Доволі кепська погода робить своє – вкладає на ліжка щораз більше людей. Кількість хворих у Львові та області зросла, але, зі слів епідеміологів, ситуація не є загрозливою. Наразі. Нагадаємо, за даними Міністерства охорони здоров’я, у цьогорічний осінньо-зимовий період Україною циркулюватимуть три основні штами грипу: В (“Брісбен”), H1N1 (“Каліфорнія”) та H3N2 (“Гонконг”)
“Брісбен” – найменш небезпечний із трьох штамів грипу. Він не спричиняє серйозних ускладнень, хоча й становить певний ризик для людей, що мають такі хронічні захворювання, як гайморит, хвороби серцево-судинної, ниркової та ендокринної систем, схильність до пневмоній.
“Каліфорнія”, або так званий “свинячий грип” – один із небезпечних штамів вірусу, що вже, на жаль, добре відомий в Україні за останні кілька років. Ускладнення, які може викликати це захворювання, досить важкі: тяжка форма синуситу, запальні процеси в оболонці мозку, що можуть призвести до смерті.
“Гонконг” наразі є найменш дослідженим серед перелічених штамів, яких очікують цього сезону в Україні. Найнебезпечнішим він вважається для літніх людей, вагітних та дітей дошкільного віку.
Тим часом цього тижня у львівські аптеки завезли вакцину проти грипу. Проте не у всі, а лише в деякі. Як повідомила “Пошту” Оксана Пушкарьова, начальник відділу епідеміологічного нагляду “Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України”, вакцину “Джіcі Флю” (Корея) для профілактики грипу можна придбати: в першій комунальній аптеці на вул. Фредра, 2; аптеці №44 на вул. Симоненка, 4; аптеці №27 на вул. Дністерській, 27 і в аптеці “Гіруда” на вул. Героїв УПА, 57-в. Вартість вакцини – 170 гривень.
“Вакцина проти грипу є тільки в тих аптеках, де містяни замовляли її індивідуально. Той, хто планує робити щеплення, ще може замовити собі вакцину, її привезуть”, – пояснює Оксана Пушкарьова.
З її слів, хворих на ГРВІ у області більшає, але загалом ситуація не є загрозливою, бо кількість недужих нижча від епідемічного порога. За минулий тиждень на Львівщині захворіло понад дев’ять тисяч людей. Порівняно з попереднім тижнем їх кількість зросла на більш ніж 550 осіб. Серед недужих переважають діти віком до 17 років. А у Львові впродовж минулого тижня захворіло понад чотири тисячі осіб, з яких більше половини – діти. “У нашому місті та області переважають риновіруси і парагрип. У всіх складних випадках захворювання, тобто коли людина потрапляє до лікарні, проводимо лабораторні обстеження, аби визначити, який вірус став причиною недуги, – каже вона. – Якщо й надалі не буде значного збільшення кількості хворих, можливо, цей епідеміологічний сезон проживемо без епідемії”.
Епідеміолог нагадує основні правила, як уберегтися від грипу та ГРВІ: часто мити руки з милом, кашляти і чхати у лікоть, а не в долоню, намагатися рідше бувати в людних місцях і у жодному разі, якщо все-таки захворіли, не займатися самолікуванням.
“Якщо ви занедужали, відразу звертайтеся до лікаря, а не сидіть кілька днів удома з високою температурою, – наголошує Оксана Пушкарьова. – Ліки проти грипу, які застосовують тільки у лікарнях, є дієвими в перші дні хвороби. І якщо батьки до хворих дітей лікаря викликають одразу, то 50-60-річні зволікають із цим, сподіваючись, що все минеться само собою”.
Загалом із початку епідсезону, з жовтня 2016-го, в області захворіло на гострі респіраторні вірусні інфекції понад 43 тисячі осіб, з яких понад 25 тисяч – діти до 17 років. Із загальної кількості хворих у інфекційні стаціонари госпіталізовано більше 800 осіб (з них 640 дітей віком до 17 років).
Що стосується вакцини “Ваксігрип” (Франція), то вона, як запевняють імпортери, має з’явитися в Україні уже найближчими днями, йдеться на сайті МОЗ.
Вакцинація проти грипу є рекомендованою та не входить до календаря обов’язкових щеплень. Вакцину закуповують приватні структури і розподіляють її між аптеками, враховуючи попит попередніх років.