Мабуть, кожен із нас має в своєму помешканні горщики з рослинами. Для багатьох основною причиною їх появи є створення затишку і краси у оселі, але мало хто знає, що, крім естетичної ролі, кімнатні рослини приносять ще й користь: очищають повітря, вбивають бактерії, зміцнюють імунітет, лікують нежить, шлунок і навіть нерви.
“Усі звикли думати, що більш цілющої рослини, аніж алое, в квартирі вирощувати не треба. Це далеко не так, – каже фітотерапевт Соломія Носаль. – Звісно, користь столітника велика. Ця рослина має антибактеріальну, протизапальну, жовчогінну, ранозагоювальну дію, її сік покращує апетит і нормалізує травлення. Проте є ще чимало рослин, простих у догляді, але корисних для здоров’я. Маю на увазі герань, розмарин, каланхое і багато інших. Але застерігаю, що самостійно використовувати з них соки чи відвари не варто, бо треба знати, як одержати з них користь, і чітко дотримуватися дозування”.
Зі слів співрозмовниці “Пошти”, щоби відчути лікувальний ефект тієї чи іншої рослини, потрібно поставити кілька горщиків з нею. Але в погано провітрюваних приміщеннях невеликої площі зловживати їх кількістю не бажано. Це обумовлене тим, що лікарські кімнатні рослини здатні поглинати вночі велику кількість кисню. А оскільки в більшості рослин переважає зелений колір, то, на думку лікарів, це сприятливо впливає на психіку, заспокоює, додає впевненості і покращує настрій.
Хлорофітум – для свіжості
Це одна з найкорисніших кімнатних рослин. Для очищення повітря в кімнаті площею приблизно 20 квадратних метрів достатньо шість екземплярів рослин. Листя хлорофітуму здатне поглинати токсичні речовини, які виділяють штучні оздоблювальні матеріали, а також продукти згоряння газу – формальдегіди, сірчані та азотні сполуки. Тому цю рослину треба поставити на кухні, де є газова плита.
Хамедорея – від пилу
Особливо корисна в будинках, розташованих поблизу доріг чи магістралей, оскільки нейтралізує випаровування шкідливих речовин, що містяться у вихлопних газах, зокрема бензолу, трихлоретилену.
Фікус – для вологості
Збагачує кімнату киснем, поглинає токсини і підвищує рівень вологості. А ще виділяє фітонциди, які пригнічують життєдіяльність шкідливих мікроорганізмів. Глянець листя затримує багато пилу, але при митті або протиранні він легко видаляється. Фікус виробляє кисень удень, а поглинає вночі, тому ставити горщик з цією рослиною у спальні, а тим паче в дитячій кімнаті не радимо. Ідеальне місце – кухня або кімнати, вікна яких виходять на дорогу.
Сансев’єрія – проти застуди
Унікальна рослина, яку в народі називають “щучий хвіст”, також виділяє у великій кількості кисень, має знеболювальну, протизапальну і загальнозміцнювальну дію, тому її використовують для покращення імунітету, лікування отиту і застуди. Рослину можна розмістити у будь-якому куточку будинку.
Пеларгонія (герань) – проти стресів
Аромат цієї рослини знімає нервову напругу, допомагає при безсонні, неврозах, стресах. Герань виділяє речовину гераніол, що володіє противірусним і антибактеріальним ефектами, зокрема вбиває віруси стафілококів і стрептококів. Якщо прикласти її листок до рани, можна швидко зупинити кровотечу. А ще використовують герань при лікуванні захворювань шлунка (гастриту) і кишківника (кольки, діарея) – готують з її листя чай. Пеларгонія всмоктує чадний газ і вогкість, відлякує мух, освіжає повітря, тому, крім спальні, добре підходить для кухні.
Декоративний лимон – для чистоти повітря
Всі його корисні властивості – в листі, яке виділяє спеціальні речовини, що очищають будь-яке приміщення, так би мовити, стерилізують повітря. У місцях, де є ця рослина, знижується ризик появи хвороботворних бактерій і мікробів, тому її дуже корисно ставити в спальні.
Аспарагус – для загоєння ран
Ця кімнатна рослина виділяє спеціальну речовину, яку використовують для загоєння ран, переломів і підвищення еластичності шкіри. Корисна вона і при різних легеневих недугах, від неї гинуть хвороботворні бактерії.
