Бути завжди бадьорим, сповненим сил та енергії вдається не кожному. Хтось списує постійну втому на важку роботу, хтось – на проблеми в сім’ї, а хтось нарікає на складну економічну і політичну ситуацію в державі. Проте далеко не кожен знає, що причиною постійної втоми, лінощів та апатії можуть бути зовсім інші чинники.
“Якщо людина відчуває загальний дискомфорт – сонлива, втрачає інтерес до праці, їй не хочеться нічого робити, всі справи відкладає на завтра – нехтувати ці симптоми не варто, – каже Юрій Вензилович, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації з ендокринології. – Адже серед причин такого стану людини можуть бути, зокрема, проблеми зі щитоподібною залозою”. Насторожити вас мають й інші симптоми, наприклад, швидке набирання ваги чи, навпаки, схуднення. В такій ситуації, на пораду ендокринолога, насамперед треба звернутися до лікаря.
“Алгоритм обстежень визначає медик, але серед основних є скринінг, тобто сонографічне обстеження щитоподібної залози. Якщо відбуваються якісь зміни в структурі залози, тоді варто перевірити рівень гормонів, наявність специфічних антитіл. І якщо з’ясується, що вони поза нормою, тоді вже можна говорити про певні патології”, – пояснює ендокринолог.
Зі слів Юрія Вензиловича, найпоширенішими захворюваннями щитоподібної залози, які діагностують у жителів нашої області, є аутоімунні стани, вузлові форми зобу. Найнебезпечніша патологія, яку виявляють медики, – переродження вузлів у злоякісні. На Львівщині таку патологія виявляють у 10-13 відсотків осіб, в яких спостерігаються захворювання щитоподібної залози. Та ендокринолог заспокоює: навіть з таким серйозним діагнозом після своєчасної операції і лікування існують дуже великі шанси одужати та жити повноцінним життям! “Достатньо ефективне лікування, замісна терапія дають добрі результати”, – наголошує співрозмовник “Пошти”.
Щитоподібна залоза – це невеликий орган, розташований на передній поверхні шиї, що складається з двох частин, з’єднаних між собою перешийком. Вона є однією з найбільших залоз ендокринної системи. Органи і тканини цієї системи утворюють, зберігають і виділяють у кров біологічно активні речовини – гормони. І їх кількість впливає на роботу майже всіх внутрішніх органів.