З якими фруктами у нас асоціюються зима, гарний настрій і відчуття свята, особливо Нового Року? Звісно, із мандаринами та апельсинами! Ці помаранчеві плоди схожі на сонечко, якого так всім нам не вистачає у зимові місяці. Але що ми знаємо про них, окрім того, що вони смачні та багаті на вітаміни?
Виявляється, мандарини отримали свою назву на честь правителів Древнього Китаю, де ароматний цитрусовий плід вважався у ті часи великою розкішшю, і дозволити собі ласувати ним могли тільки багаті та знатні жителі цієї країни – мандарини. Тоді ж з’явився звичай підносити їх правителям Китаю на знак вірності й поваги.
А ось апельсини є плодами дерева, яке дві з половиною тисячі років до нашої ери культивували в тому ж Китаї шляхом схрещування мандарина і помело. До Європи апельсини вперше завезли португальські мореплавці. І відразу ж після цього стало модно вирощувати їх на садових ділянках. Для цього будували спеціальні скляні споруди – оранжереї. Сьогодні ж такі цитрусові дерева ростуть у всій Центральній Америці, а також уздовж узбережжя Середземного моря. До речі, слово “апельсин” запозичене з голландського appelsein, але нерідко такий фрукт називали і pomme de Chine, тобто “яблуко з Китаю”.
Апельсини – для імунітету та здорового серця
Найбагатшими на вітаміни з усіх цитрусових є апельсини. За вмістом аскорбінової кислоти вони, звичайно, поступаються лимонам, зате перевершують їх за кількістю вітамінів групи В. Зі слів гастроентеролога-дієтолога Тетяни Іванової, регулярне споживання апельсинів покращує імунну систему, дає життєву енергію, тамує спрагу, знижує втому і навіть температуру. Помаранчі особливо корисні дітям, бо покращують апетит.
Оранжевий колір цього фрукта свідчить про наявність у ньому вітаміну А, необхідного для зору, здоров’я шкіри і слизових оболонок. А натуральний цукор, який у великій кількості міститься під шкіркою, стимулює роботу мозку та зміцнює пам’ять.
Чимало у апельсинах і мікро- та мікроелементів, зокрема калію та магнію, які є корисними для серцевого м’яза, а також людям, що страждають від підвищеного артеріального тиску і захворювань серцево-судинної системи.
“Клітковина і пектин, що входять до складу цих плодів, покращують процес травлення, посилюють моторику кишківника, зменшуючи у ньому гнилісні процеси, а також допомагають при закрепах, – розповідає лікар. – Крім того, апельсини багаті на біофлавоноїди, які мають антиоксидантну дію. А ще допомагають налагодити функції печінки, нирок, жовчевого міхура і всього сечовивідного тракту”.
Чимало в помаранчах ефірних олій, що містять фітонциди (речовини, які подібно до антибіотиків справляються із хвороботворними бактеріями). Причому їх набагато більше в шкірці, аніж у м’якоті. Тож коли чистите плід, корисно ще й понюхати його шкірку. А ще апельсини мають відносно невисоку калорійність і є незамінні для тих, що дотримуються дієти та мріють позбутися зайвих кілограмів. До речі, зі слів Тетяни Іванової, особливо корисними є апельсини червоного кольору.
Мандарини – для настрою і міцних кісток
Мандарини, порівняно з апельсинами, містять дещо менше біологічно активних речовин, але це аж ніяк не означає, що від них нема жодної користі! Як і помаранчі, вони зміцнюють імунітет та покращують роботу серця. Крім цього, зберігають молодість шкіри, захищають від застуд та сприяють нормальному росту і розвитку зубів та кісток, адже в них чимала кількість кальцію і фосфору. А ще мандарини багаті на особливі речовини – фітонциди, що покращують настрій.
Ці плоди містять багато бета-каротину, який пригнічує утворення ракових клітин, а також речовини, що сприяють очищенню дихальних шляхів. Клітковина, яка є у цих фруктах, поліпшує роботу кишківника.
“Мандарини містять більше цукрів, аніж інші цитрусові, а тому дуже смакують дітям. Їх варто давати навіть малюкам для загального зміцнення організму, але за умови, якщо немає алергії”, – веде далі гастроентеролог-дієтолог.
І смачні, і шкідливі водночас
Незважаючи на лікувальні властивості, як апельсини, так і мандарини можуть нашкодити. Оскільки цитрусові мають підвищену кислотність, зі слів Тетяни Іванової, можуть погіршити стан тих, що якраз потерпають від підвищеної кислотності шлункового соку, різних типів гастритів, холециститу, коліту, виразкової хвороби і виразки дванадцятипалої кишки. Також варто остерігатися індивідуальної непереносимості цих фруктів.
