“Не пхай пальці до рота, ти вже дорослий!” – коли чуємо таку фразу на вулиці, оглядаємось і бачимо, як турботлива матуся сварить школяра, який зосереджено гризе нігті. Але чого гріха таїти – такі звички притаманні й багатьом дорослим, що не прийнято в нашому соціумі, тоді як дітей, котрі смокчуть пальці, гризуть нігті, длубаються в носі, розчухують рани, покусують ручки й олівці, оточення ніби й не помічає, мовляв, виросте і позбудеться цього. Часто за такими на перший погляд безневинними звичками прихований невроз нав’язливих станів, на який, радять лікарі, треба звертати увагу, коли ще дитина маленька. Окрім розвитку неврологічних захворювань, така поведінка загрожує перенесенням збудників інфекційних захворювань.
Попри те, батьків, які вважають, що кожне немовля має з’їсти свій кілограм бруду, лікарі і підтримують, і застерігають водночас. “Коли дитина гризе нігті і таким чином контактує з різними бактеріями, то її організм, звісно, стає стійкішим до цих бактерій, аніж у дитини, яка зростає ледь не в стерильному середовищі і не має такої звички, – пояснює педіатр Андрій Юрас. – Але якщо така звичка стає нав’язливою, забирає в дитини багато часу і має руйнівні наслідки – рани, гнійники, грибкові інфекції, а дитина й далі це робить, варто замислитись. Деякі діти хворіють на атопічний дерматит чи мають харчову алергію, внаслідок чого висипи супроводжуються свербежем, і вони розчухують уражену шкіру. І якщо потім, коли свербежу вже немає, вони знову розчухують ранки, то це теж шкідлива звичка. Так діти можуть занести інфекцію, і рани довше гоїтимуться”. Лікар радить батькам звертатися з дитиною в таких випадках до дитячого психотерапевта. Критичний вік, коли вже не можна вважати такі звички “дитячими” і допустимими, – 10 – 14 років. У середньому шкільному віці дитина вже повинна усвідомлювати свою поведінку в соціальній групі, контролювати її.
Зі слів педіатра, методів позбутися цієї звички багато, але ефективність їх науково не доведена. Відповідних досліджень не проводили, бо вважається, що коли дитина усвідомлює непотрібність таких звичок, то позбувається їх самотужки. “В жодному разі не можна бити дитину по руках, карати її, бо це тільки поглиблює психологічні проблеми юної особистості”, – каже Андрій Юрас.
Анекдот до теми: – Новину чув? Фредді Крюгер помер. – Але як?! – У носі копирсався
А що ж тоді робити дорослим, яким у дитячому віці не звертали уваги, що так поводитися не лише негарно, а й нездорово? Дорослий, вважають лікарі, має сам усвідомлювати свої проблеми й недоліки. Найперше такі звички є неестетичними і таку поведінку вдома, у гостях, на роботі в офісі чи на вечірці забороняють норми етикету. Відтак кожен, хто живе чи працює в колективі, мусить сам зрозуміти, яким чином почати себе контролювати.
Сімейний лікар Олександр Заремба розповідає, що не раз радив своїм дорослим пацієнтам, як позбутися неестетичних звичок. “Якщо не можете самі подолати своє прагнення погризти нігті, особливо коли нервуєте, чи поколупатися в носі, коли маєте потребу зосередитись, звертайтеся до свого лікаря. Він оцінить ваш психологічний стан і пояснить, що таким чином можна заразитися шлунково-кишковими інфекціями, серед яких гепатит А, вірусними інфекціями, особливо якщо ви вийшли з переповненого трамвая, де трималися за поручні, а потім пхаєте пальці до рота… На людей часто діє страх захворіти, і вони працюють над собою, щоб цього уникнути. Радимо зайнятися спортом, налагодити режим сну і подбати про збалансоване харчування, щоби зменшити рівень тривожності, стресів та фізичного виснаження, яке часто супроводжується нервовим. Якщо є глибока психологічна проблема, скеровуємо до психолога”, – запевняє він.
Причинами таких звичок Олександр Заремба називає, окрім психологічних захворювань, спадковість, навіть тип нервової системи. “Сангвініки, меланхоліки, флегматики і холерики по-різному реагують на зовнішні потрясіння. Хоча прийнято вважати, що останні найменш стійкі до стресів”, – резюмує лікар. Тож найперше варто розібратися в собі або виявити причину такої поведінки у дитини, а вже потім вживати заходів.
Як відучитися гризти нігті
* Контролюйте себе.
* Попросіть друзів щоразу, як тільки ви запхали пальці до рота, робити вам зауваження
* Можна покарати себе “штрафом” за кожен обкусаний ніготь.
* Намагайтеся не нервувати і не переживати через дрібниці.
* Допоможе хороший манікюр: що красивішими будуть ваші нігті, то рідше ви їх гризтимете.
* А тим, кому нічого не допомагає, радимо використовувати спеціальний гіркий лак, придбати який можна в аптеці, гірчицю або гіркий червоний перець.
