Чомусь серед українців побутує думка, що вірусний гепатит А – це захворювання, яке менше загрожує здоров’ю, аніж гепатити В і С. Проте такий погляд на цю хворобу справджується тільки наполовину – при певних обставинах загрозу для життя може становити і ця форма гепатиту! Крім того, заразитися вірусом, що спричиняє хворобу Боткіна (інша назва гепатиту А), набагато легше, аніж іншими формами гепатитів!
Хворобі притаманна ще й сезонність – виявляться, з приходом осені ризик захворіти на вірусний гепатит А збільшується в рази, оскільки саме в цей період активізуються шляхи передачі вірусу. Зі слів лікаря-епідеміолога відділення організації епідеміологічних досліджень Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Уляни Федоряченко, з початку року у Львівській області показники захворюваності на вірусний гепатит А зросли в 1,4 рази порівняно з торішніми показниками: зареєстровано 49 випадків проти 35-ти. Серед дітей з початку року виявили 13 випадків вірусного гепатиту А проти двох за аналогічний період минулого року. Ріст у 6,5 рази!
“Вірус гепатиту А виділяється з фекаліями хворих на гепатит А і передається від людини до людини після контакту з хворим, через забруднені вірусом воду та харчові продукти, предмети побуту та брудні руки при недотриманні правил особистої гігієни, – розповідає “Пошті” епідеміолог. – У більшості випадків хвороба починається гостро: температура підвищується до 38,5 градуса і тримається на цій позначці впродовж перших двох-трьох днів. У хворого спостерігається грипоподібний стан із короткочасною ломотою в тілі, дертям у горлі, турбує загальна слабість, відбувається погіршення апетиту, з’являється нудота (іноді блювання), біль або відчуття важкості в правому підребер’ї та надчеревній ділянці. На третій день захворювання сеча набуває темного кольору і починає свербіти шкіра”.
У випадку виявлення перших ознак захворювання, зі слів Уляни Федоряченко, недужого необхідно ізолювати від оточення і терміново звернутись по медичну допомогу! Хворих на вірусний гепатит А госпіталізують у інфекційні відділення лікарень. Диспансерний нагляд за перехворілими здійснюють у кабінетах інфекційних захворювань упродовж півроку, а за наявності залишкових явищ – рік і більше.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А
* Дотримуйтеся правил особистої гігієни: часто мийте руки з милом гарячою водою перед приготуванням їжі, після відвідування туалету та громадських місць, користуйтеся індивідуальними рушниками.
* Використовуйте для пиття та миття посуду лише кип’ячену воду (кип’ятіння води впродовж п’яти хвилин руйнує вірус гепатиту А).
* У випадку підтоплення криниць відкачайте воду, очистіть криниці, проведіть їх дезінфекцію.
* Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з невідомих джерел постачання – краще беріть бутильовану або із централізованих джерел водопостачання.
* Перед споживанням овочі та фрукти ретельно вимийте під проточною водою (а перед тим, як давати дітям, обшпарте).