Надмірне споживання усіх цитрусових, особливо апельсинів, негативно впливає на стан зубної емалі, тому після ласування ними треба ретельно прополоскати рот.
Не варто забувати й про те, що ці тропічні фрукти є сильними алергенами. Як пояснила дієтолог, через те, що цитрусові не ростуть у нашій місцевості. “Оскільки для перетравлення екзотичних фруктів у нашому організмі недостатньо ферментів, цитрусові є для нас потужними алергенами!” – наголошує вона.
До речі, зі слів лікаря, випадків “чистої” алергії на цитрусові не так уже й багато. “Досить часто алергія проявляється не під час споживання одного чи двох плодів, а набагато більше, наприклад, півкілограма за один прийом, – каже Тетяна Іванова. – Тоді це вже псевдоалергія, або помилкова алергія. Тобто при надходженні до організму надлишкової кількості продуктів, що містять гістамін, ці порушення проявляються у вигляді шкірного висипу, нежитю або кон’юнктивіту”.
Ще одна прихована проблема, коли алергія виникає не на самі екзотичні фрукти, а на ті хімічні речовини, якими обробляли їх під час росту або задля тривалого зберігання і транспортування. Тож перед тим, як їсти апельсини чи мандарини, ретельно їх вимийте, а ще краще обшпарте.
Цікаві факти
* У 1820 році в результаті непередбаченої мутації одного куща апельсинового дерева з’явилися плоди без кісточок. Так званий сорт Navelorange.
* Мандарини прийнято їсти чистити руками, апельсини – ножем.
* Апельсини, залишені на дереві, не перезріють.
* Що менші мандарини, то солодші. Найсолодший сорт – клементин. Найбільший, але вже з відчутною кислинкою – сантра.
* Для того, аби мандарини довше зберігалися, їм потрібно забезпечити температуру не вище шести градусів. Ідеальне місце – нижня полиця холодильника.
* Ефірну олію мандарина використовують у ароматерапії для покращення настрою та підвищення тонусу.
* У подорожах екзотичними країнами бажано пити мандариновий сік до їди. Це дієвий профілактичний засіб проти дизентерії та кишкових інфекцій.
* Мандарини ростуть на чагарнику. Висота мандаринового куща не перевищує чотирьох метрів. А його “побратим” апельсин зріє на гілках досить високого дерева.
* Апельсинові дерева плодоносять практично цілий рік. Тому на прилавках магазинів їх можна знайти завжди. Мандарини дозрівають взимку і масово з’являються в продажу напередодні Нового року.
* Апельсини мають меншу кількість часточок порівняно з мандаринами і важче розділяються.
* Апельсини часто є дорожчими, аніж мандарини.
Плоди їмо, шкірок не викидаємо!
* Шматочки засушеної апельсинової або мандаринової шкірки подрібніть у кавомолці та додавайте до страв із м’яса, птиці, різних соусів чи до кондитерських виробів для оригінального цитрусового присмаку.
* Сушені шкірки, підвішені у шафі в марлевих мішечках, чудово відлякують міль, яка літає, шукаючи місця, де б відкласти личинки. А ще усунуть затхлий запах верхнього зимового одягу.
* Апельсинові та мандаринові шкірки подрібніть і додайте до баночки з чорним чаєм – вони освіжать і збагатять його аромат.
* Якщо є дача, сад-город, прибережіть засушені шкірки цитрусових для екологічної боротьби проти тлі – шкідника, який часто вражає молоде листя червоних та білих порічок.
* Висушені шкірки апельсинів завдяки великій кількості ефірних олій є чудовим засобом для розпалювання печі чи каміна.
* Цитрусовий запах не подобається мухам та комарам, а “пюре” з апельсинової шкірки і води може стати ефективним бар’єром для хатніх чи рудих мурашок – варто викласти його на мурашині “доріжки”.
* Якщо кошеня любить порпатися у вазонах із вашими улюбленими кімнатними рослинами або розсадою, гризе листя, покладіть на підвіконня біля них свіжу чи сушену апельсинову цедру.
* Влаштуйте собі цитрусову ванну: запарте сухі шкірки, дайте настоятися і додайте до води.
* Сухі цитрусові шкірки можна покласти на кухні під мийку, де зазвичай стоїть відро зі сміттям (вони нейтралізують неприємні запахи).