Як відучитися длубатися в носі:
* Прочищайте ніс щоранку. Промивайте носові пазухи, щоб очистити місце, де накопичується слиз.
* Придбайте електричний тример для носа. Через надлишок “рослинності” в носі утворюються згустки слизу, які вам доводиться потім усувати. Купіть модель, яку можна промивати під струменем води.
* Знайдіть для пальців інші заняття: читайте книжку і постійно тримайте пальці на сторінках; коли голодні, їжте палички селери і хумус; грайте у відеоігри, настільні ігри або збирайте пазли; пишіть розповіді, робіть якісь розрахунки або ж листуйтеся з друзями.
* Попросіть когось сфотографувати, як ви колупаєтеся в носі, а потім, дивлячись на фото, мотивуйте себе більше цього не робити.
“У малюка – сформувати довіру до світу, у дорослого –
виявити причину хвилювання”
Лариса Дідковська, доцент кафедри психології Львівського нацуніверситету ім. І. Франка, – про те, чому розвиваються типові дитячі звички, що іноді трапляються й у дорослих, як уникнути їх появи та як забути про них
– Ларисо Іванівно, поясніть, будь ласка, природу неестетичних звичок – обгризання нігтів, покусування олівця, длубання в носі тощо?
– Такі звички є ознакою відчуття тривоги, страху. Щоби побороти його в собі, ми виконуємо повторювані рухи. Можемо спостерігати це з першого року життя немовлят: коли малюк плаче, йому дають соску, і він робить повторювані рухи ротової порожнини. З цієї ж причини виникають й так звані оральні залежності – тютюнокуріння, алкоголізм, переїдання. Але коли такі рухи та дії стають надто частими, то це вже обсесивно-компульсивний розлад. Поясню, обсесії – це нав’язливі думки, а компульсії – нав’язливі рухи.
– Чи варто звертати увагу на такі звички і щось робити, поки дитина ще маленька, чи все-таки треба зачекати, доки з віком позбудеться їх сама?
– Звертати увагу на симптоматику підвищеної тривожності дитини треба одразу ж. Діти по-різному переживають стресові ситуації: деякі охоче йдуть до дитсадка, а деякі бояться там залишатись без мами, деякі з радістю на дитячому майданчику біжать до інших діток і бавляться з ними, а деякі соромляться і не відходять від батьків. Зі своїми стресами малюки борються за допомоги соски і смоктання пальців. Це їх заспокоює. Звісно, коли дитина ще маленька, соціум сприймає це нормально, на відміну від того, коли бачить неестетичні звички в дорослого. Якщо дитину вчасно не заспокоїти, неправильно відучити від соски, в неї виробиться інша заспокійлива звичка. Тому важливо сформувати в малюка довіру до світу. Тут дуже багато залежить від батьків: коли дитина плаче, у них буває різна реакція. Одна мама підійде і сама перелякається, метушитиметься, намагаючись заспокоїти дитину, і так ще більше її стривожить. А інша проігнорує плач дитини, ще й насварить, мовляв, нічого ридати, але таким чином не вирішить проблеми, а лише заборонить дитині виявляти емоції, і це малюк потім компенсуватиме такими, як ви кажете, неестетичними звичками.
– Чи важко позбутися їх у дорослому віці?
– Що більше закріплюється якась звичка, то важче її позбутися. Маю на увазі куріння чи будь-яку іншу залежність. Коли відлучаєте дитину від соски чи просто заспокоюєте її, будьте самі спокійні, запропонуйте іграшку, заспівайте колискову, щоби малюк заснув у вашій присутності й почувався безпечно. Якщо не можете самотужки вибудувати таку модель стосунків із дитиною, зверніться по допомогу до спеціалістів: педіатрів, дитячих психотерапевтів.
– А що робити дорослим, які нібито й усвідомлюють, що, до прикладу, длубатися в носі негарно, але не можуть позбутися цієї звички?
– Найперше треба визначити, що саме їх турбує у той момент, коли такі рефлекси загострюються, щоб усунути фактори. Так само можна звернутися до фахівця, коли важко розібратися в собі.
– Невже обгризання нігтів чи чухання потилиці можна вважати неврозом?
– Залежить від того, наскільки руйнівними є наслідки. Якщо вони шкодять здоров’ю чи заважають взаємодії з людьми, тоді це патологія. Це вже аутоагресія, коли в дітей чи дорослих спостерігається самоушкоджувальна поведінка (коли вони обгризають нігті до крові або коли здирають скоринки на ранках, що почали гоїтися). Така поведінка називається ретрофлексією, коли агресія, отримана з навколишнього світу, спрямовується на себе, на своє тіло. Наприклад, якщо поет покусує ручку чи почухує потилицю, а йому в той момент спадають на думку нові поетичні рядки – це нормально. Але якщо він постійно, коли сідає за написання віршів, обгризає нігті до крові, то йому варто опанувати себе.
Розмовляла Ірина Левицька