Щороку 19 серпня святкуємо Преображення Господнє, яке в народі називають Яблучним Спасом. Це вже Другий Спас – радісне і світле свято, під час якого люди несуть до храмів для освячення різну садовину. Вважалося, що в цей день обов’язково потрібно пригощати нею бідних, хворих і знедолених, виявляючи таким чином щедрість душі.
Яблука – для здорового серця
Англійці кажуть: з’їдайте одне яблуко на день і вам не знадобляться лікарі. Дієтологи ж радять споживати як мінімум два яблука на день: одне – для краси, друге – для здоров’я, бо користі від них хоч відбавляй!
Як розповіла “Пошті” відомий в Україні дієтолог-гастроентеролог Галина Незговорова, яблука повинні бути присутні в щоденному раціоні, але через можливе здуття кишківника їх бажано споживати в першій половині дня. “Яблука здобули популярність перш за все завдяки смаковим якостям, які зберігаються як у свіжих, так в перероблених плодах, – запевняє вона. – Ці фрукти втричі зменшують вірогідність застуд, сприяють очищенню організму від шкідливих речовин, запобігають виникнення онкологічних захворювань товстої кишки, знижують рівень холестерину в крові, а також незамінні під час лікування анемії”.
Неоціненним скарбом є яблука й для тих, що дбають про фігуру, адже вони мають низьку калорійність. А ще тверді та солодкі сорти можна давати дітям для жування, коли в них прорізуються зуби. Необхідні яблука й тим, у кого відсутній апетит, спостерігається порушення роботи кишківника (закрепи).
Але найцінніше в яблуках те, чим ми зазвичай гребуємо, тобто серцевина і шкірка, які, зі слів лікаря народної медицини Миколи Марчука, містять цінну речовину пектин, що очищає організм від токсичних речовин, регулює кишкову мікрофлору і сприяє виведенню з організму перетравленої їжі.
“Усім відомо, що в яблуках присутній вітамін С, але не всі знають, що найбагатшими на нього є саме спілі плоди, які дозрівають на дереві зі сонячного боку, – розповідає він. – Вітамін С накопичується переважно в шкірці яблук, тому їх краще їсти, готувати та запікати необібраними”.
Цікавим є й те, що невеликі плоди містять набагато більше вітамінів, аніж великі. А ще в червоних плодах більша кількість антиоксидантів порівняно з іншими сортами яблук жовтого і зеленого кольору. Та якими яблука не були б на смак і колір, вони все одно є багатим джерелом заліза і калію, який, до прикладу, бере участь в регулюванні водного балансу організму, підвищує тонус м’язів, зміцнює зуби, волосся та нігті.
На думку Миколи Марчука, корисну дію яблук можна підсилити, додавши до них кориці. У поєднанні з яблуком вона проявляє антибактеріальні та антимікробні властивості та є потужним антиоксидантом, що запобігає старіння і виникнення багатьох хвороб. Навіть сам запах кориці може підвищити концентрацію уваги і пильність, покращити пам’ять і додати енергії.
Але варто пам’ятати, що яблуками не можна захоплюватися понад міру: дуже солодкі плоди можуть зашкодити здоров’ю зубів, кислі протипоказані при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, а також при гастриті з підвищеною кислотністю. Крім того, переїдання яблук може призвести до діареї.
“Не раджу споживати яблук за наявності алергічних проявів. Під час загострення хронічних недуг системи травлення їжте їх тільки в печеному або вареному вигляді (з компоту)”, – каже дієтолог-гастроентеролог.
Грушки – для здорового шлунка
Важко собі уявити, але ще кілька сотень років тому свіжих грушок не споживали взагалі – тільки після теплової обробки. Вважалося, що сирий фрукт, зірваний з дерева, просто неїстівний. Тепер ми не лише із задоволенням споживаємо свіжі грушки, але й упевнені, що користь їх очевидна та незаперечна.
Як каже Галина Незговорова, свіжі грушки наповнюють об’єм шлунка і дають швидке відчуття ситості. Клітковина, що міститься в них, прискорює обмін речовин, сприяє нормалізації мікрофлори кишківника, стимулює його роботу, усуває закрепи, а калій покращує діяльність серцево-судинної системи, тому грушка стане в пригоді гіпертонікам.
“Завдяки сечогінній дії грушки корисні при захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів. Вітаміни С і Е – антиоксиданти, що містяться в цих фруктах, захищають клітини від ушкоджень та передчасного старіння, зміцнюють імунітет. Збалансований вміст кальцію, магнію і фосфору сприятливо позначається на стані кісток, а фолієва кислота покращує кровотворення та знижує ризик розвитку простатиту в чоловіків віком від 50 років”, – розповідає співрозмовниця “Пошти” і додає, що грушки краще споживати свіжими, але ретельно вимитими. Дуже цінними є ці плоди і в народній медицині. Головно, зі слів Миколи Марчука, через наявність такої речовини, як арбутин – антибіотика природного походження. Наприклад, гарячий грушевий відвар – хороший засіб у боротьбі з грипом та ГРВІ. А варена грушка допоможе вилікувати кашель і урятуватися від задухи. Компот зі сушених грушок багатий на таніни – речовини, що володіють в’яжучим ефектом і помічні при розладах у роботі кишківника. До речі, завдяки тому, що в цих плодах фруктози більше, аніж глюкози (а фруктоза не вимагає для засвоєння інсуліну), вони корисні й при порушенні функції підшлункової залози.
