Ірена Сорока, психолог:
– Усе досить очевидно: через появу малюка в домі увага до вашого старшого сина знизилася. Він розуміє, що перестав бути центром сім’ї, і якщо раніше вся увага батьків була прикута лише до нього одного, то тепер з’явився “конкурент”. Ще одна причина негативу щодо малюка може бути пов’язана з тим, що старший син розуміє, що повинен ділитися своїми речами. На початках ідеться про “його” ліжечко, “його” одяг, а згодом про “його” іграшки.
Ніколи не сваріть старшу дитину через ревнощі до молодшої! Ваше завдання – допомогти їй, а не викликати почуття провини! Пом’якшити проблему можна: наприклад, частіше просіть старшого сина допомогти вам у догляді малюка – щось принести, віднести, потримати. Але все це має бути в ненав’язливій формі, без примусу! Відмовляється допомагати – повторіть прохання ще раз. Також дозволяйте йому частіше тримати дитинку за ручку, помацати ніжку, доручайте робити невеликі дрібниці, завдяки яким він відчує свою значимість і важливість у вашому житті та в житті молодшого братика. Обов’язково хваліть старшого сина, кажучи, як сильно він вам допоміг і як ви його любите та цінуєте. Вселіть старшій дитині думку, що зовсім скоро молодша почне дивитися на нього знизу вгору, захоплюючись і прагнучи наслідувати.
Надалі, купуючи іграшки чи солодощі меншому, не забувайте про старшого, інакше він почуватиметься обділеним, і ви знову викличете в нього ревнощі. Ніколи не порівнюйте їх один з одним, проводьте більше часу всі разом, але не втручайтеся, коли вони добре бавитимуться вдвох. І ще одне – не забувайте приділяти старшій дитині свій час, нехай його буде небагато, але це має бути час лише для вас і для нього.