Розмарин – проти бронхіту
Високий вміст фітонцидів, які виділяє ця рослина, сприяє лікуванню захворювань верхніх дихальних шляхів. Розмарин покращує самопочуття при бронхіті та бронхіальній астмі, тому його можна тримати в будь-якій кімнаті.
Бальзамін – для заспокоєння нервів
Це справжнє джерело корисних речовин. В період цвітіння рослина багата на аскорбінову кислоту, флавоноїди, алкалоїди і кислоти. Свіжий сік з листя заспокоює нерви і гоїть рани. Рослина позитивно впливає на роботу сечовидільної системи та нирок, лікує подагру, ревматизм і виразки.
Золотий вус – проти багатьох недуг
Цілющі властивості цієї рослини такі великі, що вона може впоратися з багатьма хворобами: листя і стебла використовують для приготування настоїв, які вживають для покращення роботи травного тракту, стабілізації діяльності кровоносної та дихальної систем, усунення запалення в шлунку, кишківнику та жовчевому міхурі.
Каланхое пір’ясте – проти нежитю
Цей багаторічник містить органічні кислоти, полісахариди, мікро- і макроелементи, а також, вітаміни С і Р. Сік володіє загоювальним, протизапальним і антисептичним ефектами. Ним лікують нежить, ангіну, стоматит, запалення очей, ушкодження шкіри тощо.
Циперус – для здорової шкіри
Унікальна кімнатна рослина, яку також використовують для лікування захворювань шкіри і під час застуди. Її квітки допомагають відновити менструальний цикл.
Цикламен – проти гаймориту
Містить корисний сік, який допомагає лікувати гайморит. Настої, приготовлені на його основі, володіють заспокійливим ефектом. Їх використовують для усунення психічних розладів.
Плющ звичайний – проти кашлю
Ця вічнозелена ліана містить активну речовину, що знімає спазми і має відхаркувальну дію. Екстракт плюща входить до складу багатьох медичних препаратів для лікування захворювань дихальної системи, печінки, жовчевого міхура. Кожна частина цієї рослини насичена корисними речовинами: квітки містять стероїди, сапоніни, а плоди – галактозу, флавоноїди та ефірні олії. Лікарські препарати, виготовлені на основі деревини плюща, показані при бронхітах і затяжному кашлі. Рослину часто використовують при кровотечах і сильному болю під час місячних. Плющ сприяє загоєнню ран і усуває запалення.
Рослини, яких не варто вирощувати вдома
Дифенбахія. За привабливою зовнішністю цієї рослини криється головна небезпека: білий сік може спричиняти сильні опіки і отруєння. Якщо він потрапить до рота, то неминуче викличе розпухання і затерпання язика та слизових. Отож після того, як зрізуватимете листя або пагони рослини, не забудьте ретельно вимити руки.
Пуансетія (Різдвяна зірка). Незважаючи на романтичну назву і красу квітів, пуансетію не бажано вирощувати в приміщенні, де живуть діти і тварини. При випадковому, навіть найменшому пошкодженні з неї починає витікати їдкий та отруйний білуватий сік. Потрапивши всередину, він може викликати спазми шлунка, блювання, пронос, а опинившись на шкірі – сильний опік. Тому цю квітку потрібно тримати високо на полиці, куди не досягнуть ні діти, ні тварини.
Пахіподіум (Мадагаскарська пальма). Цю химерну екзотику, товстий стовбур якої прикрашає ефектне листя і яскраві квітки у вигляді жовтих зірок, дуже полюбляють квітникарі. Однак у цій красі криється головна небезпека: наявність отрути, яка шкодить серцево-судинній системі.
Олеандр. Красиве листя і стовбур цього південного гостя містить небезпечний глікозид, який пригнічує діяльність серця. Молочний сік, що виділяється, і насіння дуже отруйні. Квітучий олеандр, особливо в невеликих приміщеннях, провокує сильний біль голови і запаморочення.
Азалія. Здавалося б, що може бути небезпечніше, аніж невибаглива яскрава квітка в червоно-рожевій палітрі? Відповідь: андромедотоксин, що міститься в її соку. При попаданні всередину він може викликати блювання, розлади шлунка, порушення роботи серця та мускулатури тіла, навіть смерть. Квітучі азалії здатні провокувати запаморочення і непритомність.
Також не бажано, аби в кімнаті стояли драцена, примула, кротон і філодендрон. Сік цих рослин дуже отруйний, навіть найлегший дотик до листя може викликати реакцію шкіри.