Гарна засмага це, звісно, красиво, але… наскільки здорово? Літо в самому розпалі, і донедавна тішило нас не просто теплотою, а шаленою спекою. Під час гарячих днів спостерігаємо сотні, а то й тисячі людей, які на берегах озер та річок засмагають годинами. Стовпчики термометрів ще обов’язково покажуть +30, тож варто розібратися: сонце шкодить нашому здоров’ю чи, навпаки, є життєво необхідним? Відомий факт: під впливом сонячного випромінювання в організмі утворюється вітамін D, який бере участь в обмінних процесах та є незамінним для сильних кісток. Однак вчені довели, що для отримання вітаміну D нам достатньо перебувати на сонці близько 15-20 хвилин на добу. За цей час у полудень можна отримати 10000 МО вітаміну D (такого запасу людині вистачить приблизно на тиждень). Що ж відбувається в організмі, коли людина перебуває на сонці більше норми? Виявляється, надмірне захоплення засмаганням шкодить здоров’ю і негативно позначається на стані шкіри, інформує на своєму блозі на сайті ТСН Ростислав Валіхновський.
Аргумент 1
Під впливом сонця порушуються процеси регенерації шкіри. Коли ми перебуваємо на сонці, організм активно виробляє меланін – пігмент, завдяки якому шкіра набуває коричнево-золотавого відтінку. Але це не більше, ніж захисна реакція шкіри на вплив ультрафіолету, яка, своєю чергою, запускає низку активних процесів. Як результат, порушується процес регенерації шкіри – вона грубшає і потовщується. З меланіном теж не все просто: після тривалого засмагання він починає вироблятися нерівномірно, що призводить до появи пігментних плям і веснянок.
Аргумент 2
Під дією сонця порушується утворення колагену й еластину – двох важливих білків, що відповідають за молодість, пружність і еластичність шкіри. Ці білки розміщуються в глибинних шарах шкіри, але коли ми перебуваємо на сонці занадто довго і дозволяємо собі засмагати опівдні, ультрафіолет вражає і їх. Шкіра стає в’ялою, починають формуватися дуже глибокі мімічні зморшки. Особливо небезпечні тривалі сонячні ванни після 40 років, коли блокування вироблення колагену і еластину призводить до фотостаріння – «в’янення» не так із віком, як із надлишком часу, проведеного на пляжі.
Аргумент 3
Під дією сонця руйнуються ДНК клітин. Шкіра втрачає здоровий вигляд. Засмага – це мікроопік шкіри! А будь-який опік завжди залишає сліди. Особливо небезпечні дитячі опіки, оскільки залишаються на все життя на рівні поломок ДНК. Всі мікроопіки мають властивість накопичуватися.
Аргумент 4
Сонячні опіки підвищують ризик розвитку меланоми. Тривале перебування на сонці й накопичені мікроопіки можуть призвести до раку шкіри. В світі з кожним роком кількість виявлених випадків меланоми збільшується на 8%. Таку сумну статистику вчені пов’язують зі зменшенням озонового шару Землі, а також зі збільшенням інтенсивності ультрафіолетового випромінювання на 10%. Меланома, на жаль, найбільш злоякісна пухлина серед усіх відомих, яка дуже швидко дає метастази. Звичайно, на первинних стадіях вона лікується, але якщо її не виявити вчасно, то результат, найімовірніше, буде невтішним.
Аргумент 5
Надмірне засмагання може спричинити загострення низки недуг. Людям, які мають цукровий діабет, хвороби щитоподібної залози, гіпертонічну хворобу, ендокринні порушення, хронічні інфекції, будь-які, в тому числі доброякісні пухлини, на сонці можна перебувати дуже обмежений час і тільки після консультації з лікарем. Пам’ятайте: про деякі свої захворювання ви можете й не підозрювати, тому краще не захоплюйтеся засмаганням. У всьому необхідна міра, в тому числі й у любові до сонця та засмаги.