Чому серденько болить

Щороку на Львівщині народжується майже триста дітей iз вадами серця

Кількість діток, у яких діагностують вади серця, постійно зростає. “У нашій області кожного року народжується майже 300 дітей з вадами серця. Це ті вади, які ми діагностуємо. Можливо, їх є більше, але можемо втрачати діток при інших діагнозах”, – розповів “Пошті” Роман Ковальський, дитячий кардіохірург, під час п’ятої науково-практичної конференції Українсько-польської школи дитячої кардіології “Дитяча кардіологія для всіх”.
Зі слів кардіохірурга, деякі діти відразу потребують оперативного втручання, за іншими якийсь час спостерігають, а тоді вирішують питання щодо лікування. Тих дітей, у кого простіші вади, оперують у Львові, інших, особливо маленьких чи зі складними вадами, перевозять у дитячі лікарні Києва  чи шукають лікарів за кордоном.  Є серед діток і ті, що потребують пересадки серця. “На щастя, пересадки потребує не такий великий відсоток маленьких пацієнтів, але такі діти є. В Україні є велика проблема не тільки з пересадкою серця, але й загалом із трансплантологією, зокрема на законодавчому рівні. Суспільство має бути готовим до таких змін”, – говорить кардіохірург. 
Не всім діткам вчасно ставлять діагноз, тож якщо батьки зауважили, що дитина має задишку, синіє, коли плаче чи тужиться, не набирає ваги, треба відразу  звернутися до лікаря. 
“Для нас важливо навчити лікарів першої ланки – дільничних, сімейних, педіатрів, зокрема пологових будинків, відразу розпізнавати вади і ставити правильний діагноз”, – говорить Роман Ковальський. З його слів, якщо батьки дізналися, що у дитини є вада серця, не треба панікувати, бо сьогодні майже всі вади оперують. 
“Кардіологи підберуть центр для лікування, розкажуть, як жити до і після операції”, – каже він. З його слів, діти з вадами серця живуть нормальним життям, тільки обмежують фізичне навантаження. “Багато дітей, яким вже зробили операції, можуть займатися спортом, не професійним, для себе – плавання, ігрові види спорту. Це принесе їм задоволення, допоможе розвиватися”, – наголошує медик. 

Об‘єднатися, щоб допомогти

Коли батьки дізнаються, що у їхньої дитини вади серця, багато хто опускає руки, панікує, не знає куди звертатися, де шукати допомоги, чи можна вилікувати дитину, чи матиме вона шанс на нормальне життя. Та важливо не втрачати час, а шукати інформацію і допомогу. 
“У моєму житті була ситуація, коли відсутність потрібної інформації у потрібний час мало не призвела до смерті дитини. Коли упродовж кількох років боролися за її життя, зрозуміла, що правдива і вчасна інформація є запорукою правильного лікування”, – говорить Тетяна Ящун, засновник благодійного фонду “Серце дитини”, який заснований для батьків та дітей із вадами серця. 
З її слів, дуже важливо об’єднати батьків дітей із вадами серця, аби вони могли обмінюватися досвідом, підтримувати одні одних. “Коли повертаєшся з лікарні, де дитина була під постійним наглядом, вдома хвилюєшся через будь-яку причину – коли дитина плаче, рве, зайвий раз побігала, переживаєш, чи витримає серце, – говорить пані Тетяна. – У таких випадках інші батьки є надійною підтримкою”. 
Якщо дитина має задишку, синіє, коли плаче чи тужиться, не набирає ваги, треба відразу звернутися до лікаря
Як наголошує Тетяна Ящун, навіть якщо у дитини вади, батькам треба довести, що за неї можна і треба боротися. “Це повноцінні діти, які з часом стають дуже особливими людьми. Статистика свідчить, що  діти, які мають вади серця, по-іншому сприймають світ, чують музику, розуміють людей. Часто вони стають науковцями, – каже співрозмовниця. – Якщо у дитини вади серця, це не означає, що вона повинна лежати і нічого не робити. Можна все, але в міру і кожному індивідуально. Одна дитина з тими самими вадами може грати  у футбол без задишки, інша не може піднятися сходами. Діти з вадами серця можуть жити, ходити до школи, займатися спортом, народжувати дітей”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4713 / 1.56MB / SQL:{query_count}