Маленькі ядра – велика користь

Жменя горіхів на день додасть учням та студентам розуму і кмітливості, а людям похилого віку покращить роботу серця. Але тим, у кого алергія чи проблеми зі шлунком, їсти їх не варто

Услід за Медовим і Яблучним Спасами йде Горіховий або Хлібний Спас, який святкуватимемо 29 серпня. Має це свято й інші назви – Полотняний Спас або Спас Нерукотворного образа Христа Спасителя. Головними особливостями цього церковного празника є освячення в храмі та частування гостей свіжим хлібом з борошна нового врожаю і горіхами, які якраз дозрівають. 
Хто з нас не любить смакувати горішки? Тим паче що вони, окрім чудового смаку, мають ще й багато корисних речовин (їх розмаїття так дивує, що кожен може легко знайти “свій” вид горіхів). Хоча якщо бути точним, не все, що ми називаємо горіхами, ними є. Приблизно 40 видів плодів, які ми класифікуємо як горіхи, з наукової точки зору ними не є, наприклад, мигдаль, кеш’ю, фісташки і арахіс! Але їх користь від цього не стає меншою! І якщо ви давно не готували горіхових смаколиків – саме час про них згадати!
Виявляється, навіть маленька пригорща горіхів швидко втамує голод і наситить організм поживними речовинами. А горіхи (смажені, сирі, солоні, солодкі, додані в салати, запіканки, соуси та інші страви) покращать смак і зроблять їжу кориснішою.

І смакують, і лікують

Особливістю горіхів є те, що вони покращують пам’ять, увагу, знижують рівень холестерину в крові, очищають судини… і це ще далеко не все. “Включивши у своє щоденне меню різні горішки, можна легко знизити ризик серцево-судинних захворювань, а саме інсультів, тромбозів, інфарктів, атеросклерозу. А ще вони надзвичайно корисні чоловікам через здатність підвищувати потенцію та жінкам (навіть із надлишковою вагою). Незважаючи на те, що, наприклад, волоські горіхи калорійніші від шоколаду, низький вміст вуглеводів робить їх майже нешкідливими для фігури, – пояснює терапевт Оксана Рильська. – Але до горіхів треба ставитися як до ідеальної перекуски, що поміщається в жмені. Тоді й ефект від їх споживання буде більшим. Зловживати горіхами не варто”.
Різні горішки по-різному впливають на організм, а проте всі вони і поживні, і корисні. Наприклад, арахіс завдяки вмісту вітаміну Е нейтралізує вільні радикали, що ушкоджують клітини мозку. Крім цього, істотно знижує ризик виникнення діабету.
Хорошим афродизіаком є волоські горіхи. А ще їх використовують при лікуванні захворювань печінки, фурункульозу, екземи, себореї, псоріазу, вугрового висипу тощо. Олію волоського горіха застосовують при кон’юнктивітах і запаленні середнього вуха. Відомо також, що волоський горіх “дає” розум, лікує захворювання шлунково-кишкового тракту, в тому числі й проноси, застосовується під час захворювань серцево-судинної системи, а також при захворюваннях щитоподібної залози (бо містить йод у великих кількостях), при порушенні обміну речовин, діатезі, зубному болю. А нестиглі плоди підвищують потенцію. 
Фундук (лісовий горіх) багатий на біотин – вітамін краси, що перешкоджає старінню шкіри, зміцнює нігті та волосся, нормалізує білковий і жировий обміни. Крім того, це чудове джерело енергії, тому фундук варто споживати при фізичних навантаженнях для швидкого відновлення сил. Фундук має репутацію “розумного” горіха, оскільки позитивно впливає на кровообіг у головному мозку і, відповідно, допомагає покращити пам’ять та підвищити розумову активність.
Фісташки – єдині “усміхнені” горішки, що добре впливають на зір. А ще їх споживання допоможе лікувати хвороби травного тракту, дихальних шляхів, корисне при недокрів’ї, токсикозі у вагітних, підвищує репродуктивну функцію чоловіків.
Мигдаль – при регулярному споживанні також покращує стан шкіри, нігтів і волосся. Вважається, що це хороший засіб проти похмілля, бо усуває алкогольну інтоксикацію. 
Кеш’ю має властивість зміцнювати імунітет, покращувати серцеву діяльність і навіть заспокоювати зубний біль. Але перед споживанням ці горішки необхідно обсмажити, бо в сирому вигляді вони несмачні.
Кедрові горіхи – особ­ливо корисні дітям. Вони легко засвоюються і сприяють активізації мислення.

Кому шкодять 

Проте не варто забувати, що більшість горіхів висококалорійні, важкостравні й алергенні (один із найсильніших алергенів – арахіс). “Якщо людина алергік, від споживання горіхів, незалежно від того, чи це земляний горіх, а чи росте на дереві, краще відмовитися. Алергічну реакцію може спричинити білок, якого так багато в цих плодах”, – каже Оксана Рильська.
Крім цього, кедрові, волоські горіхи і мигдаль бажано виключити з раціону при гострих респіраторних захворюваннях, виразці шлунка, ентероколіті, захворюваннях дванадцятипалої кишки, гастриті.

