Сира погода, зниження температури повітря, і як наслідок кількість хворих збільшується. Зараз дуже багато людей скаржаться на кашель, особливо сухий, від якого аж у грудях болить. Та й уночі нема спокою, бо щойно ляжеш, як кашель посилюється.
Як правильно лікувати кашель? Кому не варто застосовувати народних методів його лікування? Коли треба негайно звертатися до лікаря? З цими запитаннями “Пошта” звернулася до Надії Рудницької, завідувача пульмонологічного відділу Львівського регіонального фтизіопульмонологічного центру, головного обласного пульмонолога.
Неправильний алгоритм лікування
Вже традиційно в осінній період зростає рівень гострих респіраторних захворювань. Щороку приблизно 500 мільйонів людей у світі хворіють на ГРЗ. У кожного дорослого діагностують респіраторні захворювання один-два рази на рік, а в дітей – до шість-вісім. Зазвичай застуда починається з нежитю, болю в горлі, а потім з’являється і кашель.
Кашель – це рефлекс, що спрацьовує на подразники алергічної, вірусної, бактеріальної або іншої природи. Він виконує функцію очищення дихальних шляхів від мокротиння, слизу та інших шкідливих речовин, які є продуктами розпаду при різних недугах. Однак таку функцію виконує лише мокрий кашель, при якому зазвичай відходить мокротиння. А сухий кашель подразнює і травмує бронхи, гортань і є дуже неприємним. Хворий готовий пити будь-які мікстури, аби тільки позбутися його, полегшити свій стан. І тут майже всі люди застосовують неправильний алгоритм лікування.
“Коли виникає сухий кашель, недужий починає приймати різні відхаркувальні засоби, щоби, як йому видається, позбутися його, – пояснює Надія Рудницька. – Коли ж є сухий, подразливий кашель, ушкоджуються рецептори, що не потребують відхаркувальних засобів, а ліків, які полегшують кашель. Щоби заспокоїти його, знадобляться протикашльові препарати. Крім того, ще потрібно зняти бронхоспазм, який виникає при сухому кашлі. Тут можуть допомогти інгаляції за допомоги небулайзера та відповідних ліків”.
Зі слів обласного пульмонолога, хворі роблять усе навпаки – починають застосовувати один відхаркувальний засіб, а коли він не допомагає, купують другий, а потім ще й третій. У результаті людина починає ще сильніше кашляти, і бронхоспазм посилюється, адже нема що відкашлювати.
Тож, на пораду Надії Рудницької, при сухому кашлі спершу треба приймати протикашльові та бронхолітичні препарати, а вже потім, на четверту-п’яту добу, відхаркувальні.
Народні засоби – не для всіх!
Багато людей, особливо старшого віку, віддають перевагу народним методам лікування, мовляв, це краще, аніж та вся “хімія”. Проте народні методи підходять не всім!
“Наприклад, народні засоби лікування кашлю, до яких входить мед, можуть вживати тільки ті, що не мають алергії на цей продукт. Окрім того, мед подразнює трахею. І якщо в людини сухий кашель, то це тільки зашкодить”, – пояснює лікар. А ось вітамінізовані напої, компоти, ягідні морси будуть доречнішими, бо допомагають посилити опірні властивості організму, зняти інтоксикацію.
“Якщо, крім кашлю, у вас ще й висока температура, треба приймати й противірусні препарати, щоб вони допомогли боротися з вірусною інфекцією чи грипом, – веде далі Надія Рудницька. – Якщо це просто вірусна інфекція, яка супроводжується чханням, нежитем, сухим кашлем, у таких випадках можна застосовувати препарати, що не мають прямої противірусної дії, а тільки стимулюють опірність організму. Коли ж спостерігається клінічна картина грипу, тобто є висока температура, біль у м’язах, в грудній клітці, треба приймати вже спеціальні препарати”.
Співрозмовниця “Пошти” наголошує: якщо висока температура тримається довше аніж три дні, сильно болить голова, є кровохаркання, задишка, блювання, пронос, кашель, який не припиняється, треба обов’язково звернутися до лікаря! Так само не варто легковажно ставитися до свого здоров’я, якщо кашель триває довше тижня.
Народні засоби проти сухого кашлю
Гаряче молоко: розвести навпіл із лужною мінеральною водою (приміром, “Боржомі”) або розчинити чайну ложку меду в склянці молока.
Інжир: добре вимити, покласти в тепле молоко з розрахунку один середній плід на півтори склянки. Кип’ятити на слабкому вогні півгодини під кришкою. Потім укутати каструлю рушником, щоби інжир розпарився. Пити маленькими ковтками.
Кориця: змішати одну столову ложку теплого меду з 1/4 чайної ложки кориці, пити 3-5 разів на день.
Гоголь-моголь: розтерти яєчні жовтки з цукром. Пити натще.
Лимон і часник: подрібнити головку часнику, змолоти на м’ясорубці два лимони зі шкіркою (але без кісточок), змішати все з 1,5 склянки цукру і додати півлітра пива. Поставити суміш на киплячу водяну баню, потримати під закритою кришкою 30 хвилин, процідити і пити по столовій ложці тричі на день за півгодини до їди.
Цибуля з медом: 500 грамів очищеної ріпчастої цибулі подрібнити, додати 400 грамів цукру і варити на слабкому вогні в літрі води 3 години. Потім вистудити, додати 50 грамів меду, перелити в пляшку і закупорити. Пити по 4-6 столових ложок на день після їди.
Сік з моркви і молоко: змішати морквяний сік із молоком (у рівних пропорціях). Пити теплим по 50-100 мілілітрів 5-6 разів на день, радить ukr.media