У горлі дере, з носа тече…

“Пошта” запитала медиків, яка хвороба зараз так масово вкладає у ліжка дорослих і малих львів’ян та як від неї вберегтися

Після дуже теплої, сонячної першої половини вересня на Львівщину прийшло різке похолодання з дощами. Така зміна погоди відразу ж позначилася на самопочутті – серед дорослих і дітей значно побільшало хворих, які найчастіше скаржаться на підвищення температури тіла, нежить, кашель, біль у горлі та загальну слабкість. Здавалося б, застуда… А може, вірус який?..
На скільки у Львові побільшало хворих? Яка недуга вкладає людей у ліжка? Як від неї вберегти себе та дітей? З цими запитаннями “Пошта” звернулася до медиків.
Багато містян стверджують, що як на роботі, так і в родинах збільшується кількість хворих. “У нашому відділі цього тижня занедужало одразу кілька людей, – розповідає Галина. – А вдома перехворіли двоє дітей і чоловік. Молодша донька температурила ще минулого тижня, через якийсь час захворіли чоловік та син. У чоловіка боліло горло і була незначна температура, а син спершу мав температуру і кашель, а тоді додався ще й пронос”.
Підвищення рівня захворювання на ГРВІ очікують у жовтні-листопаді, а пік припаде орієнтовно на січень
Перехворіла молодша донька й у львів’янки Наталії. За спостереженням жінки, яка нещодавно повернулася з немовлям із дитячої лікарні, малих пацієнтів там справді побільшало, особ­ливо тих, що відчувають біль у горлі.
Як розповів “Пошті” головний педіатр Львова Богдан Остальський, хворих дітей справді стало більше, але заспокоїв, що різкого зростання рівня захворюваності немає. “В останні дні значно похолодало, віруси активізувалися, і діти почали хворіти. Проте це не є серйозний спалах. Говорити про різке збільшення кількості хворих серед дитячого населення підстав немає!” – наголосив він.
Аби вберегти дітей від застуди, головний педіатр Львова радить насамперед одягати їх відповідно до погоди і без нагальної потреби не пускати в ті місця, де є велике скупчення людей. Важливе значення має і харчування – в дитячому меню повинно бути більше овочів та фруктів, а ось жирну їжу краще не давати. А ще частіше провітрювати приміщення, зокрема перед сном. Коли дитина промерзла, змокла, треба напоїти її теплим чаєм. Судини розширяться, і організм зігріється зсередини. А ось закутувати не варто.

Щойно на вулиці похолодало, як одразу ж побільшало реклами різноманітних противірусних препаратів, засобів проти кашлю, нежитю тощо. Богдан Остальський категорично не рекомендує лікувати дітей “за рекламою”. 
“В цивілізованих країнах реклама лікарських засобів заборонена. Противірусні препарати треба приймати тільки за призначенням лікаря, – пояснює він. – Деякі з них рекомендують із профілактичною метою, але лікар повинен спершу оглянути дитину, а вже тоді вирішити, які ліки призначати, адже один препарат може бути несумісним з іншим, а може бути протипоказаний через стан здоров’я”.
Сезон холодів тільки починається, тому віруси активізуватимуться, особливо грип.  Щоб уберегти від нього дітей, головний педіатр Львова радить обов’язково зробити щеплення. “Наближається холодна пора, тож ми рекомендуємо робити вакцинацію проти грипу, – каже він. – Щепити можна малюків після року життя. Головне, аби на момент вакцинації дитина була здорова”. 
Зі слів Наталії Тімко, головного епідеміолога Львівщини, випадків захворювання на грип в області ще не реєстрували, але й вакцин наразі нема…
Медики категорично не рекомендують лікувати дітей “за рекламою”
Нагадаємо, за прогнозом ВООЗ, цього року в Україні циркулюватимуть три штами  вірусу грипу  – “Каліфорнія”, “Гонконг” та “Брісбен”. Перший штам на території нашої держави вже циркулював у минулі роки, а два останні для нас нові. Підвищення рівня захворювання на ГРВІ очікують у жовтні-листопаді, а пік припаде орієнтовно на січень. Аби захиститися від грипу, епідеміолог також радить негайно вакцинуватися.
Побільшало хворих і серед дорослого населення. Серед основних причин лікарі також називають різке похолодання. “Упродовж тижня погода дуже різко змінилася. Якщо минулого тижня температура повітря сягала 25 градусів тепла, то сьогодні – 8-10. Ми ще до цього не готові. Як наслідок люди почали частіше застуджуватися”, – стверджує Ірина Федак, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації з терапії, і рекомендує тепло вдягатися. Одяг має бути комфортним, сезонним, а взуття максимально зручним – таким, щоб не стискало стопb, адже тоді ноги мерзнутимуть.
Якщо на роботі чи в транспорті бачите людей із катаральними ознаками, намагайтеся близько з ними не контактувати. Частіше провітрюйте приміщення, особливо офісні. Якщо ви все ж таки промерзли чи промокли, зігрійтеся теплим чаєм з лимоном, малиною або смородиною. А ось пити спиртне в таких випадках лікар категорично забороняє. 
“Після алкоголю судини розширюються, і вам може здатися, що ви вже зігрілися. Але цей ефект дуже швидко минає, судини знову звужуються, і тоді стає ще холодніше!” – наголошує вона.

