З давніх-давен у раціоні українців були сухофрукти. Компоти із сушених яблук, грушок, сливок, вишень, а також чаї із шипшини, чорниць, суниць смакували всю зиму. І недарма, бо сухофрукти є чудовим джерелом вітамінів та мікроелементів. Нині серед традиційних українських сушених фруктів та ягід багато заморських – курага, фініки, інжир. Кому їх варто споживати, а кому ні? Як правильно їх обирати? З цими запитаннями “Пошта” звернулася до дієтолога Наталії Банах.
Курага – для сердечників
Сушені абрикоси без кісточок, тобто курага, присутні в раціоні українців доволі давно (є ще й урюк – сушені абрикоси з кісточками).
“У куразі багато вітаміну А і групи В, а також мікроелементів: магнію, калію, кальцію, фосфору, йоду, заліза, натрію, бору, – пояснює дієтолог Наталія Банах. А оскільки сушені абрикоси без кісточок містять йод, то корисні для профілактики захворювань щитоподібної залози”.
Ще одним цінним мікроелементом є бор, необхідний для засвоєння кальцію і відповідно для профілактики остеопорозу (вимивання кальцію з організму). Калій і магній, що містяться в куразі, потрібні для нормальної роботи серцевого м’яза і загалом для покращення діяльності серцево-судинної системи. Крім того, в сушених абрикосах є значна кількість клітковини, що прискорює перистальтику кишківника і має послаблювальну дію. Через ці властивості курага корисна людям старшого віку, які часто мають проблеми з кишково-шлунковим трактом. До складу сушених абрикосів входять і пектини, що сприяють виведенню з організму радіонуклідів та важких металів.
Фініки – для вагітних
У країнах Сходу їх називають “хліб пустелі”. Зі стародавніх часів ці плоди відомі своїми цілющими властивостями. Їх використовували для боротьби з туберкульозом, онкологічними, інфекційними та іншими недугами.
Фініки багаті на мікро- та макроелементи (залізо, магній, фосфор), мінеральні солі, вітаміни А, С, РР, групи В, а також на амінокислоти.
Магній позитивно впливає на жіноче здоров’я, мідь важлива для кращого засвоєння заліза і відповідно для нормального синтезу гемоглобіну. Через високий вміст калію ці плоди треба споживати при серцево-судинних захворюваннях.
“Фініки містять речовину, подібну до аспірину, тож їх використовують під час застудних захворювань, нежитю, кашлю, – пояснює дієтолог. – Корисні вони і жінкам при надії, а також тим, що годують немовлят грудьми”.
У сушених плодах міститься 60-65 відсотків цукру, переважно глюкоза і фруктоза, які є менш шкідливими для людського організму порівняно із сахарозою. Але тим, що мають цукровий діабет, їх не варто багато їсти. Треба обмежити споживання фініків і тим, у кого проблеми зі шлунково-кишковим трактом.
Здорові люди можуть з’їдати не більше десяти плодів на день, а ті, що важко працюють фізично чи є спортсменами, – до двадцяти.
Інжир – для імунітету
І свіжий, і сушений інжир містить вітаміни групи В, С, РР і бета-каротин, а також мінеральні речовини: калій, кальцій, магній, фосфор і залізо, необхідні для злагодженої роботи організму та зміцнення імунітету.
Завдяки високому вмісту заліза і калію інжир дуже корисний для нервової та серцево-судинної систем, підвищує працездатність. Крім того, сушені плоди знижують рівень холестерину, тож є чудовим засобом для профілактики атеросклерозу. Ці сухофрукти позитивно впливають на перистальтику кишківника, очищають організм від шлаків і токсинів, усувають закрепи. Корисні вони і при анемії. А ще сушений інжир є незамінним засобом проти кашлю та при респіраторних недугах, що супроводжуються кашлем (коклюші, ангіні, бронхіті, пневмонії). На пораду Наталії Банах, до різних сухофруктів дітей варто привчати з раннього віку. “Малюки дуже люблять солодке, зокрема цукерки, тож іноді їдять їх понад міру. Тому саме сухофрукти можуть стати хорошою альтернативою ласощам і будуть набагато кориснішими”, – запевняє дієтолог.
Як обирати
Перед тим, як купувати сухофрукти, зверніть увагу на їх колір, форму і запах. Не беріть тих, що гарно виглядають, блискучі, адже це може свідчити, що плоди обробляли хімічними речовинами, в яких є сірка та гліцерин. При правильному сушінні фрукти втрачають колір, зморщуються і темніють. Сухофрукти не повинні злипатися (наприклад, якщо стиснути їх у кулаку), а мають залишатися жорсткими та сухими. У натуральних, не оброблених “хімією” сухофруктах із часом можуть завестися комахи.
Інжир повинен бути м’яким, світлим і солодким, злегка плескатим (якщо плоди тверді, кислі, втратили форму, термін їх зберігання закінчився). Курага має бути світло-жовтою або коричневою (якщо вона яскраво-оранжева, це свідчить, що її обробили діоксидом сірки). Сушені фініки повинні бути сухими і злегка липкими.
Перед споживанням сухофрукти обов’язково треба замочити в гарячій воді, а потім кілька разів промити під проточною.