У львів’ян думки з приводу того, чи потрібно вводити дітям вакцини, розходяться. Медики, звісно, неухильно просять, аби батьки приводили дітей у поліклініки і робили щеплення, тим паче, що постачання вакцин останнім часом трохи покращилося, тож щепитися можна майже від усіх небезпечних інфекцій. Але батьки робити цього не поспішають, кажучи, що наявні вакцини не те що неналежної, а навіть гіршої якості, аніж ті, що були у наявності в минулі роки.
Щеплення з ускладненнями
“Дитині стало зле, підвищилася температура, місце щеплення почервоніло і стало віднімати ноги”, – такі розповіді часто доводиться чути від львівських матусь після того, як їхнім дітям ввели вакцину АКДП для профілактики дифтерії, правця і кашлюку.
“Мій старший син має майже всі потрібні щеплення, а ось молодший – жодного. Якось зателефонувала медсестра із поліклініки і повідомила, що в наявності є вакцина, попросила прийти на щеплення. Я розпитала, що це за вакцина, якого походження. З’ясувалося, що її виробником є Індія. Трохи подумавши, я все ж таки наважилася на вакцинацію. Та краще б цього не робила, – розповідає Юля Петрушевич. – Ще дорогою додому моєму дворічному синові стало зле, дитина почала скаржитися на біль у ногах. Вдома підвищилася температура до сорока, а нога набрякла так, що син не міг на неї стати…”
Наступного дня у поліклініці жінці пояснили, що це реакція організму на введену вакцину. На щастя, на третій день дитині стало краще, але, як признається Юля, щепити своїх дітей вона буде ще не скоро.
То якісна чи неякісна?
Нарікання на наявну індійську вакцину АКДП медсестра однієї з львівських поліклінік Ірина від батьків чує ледь не щодня.
“Вакцини, якими щепили дітей до недавнього часу, були французькі або бельгійські. Але зараз ні пентаксиму, ні інфанріксу немає. У наявності є адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина, яку зробили в Індії, – розповідає вона “Пошті”. – Насправді ускладнень від цього препарату більше, ніж від його європейських аналогів. Проблеми спричиняє те, що вона не так якісно очищена від білка. У результаті в дітей суттєво підвищується температура, яка довго тримається або погано збивається. Батьки скаржаться, що дітям віднімає ноги”.
Зі слів Ірини, батьків, які хочуть щепити цією вакциною своїх дітей, вони не відмовляють, але про наслідки попереджають. Одиниці робити щеплення все ж таки наважуються, а решта або взагалі відмовляється від вакцинації, або звертається у приватні кабінети щеплень. До слова, як вдалося з’ясувати “Пошті”, у львівських приватних кабінетах за щеплення пентаксимом (виробник “Санофі Пастер S.A.”, Франція) доведеться викласти приблизно тисячу гривень!
Може почервоніти місце введення, з’явитися біль у кінцівках, набряки. Але все це минає безслідно!
А ось головний епідеміолог Львівщини переконує, що індійська вакцина нешкідлива, що її використовують у багатьох країнах світу, що кількість ускладнень у межах норми. Зокрема, як розповіла “Пошті” Наталія Тімко, індійська АКДП – це целюлярна, тобто цільноклітинна вакцина. Але оскільки вона містить цільну вбиту бактерію збудника кашлюку, дитячий організм може сильно реагувати на неї і призводити до небажаних реакцій.
“Може почервоніти місце введення, з’явитися біль у кінцівках, набряки. Інколи батьки кажуть, що дитина тягне ногу. Але все це минає безслідно! Просто організм активно реагує виробленням антитіл на клітинний кашлюковий компонент”, – пояснює вона.
З її слів, не варто так насторожено ставитися й до країни-виробника вакцини. “Враховуючи те, що у нашій державі рівень захворюваності на кашлюк підвищився уп’ятеро, що реєструється захворюваність на цю недугу серед дорослих і що помирають новонароджені, країна перейшла на вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом, зокрема на АКДП. І закупили її саме в індійського виробника. Але навіть якщо виробниками вакцин з цільноклітинним кашлюковим компонентом були б Бельгія чи Франція, реакція була б така сама, – веде далі Наталія Тімко. – Проблема в тому, що батьки налякані, не довіряють індійському виробникові. Тож лікарі повинні їм пояснювати, що може спостерігатися така реакція і що при цьому треба робити”.
На запитання “Пошти”, чи з’явиться найближчим часом у поліклініках Львова французька вакцина пентаксим, головний епідеміолог відповіла, що надіятися не варто. “Вакцини пентаксим з ацелюлярним, тобто безклітинним кашлюковим компонентом дуже мало. Ту, що є, вводитимуть дітям із протипоказаннями до вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом! Насамперед це будуть діти, що мають судоми в анамнезі, неврологічні порушення тощо. Решті вводитимуть вакцини з цільноклітинним компонентом”, – пояснила вона.