Людина не може бути здоровою, якщо має хворий хребет, адже в такому випадку страждають всі органи і системи, стверджує Василь Прусенко, головний дитячий ортопед-травматолог у Львівській області, керівник обласного центру політравми. Одне з найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату в дітей – сколіоз. Якщо недуга прогресує, то може призвести до деформації хребта та грудної клітки, що, своєю чергою, спричиняє інвалідність.
Прогресує в шкільному віці
Сколіоз – це генетично закладена хвороба, дуже підступна. Зі слів Василя Прусенка, буває вроджений сколіоз (у дітей його діагностують доволі рідко) та ідіопатичний, тобто сколіоз, причину появи якого медики не завжди можуть визначити. Розпізнати сколіоз у дитини на початкових стадіях дуже складно.
Найчастіше це захворювання проявляється саме в шкільному віці.
“У період, коли дитина інтенсивно росте, сколіоз прогресує. Зокрема, таку тенденцію спостерігаємо в шести-семирічних дітей, коли вони йдуть до школи, у дев’яти-одинадцятирічних і в тринадцяти-чотирнадцятирічних, себто в період статевого дозрівання. Найбільше потерпають від сколіозу дівчатка – 78% усіх пацієнтів”, – запевняє ортопед-травматолог.
Раз на два-три місяці раджу оглядати дитину, поставивши до себе обличчям, боком і спиною
Аби вчасно виявити у дитини сколіоз, Василь Прусенко радить час до часу самостійно проводити її огляд.
“Раз на два-три місяці раджу оглядати дитину. Поставте сина чи доньку до себе обличчям, боком і спиною. Якщо дитина стоїть до вас обличчям, придивіться, чи рівні в неї передпліччя, чи не є одне вище від другого; коли дитина стоїть боком – чи не випинає якась ділянка спини; а коли дитина стоїть до вас спиною – уважно подивіться на талію, чи нема перекосу. Візуально намалюйте трикутник від передпліч до талії, і якщо його кути перекошені, негайно зверніться до дитячого ортопеда або дитячого хірурга”, – наголошує співрозмовник “Пошти”. І додає, якщо ще три-чотири роки тому на Львівщині було зареєстровано близько п’яти тисяч дітей зі сколіозом, то тепер їх кількість зросла до семи тисяч!
Для міцних кісток – кальцій і вітамін D
Хоча сколіоз вважають генетичним захворюванням і медики не завжди можуть визначити причини його виникнення, все ж існують прості правила, які допоможуть знизити ймовірність розвитку та прогресування цієї недуги. Насамперед варто подбати про правильне харчування дитини.
“Аби мати міцні кістки, дитина повинна правильно харчуватися – їжа має бути збагачена кальцієм і вітаміном D. За вмістом кальцію на першому місці стоїть холодець, щойно надоєне молоко, твердий сир, риба всіх видів, лісові горіхи”, – пояснює лікар. Харчування повинне бути різноманітне. Важливим є й те, на чому сплять діти (найкраще обирати тверді матраци).
Від батьків часто можна чути нарікання, мовляв, школярам доводиться носити важкі ранці, що також негативно впливає на хребет. Тож Василь Прусенко радить носити їх на двох плечах. А якщо в дитини портфель, то варто періодично перекладати його з руки в руку. Вага портфеля, як і ранця, повинна відповідати віку та вазі школяра.
Проблемою сколіозу дуже ґрунтовно займаються в дитячій лікарні “ОХМАТДИТ”
Крім того, аби дитина правильно розвивалася і росла, вона має багато рухатися. В початкових класах на уроках варто робити п’ятихвилинні перерви, адже діти багато часу сидять.
“Іноді досить встати, кілька хвилин поробити гімнастику, виконати дихальні вправи, і всі органи та системи активізуються”, – веде далі співрозмовник “Пошти”.
Ще однією проблемою сучасних дітей є тривале сидіння за різними ґаджетами. “Коли дитина довго сидить за комп’ютером, планшетом, а якщо у неї ще й поганий зір, вона вигинає дугою спину, сидить нерівно… Все це дає значне навантаження на хребет, а він цього “не любить”. Такі звички дітей провокують прогресування сколіозу”, – запевняє ортопед-травматолог.
Лікувати треба правильно!
Аби не занедбувати хворобу, важливо почати ранню діагностику і адекватне консервативне лікування, коли можна запобігти розвиток дисфункції.
На переконання Василя Прусенка, сьогодні в світі є тільки два дієві способи лікування сколіозу – операція та корсетотерапія.
“При оперативному лікуванні хребет фіксують металоконструкціями, дитина стає рівнішою, але є певна обтяженість згинання хребта, – каже він. – Так звані корсети Шено дають кращі результати. Їх треба довго носити, щоби був ефект, але можна обійтися без операції і зберегти гнучкість хребта. Якщо діти та їхні батьки дотримуються всіх рекомендацій, завдяки корсетотерапії припиняється прогресування сколіозу. Залежно від віку дитини і ступеня розвитку хвороби деформація хребта значно зменшується – як косметично, так і клінічно”. Діти, яким призначають корсетотерапію, повинні додержувати чітких рекомендацій, виконувати спеціальні вправи у корсеті та без нього. Обов’язковою є й дихальна гімнастика.
Як розповідає Василь Прусенко, в Україні є багато приватних клінік, які пропонують лікування сколіозу за допомоги масажу чи плавання, але це помилкова думка – що хребет можна вирівняти такими методами.
“У нас є клініки, які не лікують сколіозу, а роблять масажі, призначають вправи. Однак все це марно. Я не бачив жодної дитини зі сколіозом, яку вилікували б таким чином. Упевнений, що сколіоз краще не лікувати взагалі, аніж лікувати неправильно!” – наголошує фахівець. І додає, що дітям, у яких діагностували сколіоз, займатися плаванням, фізкультурою, робити певні вправи варто тільки після консультації з лікарем, бо неправильне навантаження на хребет може спричинити ще більше прогресування хвороби.
Ортопед-травматолог каже, що тепер медики змінюють підходи до лікування цієї хвороби, акцентуючи увагу на своєчасній діагностиці, щоби зупинити сколіоз на ранній стадії.
“Проблемою сколіозу дуже ґрунтовно займаються в дитячій лікарні “ОХМАТДИТ”, – зазначає Василь Прусенко. – Крім того, у Львові діє протезно-реабілітаційний центр, який виготовляє корсети Шено (від імені розробника – французького професора Шено). Їх зараз активно використовують у нас”.