12 кроків, щоб знизити ризик захворювання на рак

Міжнародне агентство з дослідження раку Всесвітньої організації охорони здоров’я за ініціативи Європейської комісії опублікували «Європейський кодекс проти раку», який містить 12 шляхів зниження ризику розвитку раку

До Всесвітнього дня боротьби з раком, який припадає на 4 лютого, пропонуємо ознайомитись із кроками, які під силу зробити кожному з нас.

1. Не куріть! Не використовуйте будь-які форми тютюну.

Тютюн є основною причиною раку. Тютюн можна курити, смоктати, жувати або нюхати. Виникнення раку спричиняють усі форми вживання тютюну, проте найшкідливішим є куріння (в тому числі й кальяну), адже рак викликають речовини, що утворюються в процесі горіння тютюну або тютюнового диму, оскільки більше токсичних речовин, у тому числі канцерогенів, утворюються в процесі горіння. Шкода куріння у тому, що воно викликає три основні захворювання – рак легенів, хронічний бронхіт і коронарну хворобу. Давно доведено, що тютюн є причиною смертності від раку легенів у 90% випадків, від бронхіту та емфіземи – в 75% і від хвороби серця – приблизно 25% всіх випадків. Кинути курити ніколи не пізно!

2. Звільніть своє житло від тютюнового диму. Підтримуйте вільну територію від тютюну на робочому місці.

Вплив пасивного куріння не менше, а може, й більшою мірою шкодить оточенню курця, аніж самому курцю, адже пасивне куріння передбачає вдихання диму, що виділяється від спалення тютюну, та диму, що видихається курцем.

3. Підтримуйте вагу тіла в нормі.

У Європі в людей, які провадять здоровий спосіб життя, згідно з рекомендаціями щодо профілактики раку, на 18% нижчий ризик розвитку онконедуг порівняно з людьми, чий спосіб життя і вага тіла не відповідають рекомендаціям. Надмірна кількість жирової тканини в організмі може спричиняти деякі види раку, а також хвороби серця і діабет. Шкідливо для здоров’я бути дуже худим, як і надміру товстим. Завжди потрібно прагнути бути в межах здорового діапазону ваги тіла (прийнятний стандарт = зріст-110).

4. Будьте фізично активними щодня. Обмежуйте час сидячої роботи.

Фізична активність знижує ймовірність виникнення раку товстої кишки у чоловіків, а в жінок –  раку грудей і слизової оболонки тіла матки (ендометрію) незалежно від ваги тіла. Існують свідчення того, що зменшення тривалості сидячого способу життя може захистити жінок від раку ендометрію. Знайдіть прийнятну для себе активність і візьміть її за звичку!

5. Дотримуйтеся здорового харчування:

– Їжте багато цільного зерна, бобових, овочів та фруктів.
– Обмежте споживання висококалорійної їжі (з високим вмістом цукру та жиру) і уникайте солодких напоїв.
– Уникайте обробленого м’яса, обмежте споживання червоного м’яса та соленої їжі.
Здорове харчування – це правильна кількість та різноманітність продуктів. Здорова дієта складається переважно із рослинної їжі та великої кількості овочів, фруктів, деяких бобових (боби і горох), а також цільнозернових продуктів. Крім того, може бути незначна кількість пісного м’яса птиці або риби, а також молочні продукти з пониженим вмістом жиру або вегетаріанські альтернативи. Не менш важливого значення, проте в невеликих кількостях, набувають оливкова і ріпакова олії, а також горіхи і насіння. Для зниження ризику розвитку раку кишківника уникайте оброб­леного м’яса і обмежте споживання червоного м’яса. Здорове харчування – це смачно!

6. Якщо вживаєте алкоголь – обмежте його кількість. Відмова від вживання алкоголю – профілактика раку.

Відмова від вживання алкоголю є хорошою профілактикою раку. Алкоголь може спричинити щонайменше сім типів раку: ротової порожнини, стравоходу, горла (в тому числі глотки та гортані), печінки, товстої кишки і раку молочної залози. Цілком імовірно, що різні види раку, викликані різними складовими алкоголю, наприклад:
– Етанол та оцтова кислота. Спирт (етанол) перетворюється в нашому організмі на хімічну речовину ацетальдегід. І етанол, і ацетальдегід є канцерогенним речовинами.
– Цироз печінки. Алкоголь ушкоджує клітини печінки і спричиняє цироз, що робить нас більш схильними до розвитку раку печінки.
– Гормони. Алкоголь може збільшити рівень деяких гормонів, таких як естроген. А високий рівень естрогену збільшує ризик розвитку раку молочної залози.
Ризик розвитку раку зростає зі збільшенням кількості та тривалості споживання алкоголю. Пам’ятайте про це!

7. Уникайте надмірного сонця, особливо бережіть дітей. Використовуйте сонцезахисні засоби.

Надлишкове опромінення ультрафіолетом викликає ушкодження шкіри – прискорену пігментацію, сприяє утворенню веснянок, пігментних плям і родимок, що в довгостроковій перспективі може призвести до злоякісних утворів на шкірі (раку). Ультрафіолетові промені негативно впливають на сполучну тканину. Шкіра втрачає еластичність і пружність, що прискорює її старіння. Пам’ятайте, що у весняно-літній період впродовж дня (з 11.00 до 15.00) слід уникати прямих сонячних променів. Якщо ж виходите на сонце, переконайтеся, що захистили шкіру обличчя, шиї та рук, які найчастіше піддаються впливу сонця.

