У травні, коли природа вже остаточно прокинулася від зимового сну, час збагатити організм вітамінами, подбати про своє здоров’я. Всі знають про цілющі властивості рослин у салатах, відварах і настоях. Сушені трав’яні збори застосовують у косметології, щоби волосся було шовковистим, а шкіра молодою та ніжною. Наші бабусі радять їх додавати до купелі для немовлят, аби були здоровими. Але варто пам’ятати, що фітотерапія як складова нетрадиційної медицини так само, як традиційна медицина, має протипоказання! “Ще батько медицини Гіппократ казав, що харчуватися треба так, щоб їжа була ліками, а ліки їжею. Тож рослини насамперед треба використовувати в їжу. Зелень має входити до нашого щоденного раціону. Проте якщо збираєтеся робити відвари з трав чи настої, готувати із них за певними рецептами лікувальні засоби, то треба мати відповідні знання з фітотерапії або ж проконсультуватися з фахівцем, бо для когось ці рецепти будуть цілющими, а для когось шкідливими”, – розповідає “Пошті” Юрій Островерха, головний лікар Львівського обласного центру здоров’я.
Кульбаба: жовчогінний засіб

Кульбабу, з квіток якої чи не всі дівчатка плели у дитинстві віночки, також засушують, а потім готують відвари і чаї. Кульбаба містить вітамін А, вітаміни групи В, вітаміни С, Е, К і РР.
Зі слів Юрія Островерхи, корисно з’їдати дві-три квітки в сирому вигляді. “Для салату кульбабу вимочують, щоби позбутися гіркоти, але ця гіркота має жовчогінні властивості і є корисною, адже більшість із нас провадять малорухливий спосіб життя, що провокує застій жовчі.
“Лікувальні властивості кульбаби використовують при хворобах шлунково-кишкового тракту. Вона підвищує секрецію шлункового соку, покращує травлення. Крім того, має протизапальну, тонізувальну й антисклеротичну дію (виводить шкідливий холестерин з організму і очищає кров від жиророзчинних шлаків). При задавненому кашлі використовують її відхаркувальні властивості, тому порошок кульбаби входить до багатьох сиропів проти кашлю. А ще кульбаба допомагає боротися з гельмінтами”, – веде далі лікар.
Проте використовувати корисні властивості кульбаби можна не всім! Вагітним, особливо в першому триместрі, схильним до діареї, тим, що мають гастрит або гострі форми хвороб жовчовивідних шляхів, споживати кульбабу з лікувальною метою Юрій Островерха не рекомендує.
Кора калини: запобігає внутрішні кровотечі
У травні заготовляємо й кору калини, яка має судинозвужувальні, антисептичні, болезаспокійливі й тонізувальні властивості. Зі слів Юрія Островерхи, кора калини помічна під час лікування пародонтозу і при внутрішніх кровотечах. Ванни з настоєм кори калини допомагають позбутися різних видів шкірної алергії. Але схильним до тромбоутворень від її застосування варто відмовитись!
Кору потрібно заготовляти з квітня по травень, використовуючи для цього тільки дрібні гілки чагарників до того, як розпускаються бруньки. На стовбурах та гілках гострим ножем роблять надрізи півкільцями на відстані 20-25 см один від одного і два поздовжні надрізи. Смужку кори, що утворилася, відділяють від стовбура в напрямку до нижнього надрізу. Висушену кору та плоди зберігають у сухих приміщеннях, які добре вентилюються, до чотирьох років.
Кропива: підвищує гемоглобін
Всі знають, як виглядає кропива, і всі знають, як вона жалить. У таких випадках старші люди кажуть: “То на здоров’я!”. І мають рацію, бо її зовнішнє застосування є помічним при ревматизмі, паралічі, корості, кропивниці, опіках. “Листя кропиви у медицині застосовують як кровоспинний засіб, бо вона має в’яжучі властивості й допомагає при маткових, легеневих, геморойних та кишкових кровотечах”, – пояснює лікар.
У народній медицині, з його слів, кропиву застосовують для підвищення гемоглобіну, як сечогінний засіб, при проносі, пропасниці, подагрі, хронічних хворобах шкіри, хворобах нирок, сечового міхура, печінки, при водянці, анемії, нирковокам’яній хворобі, випадінні волосся. Ця рослина має фітонцидну дію – здатність вбивати мікроби під час запальних процесів. “Але тим, що мають гіпертонічну хворобу чи схильність до утворення тромбів і застосовують кропиву з лікувальною метою, вона може зашкодити. Кропива підвищує зсідання крові, за таких умов ще більше підвищуватиметься артеріальний тиск і збільшуватиметься навантаження на серце. Вагітним, особливо у першому триместрі, кропиву теж не раджу!” – наголошує Юрій
Соснові бруньки: помічні при сухому кашлі
Наші пращури вірили в здатність вічнозеленої сосни зцілювати важкі недуги, подовжувати життя і дарувати вічну молодість. Досі в народній (а тепер і в традиційній) медицині використовують соснові бруньки, пилок, шишки, хвою і живицю, яку отримують з кори дерева. В травні збираємо соснові бруньки, що містять смоли, ефірну олію, вітаміни С, В12, К, Р, а також фітонциди, дубильні речовини, каротин, мінеральні солі та скипидар.
“Зародок несе життєву енергію. Коли ми його споживаємо (як яйце в тваринному світі), то поповнюємо організм не тільки біохімічними інгредієнтами, корисними для життєдіяльності, нам передається цілюща сила природи! Пагони можемо використовувати в настоях, а можемо в сиропах”, – каже лікар. І запевняє, що соснові бруньки зцілюють слизову дихальних шляхів та покращують роботу органів дихання. Їх застосовують при хронічних бронхітах, різних формах туберкульозу. Хвойні ванни, до яких додають і соснові бруньки, помічні як дорослим, так і немовлятам, бо тонізують, зміцнюють імунітет і допомагають при хворобах шкіри.
Але тим, що мають хворі нирки та схильність до алергічних реакцій, із застосуванням соснових бруньок варто бути обережними.