Недуга відступила, а почуваємось зле…

“Пошта” запитала медика, як відновити сили після застуди чи грипу та як вивести із організму залишки ліків, вжитих під час хвороби

Зима у розпалі, а разом із нею традиційні “супутники” цієї пори року – застуда і грип. На щастя, останній не набув таких масштабів, як торік. Хоча, як стверджують медики, втрачати пильність зарано! Адже цьогорічний епідемічний сезон може тривати аж до квітня. Тисячі жителів Львова та області вже встигли перехворіти, але якщо навіть грип чи застуда уже відступили, сказати “я вже здоровий” може не кожен. Упродовж кількох днів чи навіть тижнів людина відчуває втому, слабкість, не має апетиту, бажання працювати, навіть розважатися… 
Як відновити сили після пережитої хвороби? Які продукти та напої варто вживати, аби повернутися до активного життя? Із цими запитаннями “Пошта”  звернулася до Андрія Лабінського, кандидата медичних наук, доцента кафедри реабілітації та нетрадиційної медицини Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

Готуймося заздалегідь!

На його переконання, до сезону грипу та застуд треба готуватися ще з літа-осені, адже коли віруси вже є у повітрі, то на який організм, із яким імунітетом вони потраплять – таким буде й перебіг хвороби та відповідно процес одужання й реабілітації.  
“Про профілактику треба подбати завчасу. Зараз наша нова міністр охорони здоров’я (Уляна Супрун. – “Пошта”) націлена на превентивну медицину, адже значно легше запобігти хворобу, зміцнивши імунітет, аніж потім лікуватися, – каже Андрій Лабінський. – Якщо тепер, у розпал сезону застуд та грипу, хтось вирішить зайнятися загартовуванням чи фізкультурою, наприклад, бігом, то це може тільки нашкодити здоров’ю. Є таке поняття, як  “продромальний період”, тобто період (він може тривати кілька днів), коли людина вже заражена, але ще добре почувається і вважає себе здоровою. Однак хвороба вже є і може швидко дати про себе знати. Якщо в такий період спостерігається фізична активність, то це тільки погіршує самопочуття. Те саме стосується й тих, що вже перехворіли. Фізична активність має бути дуже дозована, аби підтримувати сили, зокрема для людей, які багато часу проводять у офісі чи за кермом”.  

Полуденок – фруктовий, підвечірок – овочевий

Аби відновити сили після хвороби, загалом зміцнити організм, обов’язково потрібно їсти багато фруктів та овочів, що містять вітаміни, мікроелементи, клітковину, які допомагають організму здолати наслідки застуди чи грипу. Та ціни на них сьогодні такі, що, на жаль, не кожен може їх собі дозволити… Саме через те, зі слів співрозмовника “Пошти”, нестача фруктів для пересічного українця сьогодні становить 50-70%. Щоб організм отримав необхідну кількість вітамінів та мікроелементів, не досить з’їдати на день одне яблуко, а кілька, один-два апельсини, ківі, які покращують роботу шлунково-кишкового тракту. Другий сніданок чи полуденок повинен бути фруктовий, а на підвечірок варто готувати страви із овочів, наприклад, овочевий салат, але в жодному разі не заправляти його майонезом! Хоча саме майонез для багатьох є улюбленою заправкою до салатів і не тільки. Варто пам’ятати, що до майонезу входять трансгенні жири, які відкладаються на стінках судин і можуть спровокувати атеросклероз, що призводить до інфаркту та інсульту. 
На пораду фахівця, альтернативною заправкою до салатів може бути лляна олія холодного віджиму, що містить жирні кислоти, які відновлюють мембрани, оболонки клітин і відповідно запобігають старіння. Заправляти овочеві салати можна й сметаною, але Андрій Лабінський радить обирати не “порошкову”, а справжню, домашню у перевірених продавців. 

Мед і трав’яні чаї

Чудовим засобом для відновлення сил, а також боротьби із застудами є продукти бджільництва, зокрема квітковий пилок. “Мед та інші продукти бджільництва здавна були надійними помічниками у боротьбі з вірусами, а також сприяли відновленню сил після хвороби, – веде далі фахівець. – Зокрема, квітковий пилок потрібно вживати по одній-дві чайні ложки на день, але спершу варто перевірити, чи немає у вас алергії на такі продукти. Мед у жодному разі не варто додавати до гарячого чаю, бо під дією високої температури він стає токсичним!” 
Коли людина хворіє, їй завжди рекомендують рясне пиття. Урізноманітнити асортимент напоїв можна за допомоги трав’яних чаїв (не лише під час застуди, але й у період одужання). “Трав’яні чаї бувають різні. Раджу готувати їх із плодів шипшини, сушених суниць, малини (влітку можна сушити гілочки, на яких є плоди), листків смородини, цвіту липи. Для того, щоб чай мав приємний смак, варто додати до нього м’яти, чебрецю, тобто трав, що містять ефірні олії, які мають противірусні властивості. Треба взяти десертну ложку суміші трав, залити її склянкою окропу (не кип’ятити!), настояти і пити”, – каже Андрій Лабінський. 

Замість макаронів – каші з висівками

Для швидшого одужання має велике значення й те, які продукти присутні в нашому щоденному раціоні. Співрозмовник “Пошти” радить відмовитися від смаженого м’яса, борошняних виробів, їсти більше страв із цільного зерна.  “Категорично не рекомендую їсти смажені страви, особливо м’ясо, адже термічно оброблені жири можуть перетворюватися на трансгенні й спричиняти інфаркт та інсульт, – застерігає Андрій Лабінський. – Дозволяється тільки запечене або варене нежирне м’ясо і тільки раз чи двічі на тиждень”. Замість традиційних для багатьох гарнірів з картоплі чи макаронів, які не приносять організму жодної користі, а лише додають зайвих кілограмів, він радить готувати гарніри з гречки, рису, пшеничних круп. Але якщо ви віддаєте перевагу картопляним стравам чи макаронним виробам, можете додати до них столову ложку висівок, які продають у магазинах. 

Кисломолочні продукти проти антибіотиків

Якщо під час застуди вам доводилося вживати ліки, зокрема антибіотики, щоб допомогти організму здолати наслідки такої терапії, Андрій Лабінський радить збагатити меню молочнокислими продуктами, що містять лакто- і біфідобактерії, корисні для роботи кишківника. Але не варто захоплюватися  йогуртами, що містять штучні добавки! Готуйте їх самі із заквасок, що пропонують аптеки, та домашнього молока. Для смаку і більшої користі до них можна додавати морожених ягід. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4672 / 1.59MB / SQL:{query_count}