Василь Костишин,
дитячий ортопед-травматолог:
– Якщо ваша дитина почне ходити досить упевнено, купіть їй якісне взуття. Головне, щоб воно було зручним: не натирало і не тиснуло. Зверніть особливу увагу на те, щоб були твердими задники, які фіксуватимуть п’ятки. Саме це допоможе уникнути зайвих ударів і правильно ставити ніжки. Якщо стопа розвивається нормально – цього достатньо! Якщо приєднується деформація стопи, раджу придбати спеціалізоване ортопедичне взуття із супінаторами, але тільки за рекомендацією лікаря-ортопеда. Безпричинне носіння такого взуття вплине на стопи негативно. Крім цього, зазвичай воно громіздке і досить важке при носінні.
Отож, взуття має добре облягати ніжки, не обмежуючи при цьому рухів дитини. Маля не повинне скаржитися, плакати через ходіння. Підошва повинна бути жорсткою, задники, як я вже казав, тверді, а саме взуття – м’яке і з матеріалу, що пропускає повітря. Дозволяється малесенький каблучок (хоча це необов’язково). Найкраще, якщо взуття буде з натуральної шкіри або текстилю, тоді ніжки не мерзнутимуть і не потітимуть.
Босоніж ходити дитині по хаті не радив би, оскільки підлога має гладку і плоску поверхню, і після ходіння нею впродовж навіть півроку-року дитяча стопа стане такою ж плоскою. Ходити босими ніжками дитина може тільки нерівною поверхнею – піском, травою, польовою дорогою.
І ще одне: до ортопеда діточок треба приводити планово! Це варто робити, коли малюкові виповнюється один, три, шість, дев’ять і дванадцять місяців.