Чи можна давати дітям

Зі слів педіатра Віри Гринюк, горіхи просто необхідні в раціоні дітей. А все через те, що містять багато жирних кислот, за допомоги яких відбувається регуляція жирового обміну в організмі, що росте. У горіхах є дуже корисний білок, в них мало вуглеводів, зовсім відсутній холестерин (наприклад, волоські дозволено давати навіть тим дітям, які мають зайву вагу або схильні до повноти). 
“З’їдаючи щодня два-три ядра волоського горіха, ваша дитина буде і здорова, і розумна. Але це не стосується дітей, яким ще не виповнилося двох років. Тобто горіхи потрібно вводити в раціон лише після цього віку, оскільки може виникнути надмірне навантаження на шлунок або алергія, – запевняє педіатр. – Дворічним малюкам давайте горіхи поступово і з обережністю – найкраще ретельно їх подрібнити, щоби дитина не вдавилася”.
Магній, що є у волоських горіхах, дуже корисний для школярів, які мають великі розумові навантаження. При вживанні горіхів покращується пам’ять і знімається напруга. Йод, який входить до складу горіхів, допомагає краще функціонувати щитоподібній залозі, а вітамін Е зміцнює кровоносні судини і серцевий м’яз. Окрім волоських, надзвичайно корисними для дітей, особливо школярів та студентів, є лісові горіхи, мигдаль та фісташки.

Поради від кулінара

Зі слів кулінара Вероніки Пасічник, дуже корисно їсти волоські горіхи на сніданок. Варто лише подрібнити і вмішати їх у ранковий йогурт, смузі або кашу (за потреби можна присмачити медом). Особливо смакуватимуть горіхи, якщо додати їх до вареного рису або страв із курятини. Крім цього, горіхи можна додавати до гарнірів, посипати ними морозиво, смажені овочі, салати. З горішками можна робити коктейлі та смузі. Для цього змішайте середній банан зі склянкою ванільного йогурту, додайте 1/4 скл. горішків і подрібніть цю суміш у блендері.
На зиму приготуйте аджику з помідорів та горіхів. Візьміть 3 кг помідорів, 2 перці чилі, 500 г солодкого перцю, 500 г волоських горіхів, 300 г часнику, 2 ст. ложки чорного меленого перцю, 2 ст. ложки цукру, 1 ст. ложку солі, зелень, зерна коріандру і хмелі-сунелі до смаку. Помідори накрайте на шматки і пропустіть через м’ясорубку. Отриманий томатний соус перелийте у велику каструлю, поставте на вогонь і доведіть до кипіння. Варіть його годину. Видаліть у перцях насіння, плодоніжки і пропустіть перці через м’ясорубку. Горіхи подрібніть у блендері. Всі спеції змішайте і перетріть. Додайте спецій, цукру, солі та подрібненої зелені і варіть аджику годину. За півгодини до закінчення варіння додайте до неї подрібненого часнику, потім викладіть в стерилізовані банки і закрийте металевими кришками спеціальним ключем.
Дуже актуальним зараз є курячий шашлик у горіховому маринаді. Підготуйте 1,5 кг курячого філе, 2-3 цибулини, 3-4 зубці часнику, 3 ст. ложки ядер горіхів, олію, по одному солодкому червоному, зеленому та жовтому перцю, кабачок, 200 г печериць, чорний мелений перець та сіль до смаку. Горіхи обсмажте і потовчіть. Часник розчавіть або натріть на тертці. Цибулю дрібно поріжте. Вимішайте все, додайте олії і знову вимішайте. Куряче м’ясо накрайте на не дуже великі шматочки, натріть горіховою сумішшю і відставте на півгодини. Після цього посоліть і поперчіть до смаку. Овочі накрайте. Підготовлені шматочки м’яса нанизуйте на шампури, чергуючи з перцями, печерицями і кабачком. Смажте шашлики, постійно перевертаючи та поливаючи їх маринадом.
А ще з горіхів можна приготувати цукерки “М’який грильяж”. Підготуйте 0,5 скл. меду, 1 скл. цукру, 2 ст. ложки какао, 300 г волоських горіхів, 1/3 ч. ложки лимонної кислоти, 100 г масла, 300 г гіркого шоколаду. В каструлі змішайте мед, цукор, какао і горіхи. Поставте каструлю на маленький вогонь і варіть суміш до закипання, помішуючи, щоби не пригоріла. Після того як суміш закипить, варіть її  ще 10-15 хвилин, постійно помішуючи. Зніміть з вогню, додайте лимонної кислоти і перемішайте. Додайте масла і знову перемішайте. Остудіть і поставте в холодильник на 1,5-2 години до повного охолодження. З приготованої маси мокрими руками скачайте кульки і поставте в холодильник на годину. Шоколад розтопіть на водяній бані або в мікрохвильовій печі. Кожну цукерку настроміть на дерев’яну шпажку і вмочіть у шоколад. Викладіть цукерки на дошку і залиште на 5 хвилин. Поставте в холодильник до повного застигання шоколаду. Потім обгорніть папером і тримайте в холодильнику. На бажання можна прикрасити цукерки білою глазур’ю, меленими горіхами або тертими сухарями.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4946 / 1.63MB / SQL:{query_count}