Городня зелень – один із найкорисніших дарів природи, бо є потужним джерелом незамінних речовин, до того ж вона входить чи не до всіх дієт, спрямованих на покращення роботи організму, в тому числі й на схуднення. Про те, чим корисна свіжа зеленина, кому її можна споживати, а кому ні, розповіла дієтолог Юлія Сметанникова.
Рукола – для діабетиків
“Користь цієї зовні непоказної рослини пояснюється багатим складом. У листках руколи міститься велика кількість калію, магнію, фосфору, кальцію, натрію, заліза, міді, цинку, селену і марганцю, а також вітаміни С, А, Е, К і групи В. Особливо цінними є молоді рослини через високий вміст йоду, а в насінні не менш ніж 30 відсотків ефірних олій”, – каже фахівець.

Незважаючи на те, що в руколі велика кількість цукру, калорійність її низька, тому дієтолог радить споживати руколу тим, що прагнуть позбутися зайвих кілограмів.
Цінність руколи ще й у тому, що вона – потужний енергетик, який приводить в тонус організм, підвищує працездатність і перешкоджає утворенню недоброякісних пухлин.
Зі слів дієтолога, свіже листя руколи стимулює роботу шлунково-кишкового тракту, прискорює обмін речовин, володіє сечогінним і антибактеріальним ефектами, зміцнює імунітет.
“Рукола помічна при підвищеному рівні холестерину, ожирінні, – веде далі Юлія Сметанникова. – Крім того, додавання руколи у щоденний раціон сприяє зниженню рівня цукру в крові, що важливо для хворих на діабет. Якщо практикуєте розвантажувальні дні, можете спокійно споживати цю рослину”.
Зелень руколи є джерелом вітамінів та мікроелементів під час вагітності, а під час лактації збільшує вироблення молока, проте в такі періоди її радять їсти небагато!
Споживання руколи протипоказане при індивідуальній непереносимості, оскільки це може стати причиною виникнення різних алергічних захворювань. До того ж цю зелень варто обмежено вживати при сечокам’яній хворобі та недугах печінки.
Дієтолог радить поєднувати руколу з овочами у салатах: томатами, огірками, солодким перцем, а ще зі сиром.
Салат – для годуючих матерів

В листках салату містяться білки, жири, вуглеводи , органічні кислоти, харчові волокна, моно- і дисахариди, вітаміни А, РР, С, Е, К, Н і групи В, а ще багато цінних макроелементів (магній, кальцій, калій , натрій , хлор, фосфор, сірка) та мікроелементів (залізо, йод, цинк, марганець, мідь, селен, хром, фтор, бор, молібден і кобальт). Калорійність салату низька. Він корисний для зору, шкіри, волосся, нігтів, слизових оболонок, нормалізує кровообіг, сприяє нормалізації обміну речовин і відновленню кісткових тканин. Фолієва кислота і пектини, що входять до складу салату, покращують роботу кишківника і виводять з організму надлишок холестерину. Речовини, які містяться в салаті, сприяють зниженню рівня солей в організмі та оздоровлюють нервову систему. Салат корисний тим, що потерпають від залізодефіцитної анемії. Матерям, які годують немовлят грудьми, також показане споживання салату, а його водний настій насіння посилює лактацію.
Не рекомендується їсти салат під час загострення виразки шлунка та дванадцятипалої кишки і при загостреннях хвороб кишківника, що супроводжуються діареєю. Тим, у кого діагностували гастрит, можна вживати салат лише дрібно порізаний. А оскільки ця рослина містить багато солей, нею не варто зловживати при фосфатурії та оксалатурії. Надмірне споживання салату провокує підвищене газоутворення.
Салат найкраще їсти у свіжому вигляді. В дитячому харчуванні максимальну користь він дає у поєднанні з рибними та м’ясними стравами. В чистому вигляді давати дітям салат не рекомендується! Його можна поєднувати з іншою зеленню, але тоді бажано відмовитися від молочних продуктів.
Шпинат – для гостроти зору
Ця рослина зберігає корисні властивості не дуже довго, тому споживати її дієтолог радить відразу ж після збирання з грядки.

Користь шпинату в тому, що він містить чимало різних жирних кислот, цукрів, клітковини, вітамінів А, С, В, Е, Н, К і РР, а також мінералів (фосфору, заліза, магнію, кальцію, марганцю, міді та інших). Завдяки споживанню шпинату до організму надходять не тільки поживні речовини, але й виводяться токсини, нормалізується рівень гемоглобіну в крові.
Шпинат сприяє зміцненню стінок кровоносних судин, є хорошим профілактичним засобом проти анемії та пухлин (його радять навіть при променевій хворобі). Крім того, ця рослина запобігає ушкодження слизових оболонок травного тракту, допомагає зміцнити нервову систему, знижує ризик розвитку дистрофії сітківки очей, тож є чудовою профілактичною добавкою для тих, що мають проблеми із зором.
Проте, як каже дієтолог, шпинат не варто їсти тим, у кого хворі нирки, проблеми із сечовивідними шляхами, недуги печінки, дванадцятипалої кишки, ревматизм або подагра, бо в ньому велика кількість щавлевої кислоти.
“Ця городня рослина має нейтральний смак, тому її дуже добре комбінувати з м’ясом, рибою, сирами та продуктами молочного походження, а ще вона допомагає засвоюватися білковій їжі”, – пояснює дієтолог. Шпинат можна поєднувати з горіхами, картоплею, томатами і бобовими, додавати до супів, парових омлетів, робити начинку для запіканок і пирогів.
Щавель – для жінок старшого віку
Щавель є найближчим “родичем” гречки. Має багатий вітамінно-мінеральний склад (вітаміни C, K, E, вітаміни групи B, бета-каротин (провітамін вітаміну А), ефірні олії, дубильну, щавлеву та інші кислоти, магній, кальцій, фосфор і залізо).

Зі слів дієтолога, споживання щавлю позбавляє від цинги, весняного авітамінозу, анемії. Щавель у великих дозах можна застосовувати як проносний, а в малих – як скріплювальний засіб. Вітаміни групи B, що входять до складу щавлю, нормалізують роботу нервової системи і беруть участь в оновленні клітин. Рослинні волокна стимулюють роботу кишківника, виводять із організму токсини і шлаки.
Невеликі дози щавлевого соку мають жовчогінну дію (листки – в’яжучу, знеболювальну, протизапальну й антитоксичну). Щавель успішно використовують для лікування серця і кровоносних судин. Щавлева кислота виводить з організму шкідливий холестерин, тримає в тонусі м’язи і нерви. Щавель корисний жінкам старшого віку – позбавляє проблем, що виникають під час менопаузи (запобігає маткові кровотечі, зменшує потовиділення, тамує біль голови, нормалізує артеріальний тиск). Проте, незважаючи на всі корисні властивості щавлю, зловживати ним не бажано. Надмірне споживання може стати причиною виникнення сечокам’яної хвороби. Щавель не рекомендують додавати до страв тим, що мають запальні процеси в нирках і кишківнику, гастрит з підвищеною кислотністю, виразкову хворобу (особливо в стадії загострення), порушення водно-сольового обміну. Щавель не дозволяє кальцію засвоюватися в повній мірі, що може призвести до розвитку остеопорозу. Надлишок щавлевої кислоти спричиняє подагру та уремію. Перша ознака таких важких захворювань – цукор і солі щавлевокислого кальцію в сечі.
Найкраще використовувати цю рослину у варених стравах, особливо в супах, а ще в пирогах, запіканках, соусах, навіть у киселі (як салатна зелень щавель шкідливий через високу концентрацію яблучної та щавлевої кислот).