Ольга Муштрук,
дієтолог:
– Калину застосовують і в народній медицині, і в кулінарії, і в косметології. Корисними є ягоди, листя, кора, навіть коріння. У калині багато вітамінів – A, C, E, Р, К. Наприклад, вітамін Е є антиоксидантом, який сприяє знищенню шкідливих клітин і запобігає розвиток онкозахворювань. Окрім того, калина містить багато корисних мікро- та макроелементів, зокрема йод, залізо, мідь, фосфор, цинк, марганець. Багата вона і на кислоти, у тому числі аскорбінову, фітонциди. Її застосовують при захворюваннях сечостатевої та серцево-судинної систем, при безсонні, порушеннях нервової системи, застудах. Ягоди зміцнюють імунітет, знижують температуру, усувають запалення і виводять мокротиння при бронхіті. Зернята калини можна запарювати і пити при закрепах. А ще калину можна застосовувати при захворюваннях шкіри, зокрема екземі. Однак замінити ліки калиною не можна!
Сік із ягід калини чудово відбілює шкіру обличчя, лікує вугровий висип і допомагає позбутися веснянок. З калини можна робити маску, змішавши сік ягід зі сметаною в рівних пропорціях, і накласти цю суміш на очищену шкіру обличчя, через двадцять хвилин змити теплою водою.
Проте лікуватися калиною можна не всім. Не варто робити цього тим, що мають артрит, подагру, гіпотонію, а також вагітним (жінкам при надії вона протипоказана, оскільки сік ягід містить речовини, що є аналогом жіночих гормонів, а їх підвищений вміст у крові може стати причиною передчасних пологів чи розвитку різних патологій плода). Дітям можна давати калину з п’яти років.