Добре їсти грушки й вагітним, бо до їх складу входить фолієва кислота, необхідна для нормального розвитку ембріона. А наявність кальцію і фосфору позитивно впливає на стан кісток і зубів жінок при надії.
Проте грушки можуть зашкодити людям похилого віку. Крім того, їх не можна їсти в періоди загострення захворювань шлунково-кишкового тракту. Споживати грушки потрібно окремо від основного прийому їжі, тому що груба клітковина та органічні кислоти, що є в них, потребують значних зусиль з боку системи травлення.
Руслан Сорочинський,кулінарний експерт:
– У закладах, якими я керую (їх наразі п’ять), яблука завжди популярні. Їх можна готувати по-різному: на грилі, карамелізувати, робити з них соуси, джеми, варення, мармелад, навіть зефір. Узагалі яблука смакують нашим відвідувачам як у десертах, так і з м’ясними стравами. Наприклад, дуже популярними і смачними є:
* Яблучний соус. Візьміть 0,5 кілограма яблук (бажано кислих), обберіть їх від шкірки і серцевин та запечіть. Коли охолонуть – перетріть через сито. До цього пюре влийте половину склянки випаруваного червоного вина і всипте склянку чорниць. Потім додайте трішки цукру (на смак) і змішайте за допомоги блендера. У вас вийде смачний і густий яблучно-ягідний соус (якщо полюбляєте рідший – додайте трішки вина або води).
Він добре смакуватиме з м’ясом качки, індика, а найбільше з будь-яким запеченим сиром. Раджу взяти сулугуні, помістити його на лаваш, скрутити лаваш трубочкою, змастити маслом і намастити запікатися в духовку, нагріту до 180 градусів, на п’ять-шість хвилин. Після приготування полити цю хрумку трубочку яблучним соусом.
* Карамелізовані яблука: підійдуть до свинини, індичини, качиного і курячого філе, смаженої телячої печінки, сирних закусок. Щоб їх приготувати, візьміть 3-4 яблука, обберіть їх від шкірки і серцевин, накрайте на не надто грубі скибочки. Розтопіть на сковороді 2 столові ложки масла, додайте 2 столові ложки цукру і зачекайте, доки ця масляно-цукрова маса трішки втратить колір і набуде золотаво-карамельного відтінку. Тоді всипте до неї накраяних яблук, перемішайте і потушкуйте хвилину-дві.
Варто наголосити, що карамелізовані яблука і грушки можна додавати й до салатів. Візьміть одне карамелізоване яблуко і одну карамелізовану грушку, пучок шпинату, якогось мікс-салату, шматочки курячої печінки і заправте їх оливковою олією та бальзамічним оцтом. Вимішайте і присипте пелюстками з мигдалю.
* Винна груша дуже смакує зі свинячою вирізкою, замаринованою в солі та перці та запеченою на грилі або на решітці для барбекю, а також із качиним філе, запеченим у духовці. Щоби приготувати винну грушу, обберіть її від шкірки і серцевини та опустіть (цілу або половину) варитися в червоне вино, до якого вже додали гвоздики, кардамону, анісу, духмяного перцю і кориці. Нехай кілька хвилин повариться, і можете сміливо додавати її до м’яса.
Крім того, винну грушу чи карамелізовані яблука, але вже з паличкою ванілі, цукром чи медом, подаємо з кулькою морозива або млинцями.
* Яблука на грилі (обсмажені з двох боків) надзвичайно смакують нашим відвідувачам зі шматками запеченої свинини. Спробуйте!
* Яблучний зефір. Візьміть 800 грамів готового яблучного пюре (щоб його отримати, візьміть для запікання приблизно 1,2 кілограма яблук) і перетріть його через сито. Потім візьміть склянку води, додайте 150 грамів цукру і 15 грамів агар-агару (природна суміш полісахаридів, яка при розчиненні набухає і стає желеподібною). Дайте цій суміші покипіти 5-6 хвилин і влийте готовий карамельний сироп тонкою цівкою у попереднього збиті на водяній бані чотири білки. Наприкінці додайте яблучного пюре. У вас повинна вийти білково-яблучна маса, в яку можете додати натурального барвника (морквяний, буряковий або шпинатний сік). За допомоги кондитерського мішечка зробіть із неї квіточки, які за кілька хвилин стягнуться (через дію агар-агару), а далі складіть ці квіточки по дві.
* Яблучний мармелад. Візьміть 500 грамів яблучного пюре, додайте до нього 500 грамів апельсинового фрешу та 40 грамів розведеного гарячою водою пектину або желатину. Розмішайте, додайте цукру (до смаку), ванілі і вилийте на деко. Коли застигне, накрайте на рівні квадратики і обкачайте їх у цукрі-піску.