Мамо, ще п’ять хвилин – і вже встаю!

“Пошта” запитала психолога, як допомогти дитині легко прокидатися, аби не допустити стресу

Прокидатися осінніми ранками особливо важко – надворі ще темно і холодно, а в кімнаті ледь розвиднюється. В такий час дуже непросто підняти дітей, тим паче, якщо у них щойно закінчилися канікули, коли вони мали можливість поспати довше… 
Дуже часто ранки перетворюються на час, коли батьки дратуються, поспішаючи на роботу чи у справах, і змушені квапити дітей. Як результат – початок дня зіпсований, і усі йдуть з хати в поганому настрої, уже втомлені та знервовані. Як зробити так, аби початок дня був приємним, сповненим очікування чогось цікавого, і давав заряд позитиву на весь день? З таким питанням “Пошта” звернулася до психолога Надії Іванців. 

Режим повинні мати й батьки

 “Мамо, ще п’ять хвилин…”, “Вже стаю!”, “Я не хочу до школи!”  – такі фрази чують від своїх дітей батьки ледь не щодня. Хтось дозволяє дітям ще трішки полежати в ліжку, хтось вмикає їм улюблені мультики, аби легше прокидалися, а хтось починає кричати і підганяти сина чи доньку. 
Ранок має бути спокійним, позитивним, без поспіху
“Моя донька дуже важко прокидається зранку. Торік, коли уроки починалися о 9.00, підняти дитину було легше. Тепер заняття починаються о 8.30, а в понеділок ще й загальношкільна лінійка з виконанням гімну, тож учні мають бути в школі вже о 8.15. Ситуація загострилася саме зараз, коли моя дитина пішла на уроки після канікул, навіть таких, здавалося б, нетривалих, – розповідає мама Галина. – Спершу донька дуже нервувала, обурювалася, але все ж таки вмилася, випила чаю, і тоді вже з нею можна було спокійно поговорити”. 
А Ірина, мати двох дітей, будить їх зранку за допомоги мультика. “В сусідній кімнаті вмикаю телевізор, бо о пів на восьму розпочинаються їхні улюблені мультфільми, і йду будити своїх школяриків. Під знайомі репліки персонажів і мелодії вони прокидаються легше”, – запевняє жінка. 
Коли дітей постійно квапити, вони починають переживати негативні емоції
Аби діти зранку легко прокидалися, вони мають дотримуватися режиму дня – лягати і прокидатися приблизно в один і той самий час. Але й батьки також повинні додержувати режиму! 
“Насамперед у дітей має бути повноцінний сон, щоб вони добре відпочили і набралися сили для нового дня. Адже якщо дитина виснажена,  їй буде складно прокинутися, – пояснює  Надія Іванців, психолог Львівського обласного дитячого психоневрологічного диспансеру. – Ранок має бути спокійним, позитивним, без поспіху. Якщо батьки дозволяють собі довше поспати, а потім поспішають і підганяють дітей, нічого доброго з цього не вийде. Діти за своєю природою повільніші, потребують більше часу, аби зібратися та поснідати. А коли їх постійно кваплять, вони починають переживати ще й негативні емоції, бо вважають, що ними невдоволені”. 

Приємні ранкові несподіванки

Зробити ранок приємним можна через влаштування маленьких сюр­призів, якихось приємних моментів. 
“Якщо дитина знатиме, що зранку її чекає щось приємне, то прокидатиметься охочіше. Наприклад, можна придумати якийсь ранковий ритуал – спільний з дитиною сніданок, обговорення планів на вечір, тобто кілька хвилин цікавої бесіди, – пояснює психолог. – Що не кажіть, добре прокидатися заради приємної події, щоб ранок асоціювався з чимось радісним”. 
Надія Іванців радить вже з дитинства привчати сина чи доньку готуватися до наступного дня звечора: вибрати одяг, аби зранку поспіхом не шукати штани, сорочку чи спідничку, заздалегідь скласти наплічник. У жодному разі не варто відкладати на ранок вивчення уроків, приготування домашніх завдань.

Як допомогти дитині легко прокидатися

* Перед сном обов’язково провітріть кімнату, аби дитині легше  було спати. Доречними будуть спільні вечірні прогулянки.
* Дотримуйтеся режиму дня.
* Не позбавляйте дошкільнят денного сну.
* Перед сном побавтеся з дитиною у спокійні ігри, почитайте їй книжку, якщо вона ще ходить у садок.
* Не дозволяйте дитині увечері довго дивитися телевізор чи бавитися на планшеті.
* Ніколи не сваріть дитину перед сном.
* Не будіть різко: погладьте по спинці, лагідно повідомте, що вже час прокидатися. 
* Походіть по кімнаті: дитина крізь сон почує знайомі звуки, і це стане для її мозку своєрідним сигналом для прокидання. 
* Увімкніть світло (не варто відразу вмикати яскраве, спершу можна ввімкнути нічник). 
* Дозвольте дитині трішки полежати, потягнутися в ліжку. 
 *  Готуйте смачні сніданки: аромат з кухні стимулюватиме дитину швидше прокинутися та налаштує її на позитивний лад. 
*  Кілька хвилин позитиву: ввімкніть улюблений мультик чи коротку гру – це  допоможе перетворити ранок на радісний час доби.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4661 / 1.58MB / SQL:{query_count}