8. Захистіть себе на робочому місці від канцерогенних речовин, слідуйте інструкції з безпеки.

Ризик розвитку раку від канцерогенних речовин передбачає виникнення так званого раку професійного походження (раку легень, сечового міхура, шкіри, а також мезотеліоми, лейкозу і лімфоми). В країнах ЄС визнано концерогенами всі види азбесту, бензолу, вихлопних газів дизельних двигунів, миш’яку та неорганічних сполук миш’яку. У побутових умовах дія канцерогенних речовин самостійно не може спричинити розвитку раку, лише підсилити дію інших факторів: куріння, вживання алкоголю тощо. Не нехтуйте інструкції з безпеки на робочому місці! 

9. Переконайтеся, що в домі немає випромінювання радону. У разі перевищення треба вжити заходів для зменшення випромінювання.

Радон є природним радіоактивним газом, який вивільняється в земній корі. Радон не відчувається людиною, бо не має кольору і запаху, але його рівень може бути виміряний спеціальними приладами. Радон проникає з ґрунту через фундамент та підлогу, а також виділяється з будівельних матеріалів мінерального походження (граніт, глинозем, фосфогіпс, цегла із червоної глини). Вплив радону збільшує ризик розвитку раку легенів. Потрібно розуміти, що небезпека криється й у воді із вмістом радону (вода зі свердловин), коли вона у вигляді пари потрапляє до легень у ванних кімнатах. Регулярно провітрюйте приміщення та стежте за складниками продуктів, які використовуєте в побуті.

10. Для жінок:

– Грудне вигодовування зменшує ризик розвитку раку грудної залози. Якщо можете – годуйте дитину грудьми.
– Гормональна терапія підвищує ризик розвитку деяких видів раку.
Зниження ризику захворювання на рак молочної залози становить близько 4% за кожні 12 місяців грудного вигодовування (безперервного чи підсумовування періодів вигодовування кожної дитини). Застосування замісної гормональної терапії підвищує ризик розвитку раку молочної залози, ендометрію та яєчників. Оральні контрацептиви, що складаються з естрогену і гестагену, мають як профілактичні властивості раку, так і навпаки. Тому їх використання повинно строго контролюватися лікарем.

11. Переконайтеся, що діти беруть участь у програмах вакцинації:

– Гепатиту В (для новонароджених).
– Вірусу папіломи людини (ВПЛ) (для дівчаток).
Майже одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі спричинені інфекціями, в тому числі вірусами та бактеріями. Серед найбільш важливих інфекцій, пов’язаних із раком, є вірус папіломи людини (ВПЛ), який може спричиняти рак шийки матки, а також деякі види ракових захворювань порожнини рота; вірус гепатиту В і вірус гепатиту С, який може викликати рак печінки; Helicobacter Pylori, яка є бактерією, що може призвести до раку шлунка. Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) не викликає ракових захворювань безпосередньо, проте люди з ВІЛ мають більший ризик розвитку раку через слабку імунну систему. Вакцини є найефективнішим способом запобігання деяких із цих інфекцій. Зокрема, вакцинація дуже ефективна в запобіганні інфекції з типами ВПЛ, які викликають більшість випадків раку шийки матки. Вакцинація від ВПЛ проводиться дівчаткам до початку статевого життя у віці 15-17 років. Проте загальнодержавних програм вакцинації проти ВПЛ не існує – ініціювати їх повинні батьки за рекомендаціями лікаря.

12. Візьміть участь в організованій програмі скринінгу:

– Рак кишківника (чоловіки та жінки).
– Рак молочної залози (жінки).
– Рак шийки матки (жінки).
Перевірка наявності раку або умов, які можуть призвести до раку, у людей, що не мають симптомів, називається скринінгом. Деякі види раку – такі як рак шийки матки, рак грудної залози і рак товстої кишки – можна запобігти шляхом раннього виявлення за допомоги скринінгу. Скринінг раку кишківника проводять шляхом аналізу калу на приховану кров та/або проведенням колоноскопії. Скринінг раку молочної залози передбачає проведення мамографії жінкам від 45 до 65 років. Скринінг раку шийки матки проводять шляхом взяття мазка (ПАП-тест) із шийки матки, який цитологічно досліджується на наявність злоякісних процесів. 
Щороку від раку в Україні помирає 90 тисяч осіб. На першому місці серед ракових захворювань – рак молочної залози у жінок. Лише на Львівщині щороку рак молочної залози забирає життя 330 жінок. Такої сумної статистики можна уникнути, якщо дотримуватись наведених вище рекомендацій та проходити регулярне профілактичне обстеження. 
Зокрема на Львівщині за підтримки Світового банку, Міністерства охорони здоров’я спільно з департаментом охорони здоров’я ЛОДА уже розпочали кампанію з профілактики онкозахворювань у жінок. «Профілактика, вчасна діагностика раку можуть врятувати життя. Якщо виявити рак молочної залози на першій стадії, на 95% ймовірно, що хворий одужає. Якщо на четвертій стадії – шанс вилікуватися дорівнює 5%. Саме тому закликаємо проходити профілактичні огляди. Для цього у Львівській області відкриваємо шість скринінгових центрів, закуповуємо сучасне обладнання, щоби жінки змогли безкоштовно і близько до свого місця проживання пройти огляд», – каже керівник проекту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області» Христина Пак.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5300 / 1.64MB / SQL:{query_count}