Гепатит: діагноз чи вирок?

Сьогодні, 28 липня, відзначаємо Всесвітній день боротьби з гепатитом. “Пошта” дізналася, наскільки небезпечне це захворювання і що робити, аби його уникнути

Давно минули ті часи, коли на гепатит хворіли переважно наркомани і повії. Вірусні гепатити так швидко можуть знайти жертву, що навіть невеликої подряпини на тілі достатньо для того, аби вірус проник у кров. Шанси підхопити інфекцію збільшуються в салонах краси, стоматологічних кабінетах, салонах татуювання, пірсингу та при незахищеному статевому контакті.

Хворих більшає…

Ситуація із захворюваністю на вірусні гепатити в Україні справді набуває загрозливих форм. На думку експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2020 році саме гепатит буде найстрашнішою хворобою в світі. Масштаби поширення вірусного гепатиту на планеті можна порівняти із середньовічними епідеміями!
У Львівській області рівень захворювання на вірусний гепатит також вражає. Як розповіла “Пошті” лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень  Львівського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України Уляна Федоряченко, в першому півріччі цього року захворюваність на вірусний гепатит В зросла в 1,6 рази порівняно з торішніми показниками. “Зареєстровані 72 випадки захворювання на вірусний гепатит В проти 44-ох за аналогічний період минулого року. Також зареєстрований 21 випадок вірусного гепатиту С проти 14-ти торішніх. Щодо стосується гепатиту А, то зафіксували 45 випадків проти 34-ох за аналогічний період минулого року, тобто є хоч незначне, та все ж зростання”, – каже вона.

Знати, що лікувати

Гепатит – це запалення печінки вірусної етіології, що характеризується знач­ним поширенням, важким перебігом, ускладненнями з переважним ураженням печінки, схильністю до переходу в хронічні форми. Ця група захворювань стрімко зростає і поповнюється новими різновидами.
Зі слів Уляни Федоряченко, основними типами вірусів гепатиту є А, В, С, D і Е. Інкубаційний період триває від 45 діб до півроку. 
“Інфікування гепатитами А і Е відбувається при споживанні інфікованих продуктів харчування, води, контактно-побутовим шляхом. А інфікування гепатитами В, С і D – при порушенні цілісності шкірного покриву людини під час медичних маніпуляцій, незахищених статевих контактів, введення наркотиків, – веде далі співрозмовниця “Пошти”. – Отож, зараження може відбутися при пірсингу, татуажі, голкорефлексотерапії, у косметологічних салонах під час виконання манікюру, педикюру, проколювання вух, гоління, а ще при наданні стоматологічних послуг, хірургічних втручаннях. У побуті це може статися при спільному використанні станків для гоління, манікюрних наборів, гребенів і зубних щіток”.
Високий ризик інфікування є й у місцях позбавлення волі. Медичний персонал може інфікуватися при порушенні протиепідемічного режиму під час проведення маніпуляцій, оперативних втручань, при травмах під час роботи з біологічним матеріалом, який може бути інфікований гепатитами. 
“Передача інфекції в побуті відбувається шляхом попадання крові від хворого або носія іншій особі при ушкодженні шкірного покриву (порізи, травми, тріщини). Джерелом інфекції є особи, що мають гострі та хронічні форми цієї недуги, та вірусоносії, особи із безсимптомним перебігом захворювання. Сприйнятливість людини до вірусу гепатиту висока”, – пояснює епідеміолог.
Найважчим серед вірусних гепатитів вважають гепатит В. Його ще називають “ніжним”, “лагідним” або “тихим” убивцею, оскільки в гострому періоді у 70% хворих він має прихований перебіг (навіть не появляється жовтяниця). Людина не відчуває, що в організм потрапив смертельний вірус – симптоми хвороби спостерігаються лише через кілька місяців після зараження. За цей час гостра форма може повільно переходити в хронічну. Основними симптомами гепатиту є: часткова втрата апетиту, потемніння сечі, підвищена втомлюваність, нудота, блювання і біль у правому підребер’ї. До речі, вірусний гепатит В може передаватися від хворої матері до дитини під час пологів.

Захистіть себе!

Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е Уляна Федоряченко радить використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише кип’ячену воду, ретельно мити руки з милом, користуватися індивідуальними рушниками і споживати якісні продукти харчування. 
“У побуті використовуйте індивідуальні засоби особистої гігієни, уникайте травмувань. Під час отримання медичної допомоги в медзакладах, косметологічних процедур в салонах краси звертайте увагу на наявність у персоналу стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікувальних засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок”, – радить вона.
З метою профілактики передачі інфекції статевим шляхом треба уникати випадкових контактів та використовувати індивідуальні засоби захисту. Уберегтися від професійного зараження в лікувально-профілактичних закладах можна завдяки чіткому дотриманню правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях, а також у лабораторіях, в яких медичний персонал контактує з кров’ю.
Єдиним ефективним засобом профілактики є вакцинація. Щоправда, щепитися можна лише проти гепатиту В (перше щеплення немовлят роблять у пологовому будинку). А ось вакцини проти гепатиту С не існує! Проте сучасні стандарти дозволяють вилікувати від цієї недуги від 50 до 90% хворих. Якщо хворобу виявили на ранній стадії, шанси на одужання значно вищі.


Маловідомі факти про гепатит

* Існує понад вісім видів гепатиту. Окрім гепатитів А, В, С, D, E, G, розрізняють ще й аутоімунний і токсичний гепатити. В першому випадку печінку атакує імунна система (причини такої “агресії” невідомі), в другому печінку вражають деякі ліки, промислові хімікати і алкоголь. Печінка 20% алкоголіків рано чи пізно опиняється під ударом, і внаслідок такого впливу відбувається її запалення. Тобто гепатит – не завжди інфекційне захворювання: людина може захворіти на нього не заразившись. 
* Гепатитом В заражені два мільярди людей по всьому світу, 400 млн з них страждають від хронічного гепатиту. Річ у тім, що багато інфікованих не знають про свій статус, а тому поширюють вірус далі. За оцінками ВООЗ, гепатитом C інфіковані приблизно 3% населення планети. До 85% гострих інфекцій переходять у хронічний гепатит.
* Вірусний гепатит поширений у світі неоднаково: найчастіше зустрічається в Азії та Африці (Китаї, В’єтнамі, Камбоджі та Афганістані 10-12% людей мають гепатит B; у Гвінеї та Ліберії цей показник сягає 16%). В країнах Східної Європи хворіють 1-2% населення, а в Західній Європі та Північній Америці гепатитом В заражені менше 1% населення. Гепатит С найбільш поширений у країнах Центральної та Східної Азії та Північної Африки (найперше серед наркоманів).
* Хворі на гепатит B і C частіше мають рак печінки. До 80% епізодів первинного раку печінки в людей по всьому світу трапляються у хронічних носіїв вірусного гепатиту B або C. Проте яким саме чином вірус спричиняє рак (і чи спричиняє взагалі), достеменно невідомо.
* У деяких випадках від гепатиту може захистити щеплення. Але оскільки гепатит викликають різні віруси, не існує однієї вакцини, яка захищала б від усіх видів вірусного гепатиту. Проте зараз можна щепитися проти гепатиту A і B. По суті, вакцина проти гепатиту В, створена в 1981 році, стала першим у історії щепленням проти раку: запобігаючи захворювання на гепатит В, можна істотно зменшити ризик розвитку раку печінки. А ось вакцини проти гепатиту С поки що не винайшли.
* Лікування гепатиту може призвести до депресії. Проблема не лише в тому, що гепатит не завжди вдається вилікувати, але й у тому, що наявні лікарські препарати часто дають серйозні побічні ефекти, зокрема й у вигляді депресії. Від неї страждають 20 – 35% людей, заражених гепатитом.

Сьогодні, 28 липня, біля пам’ятника Т. Шевченку на просп. Свободи у Львові відбудеться Всеукраїнська адвокаційна кампанія “Гепатит С: вимагаємо ефективного лікування!”. Початок о 12.00. В рамках акції робитимуть безкоштовне тестування осіб за допомоги експрес-тестів у мобільній амбулаторії, організують консультування лікаря з приводу діагностики та лікування гепатиту С і розповсюдження інформаційних матеріалів та спеціальних бланків для діагностики, йдеться на сайті департаменту охорони здоров’я ЛОДА.
Організаторами акції є ВГО “Фундація медичного права та біоетики України”, Альянс громадського здоров’я, ЛОБФ “Медицина і право” спільно з управлінням охорони здоров’я Львівської міськради, департаментом охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, БФ “САЛЮС” і комісією з питань охорони здоров’я Громадської ради при Львівській ОДА.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.0246 / 1.62MB / SQL:{query_count}