Подолати підступну недугу

На Львівщині запрацюють скринінгові центри для ранньої діагностики та запобігання раку в жінок

Наше здоров’я дуже часто залежить від того, як ми про нього дбаємо. Іноді лінуємося йти в поліклініку, коли щось турбує. Сама думка, що доведеться стояти у чергах, проходити обстеження, здавати аналізи, змушує відкладати візит до лікаря. Однак медики наголошують: вчасна діагностика рятує життя! Особливо коли йдеться про онкологічні недуги, часто непомітні на ранніх стадіях, які щороку забирають тисячі життів. 
Однією з найчастіших причин смертності серед жінок світу є рак молочної залози. В розвинених країнах він уражає щонайменше кожну десяту жінку. За статистикою, в Україні щороку в 16 тисяч жінок виявляють цю підступну недугу (понад сім тисяч із них помирають від неї). Сьогодні в Україні смертність від раку на другому місці після серцево-судинних захворювань. Не менш сумна статистика і на Львівщині: щороку діагностують майже 800 випадків захворювання (понад 330 жінок помирають). До того ж за останні 20 років (з 1993-го по 2013-ий) поширення онкологічних захворювань на Львівщині зросло на 40%! 
Невтішна статистика… Але лікарі переконують: якщо вчасно звернутися по меддопомогу, цю недугу можна подолати. Рак на першій і другій стадіях виліковний у майже 90% випадків. А ось на IV стадії вилікувати вдається лише 5% пацієнтів…  
Рак на першій і другій стадіях виліковний у майже 90% випадків
Скринінг (тобто первинне обстеження) жінок у віці 20 – 69 років у інших країнах доволі популярний. До прикладу, скринінг шийки матки в Туреччині роблять 15,5% жінок, в Ісландії та Великобританії – 60%, у Австрії, Німеччині, Швеції, Норвегії та Новій Зеландії – понад 75%, а в США – 85%. Серед українських жінок, особливо в тих, що живуть у малих містах та селах, профілактичні медогляди мамолога чи гінеколога непопулярні. До того ж жінки звертаються по допомогу тоді, коли ситуація, як правило, вже критична. 
Якісна і вчасна діагностика залежить насамперед від фаховості медиків та обладнання, якого і на Львівщині, і в Україні бракує. А те, що є, часто морально застаріле, неефективне. Аби вирішити цю проблему, надати нашим громадянам доступ до вчасної та якісної діагностики, за підтримки Світового банку в Україні започаткували програму “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей”. У рамках загальноукраїнського проекту на Львівщині діє субпроект “Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області”, який реалізовують на базі Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру в партнерстві з департаментом охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації.
Для ранньої діагностики та запобігання раку в жінок в області планують відкрити чотири скринінгові центри – в Дрогобичі, Самборі, Червонограді,  Стрию, а також у Львові
Загалом в Україні фінансування становить понад 214 мільйонів доларів (для Львівщини передбачили понад 10 мільйонів доларів). Саме в рамках цього проекту у районах нашої області планують відкрити скринінгові центри – в Дрогобичі, Самборі, Червонограді, Стрию та Львові для ранньої діагностики та запобігання раку в жінок. Планують створити електронну базу даних жінок Львівщини для виявлення груп ризику, щоби в подальшому частіше нагадувати їм про необхідність обстеження. Окрім того, в рамках проекту планують закупити сучасне діагностичне обладнання, провести  навчання близько 400 лікарів для підвищення якості діагностики та ефективності лікування раку молочної залози і шийки матки.
Найчастіше на рак молочної залози хворіють жінки у віці 45 – 65 років, а рак шийки матки діагностують у віці 30 – 55 років. Однак систематичний скринінг допомагає запобігти 80% випадків раку шийки матки.

Три правила, які повинна пам’ятати кожна жінка

1. Один раз на місяць (на 7-10 день менструального циклу) проводити самодіагностику на наявність ущільнень у грудях, видимих змін форм і шкіри.
2. Раз на рік відвідувати мамолога, а під час регулярного огляду гінекологом обов’язковим є обстеження молочних залоз.
3. Мамографію і рентген молочних залоз жінки після 40 років повинні проходити раз на два роки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5009 / 1.57MB / SQL:{query_count}