Традиційно у жовтні в Україні відзначають День боротьби з раком молочної залози. Це ще одна нагода нагадати жінкам про небезпечну недугу, яка кожного року забирає життя більше п’яти тисяч українок. Не менш сумна статистика і на Львівщині – торік через рак молочної залози померло 348 жінок. Та медики наголошують – вчасна діагностика дає шанс на ефективне лікування у 85% випадків.
Сучасні підходи в українській медицині
Аби українські рентгенологи, зокрема і з нашої області, могли ефективно працювати на сучасному обладнанні й діагностувати захворювання на ранніх стадіях, упродовж тижня у Львові для них відбувалася 5-та “Школа сучасної мамографії”, яка є партнерським проектом компанії AVON, благодійного фонду “Здоров’я жінки і планування сім’ї”, а також компаній AGFA, SIEMENS і ОНІКО.
Як повідомила Галина Майструк, голова правління благодійного фонду “Здоров’я жінки і планування сім’ї”, школа відбулася саме у Львові, оскільки в нашій області за кошти світового банку реалізується проект “Онкопревенція та впровадження сучасних протипухлинних технологій”, у якому йде акцент на скринінг двох патологій – рак молочної залози ти рак шийки матки. У рамках цього проекту до кінця року на Львівщині будуть обладнані п’ять міжрайонних скринінгових центрів – у Самборі, Дрогобичі, Стрию, Червонограді та Львові, де буде встановлено сучасні комп’ютерні мамографи.
“Окрім того, усі сільські амбулаторії Львівщини будуть обладнані комп’ютерною технікою та буде проведений інтернет. Плануємо створити реєстр жінок, аби знати, скільки разів вони пройшли обстеження, який результат”, – наголосила Ірина Микичак, заступник начальника департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації.
Загалом у нашій області забезпечення медичних закладів обладнанням для проведення мамографії є дуже на низькому рівні. У Львові зробити рентген молочних залоз можна у 4-й міській поліклініці (просп. Червоної Калини, 68), у 5-й міській поліклініці (вул. Виговського, 32), а також у поліклініці Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру (вул. Гашека, 2-а та вул. Єфремова, 59).
Ірина Микичак також додає, що навіть те обладнання, яке у нас є, морально застаріле, зношене, тож медичні заклади потребують сучасного устаткування, щоб можна було діагностувати патологію не на третій стадії, а в доклінічній.
Як додав Віктор Парамонов, головний лікар Черкаського обласного онкоцентру, у жодній області немає достатньої кількості обладнання та добре навчених фахівців. “У цьому році держава планувала виділити 200 мільйонів гривень на мамографи, але в середині року їх передали на лікування українських громадян, зокрема дітей, за кордоном, – сказав В. Парамонов. – Відповідно до норм, на 100 тисяч жителів має бути мінімум один мамограф. Тоді можна говорити про системну роботу серед жіночого населення України. Сьогодні ми на рівні 10% забезпечення від потреби”.
Не лінуйтеся, йдіть до спеціалістів!
Майже чверть випадків захворювання молочних залоз виявляють у занедбаному стані, коли допомогти жінці дуже складно. Аби хвороба не переходила у пізню стадію, медики наголошують:
– один раз в місяць (на 7-10 день циклу) проводити самодіагностику на наявність ущільнень у грудях, видимих змін форм і шкіри;
– раз на рік відвідувати мамолога, а на регулярному огляді у гінеколога обов’язково обстежити молочні залози;
– мамографію, рентген молочних залоз жінки після 40 років повинні проходити раз на два роки.
Як додає Ірина Микичак, хоча жінки в Україні живуть довше, ніж чоловіки, але зважаючи на рівень смертності від онкозахворювань, проблема якісної діагностики і лікування захворювань молочної залози набуває масштабу національної безпеки.
У країнах Європи завдяки якісній діагностиці,рівень захворювань на рак молочної залози знизився на 30%.
Катерина Таковенко, гендиректор компанії AVON додала, що з 2001 року, коли стартувала програма “Разом проти раку молочної залози”, вдалося зібрати більше двох мільйонів доларів. Кошти отримують завдяки реалізації продукції з рожевою стрічкою з каталогу та різноманітним акціям.