Щоби зміцнити імунітет, Ірина Федак радить їсти фрукти та овочі. “Не треба шукати заморських. Маємо наші яблука, які зараз дуже багаті на вітаміни, сливи, що виконують імуномоделювальну функцію, – каже співрозмовниця “Пошти”. – Можна готувати соки, відвари, морси, приміром, з тієї ж смородини, заготовленої влітку. Чай із цих ягід можна пити впродовж усього року, адже в смородині є багато вітамінів, зокрема вітамін С, якого в ній більше, ніж у лимонах”. 
Зі слів терапевта, не варто забувати й про гарбузи, що позитивно впливають на роботу кишківника і верхніх дихальних шляхів. З них також можна робити соки, запікати, варити. 
Коли надворі холодно, краще відмовитися від холодних напоїв, зокрема газованих, бо вони дуже подразнюють слизову оболонку горла.
А ось чи варто для профілактики вживати противірусні препарати, однозначної відповіді від неї “Пошта” не почула. “До таких препаратів у мене двояке ставлення. Що стосується інтерферонів, то в чомусь їх застосування є виправданим, – пояснює терапевт. – Задля профілактики все ж радила б їх вживати, коли спостерігається пік захворюваності, тобто у жовтні-листопаді”.
Якщо промерзли чи промокли, зігрійтеся теплим чаєм з лимоном, малиною або смородиною
Перед тим, як застосовувати інші імуностимулятори, ту ж ехінацею, Ірина Федак радить спершу проконсультуватися з лікарем і здати кров на аналіз. Такі препарати здатні завдати значної шкоди організму, бо імунну систему можна як зміцнити, так і нашкодити їй. Тим, що їздять на роботу громадським транспортом, терапевт радить змащувати слизову оболонку носа, наприклад, оксоліновою маззю чи будь-яким жирним кремом. Це створить бар’єрний захист, і віруси рідше проникатимуть в організм. 
Крім того, зараз у нашій області активізувалася ентеровірусна інфекція.
“Це сезонне явище, характерне для осінньої пори, може спричинити висип, розлади травлення, захворювання верхніх дихальних шляхів, навіть сезонні менінгіти, – застерігає Наталія Тімко. – Спостерігаємо таку картину майже кожної осені, особливо коли різко знижується температура повітря, тож нічого надзвичайного в цьому немає”. Аби вберегтися від застуди, епідеміолог також радить одягатися відповідно до погоди.

Їмо, щоб не хворіти!

Наше здоров’я залежить від того, як і чим ми харчуємося, а з настанням холодів тим паче. Ось 10 продуктів, які захищають нас від застуд і вірусів.
1. Часник – бореться з інфекціями та бактеріями завдяки противірусним властивостям, крім того, є сильним антиоксидантом. 
2. Мед – володіє антиоксидантними, протимікробними та  антибактеріальними властивостями, завдяки чому допомагає організму боротися з інфекціями, вірусами, бактеріями та грибками. 
3. Імбир – є сильним антиоксидантом, має протизапальні та протимікробні властивості, стимулює травлення, допомагає усунути здуття живота, спазми й нудоту. 
4. Риба – джерело омега-3 жирних кислот, які допомагають боротися з бактеріями, а ще містить цинк, який запускає роботу імунних клітин. 
5. Чай – містить амінокислоту l-теанін, що зміцнює імунну систему. 
6. Йогурт – джерело корисних бактерій, які змушують імунну систему боротися з хворобами. 
7. Цитрусові – джерело вітаміну С, який допомагає організму в боротьбі з інфекціями. 
8. Гриби – стимулюють активність лейкоцитів, роблять їх агресивнішими, що дуже важливо, коли організм бореться з інфекціями. 
9. Горіхи –  містять антиоксиданти, вітаміни і цинк.
10. Яскраві овочі: зелені, жовті та оранжеві – мають найбільшу кількість каротиноїдів – антиоксидантів, які допомагають імунній системі бути у формі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4682 / 1.63MB / SQL:{query_count}