”.
Важливо знати, що висип під час кору починається з волосистої частини голови та позаду вух. Потім поширюється на шию і обличчя. Наступного дня уже вкриває плечі й тулуб дитини, а на третій день поширюється на кінцівки і починає бліднути на обличчі.
Як пояснила лікар, на кір може захворіти навіть щеплена проти цієї недуги особа, але тоді перебіг буде набагато легший. Що стосується повторного захворювання, то воно малоймовірне.
До речі, джерелом збудника інфекції є особа, хвора на кір. Для свого оточення вона становить небезпеку з останніх двох днів інкубаційного періоду до п’ятого дня після появи висипу. Інкубаційний період (момент від потрапляння збудника в організм до появи перших ознак захворювання) триває в середньому 10 – 17 днів. Після пережитого захворювання можуть виникати ускладнення у вигляді пневмонії (запалення легень), ларингіту (запалення гортані), менінгіту (запалення мозкових оболонок), енцефаліту (запалення мозку).
Важлива профілактика
Аби зменшити, а то й мінімізувати ймовірність захворювання на кір, терапевт радить усім переглянути свій раціон і споживати більше продуктів із високим вмістом вітаміну А, який протидіє цьому вірусу (рибу, печінку тріски, яйця і фрукти), уникати стресів і дбати про себе.
Утім найефективнішим способом захиститися від кору в будь-якому віці лікарі називають вакцинацію. На жаль, Україна має найнижчі показники охоплення щепленнями серед усіх європейських країн та одні з найнижчих в світі. Станом на кінець минулого року на Львівщині проти кору, паротиту і краснухи вакцинували трохи більше ніж 35% дітей в однорічному віці.
До речі, на сьогодні в нашому місті та області, як запевняють фахівці, є достатня кількість вакцини проти кору, а отже, кожна дитина, що підлягає щепленню, може отримати його в поліклініці за місцем проживання! Нагадаємо, що таку вакцинацію проводять дітям у віці 12 місяців, а ревакцинацію – у шість років. Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи в зазначеному віці, щеплення починають робити в будь-якому віці до 17 років. Дитина повинна отримати дві дози вакцини з дотриманням між ними мінімального інтервалу введення.
Мийте руки, щоб не захворіти!
Львів’ян попереджають про поширення ротавірусної інфекції
У нашому місті все частіше можна чути скарги батьків на те, що дітей вражає якась шлункова інфекція. І супроводжується вона діареєю, блюванням, слабкістю, підвищенням температури тіла. Епідеміологи ж запевняють, що ротавірусна інфекція – це сезонне захворювання, тому варто вживати профілактичних заходів.
Нагадаємо, що на початкових стадіях симптоми ротавірусної інфекції часто плутають із застудою чи грипом. Інфікуватися можна будь-де: на вулиці, у транспорті, через продукти харчування, воду. Адже інфекція передається фекально-оральним шляхом через брудні руки.
Щоб уберегтися від захворювання, потрібно:
– часто мити руки;
– не пити води із зовнішніх джерел;
– воду з крана кип’ятити впродовж п’яти-семи хвилин;
– мити овочі та фрукти перед споживанням, а дітям оббирати їх від шкірки.