Ольга Кулик,
сімейний лікар:
– Почнімо з першого дня активних застіль. На Великдень можна частуватися різними наїдками, але робити це треба обережно. Передовсім раджу відмовитися від споживання спиртного – надмір тваринної їжі разом із алкогольними напоями може спричинити різке загострення хронічних недуг органів травного тракту, понад те, навіть у здорових людей можуть виникнути розлади через калорійне меню. Бажано поснідати традиційною кашею, а вже потім братися до яєць і ковбас.
Ось кілька простих правил, які допоможуть зберегти здоров’я по закінченні тривалого посту і не спровокувати збоїв у роботі організму:
– Після повернення з церкви таки з’їжте насамперед свяченого яйця, а вже далі всього потроху: паски, ковбаски, шинки, масла. Їжте до відчуття ситості наполовину – і через півгодини відчуєте, що наситились сповна.
– Беріть невеликі порції, на п’ять заходів. Їсти треба кілька разів на день – тільки тоді матимете відчуття ситості.
– З посту потрібно виходити поступово: що довша перерва у споживанні їжі, то тривалішим повинен бути “перехідний період”. Тому в перші дні варто й далі споживати рослинну їжу, поступово додаючи білкову.
– Чимало людей вважають, що починати великодню трапезу варто зі салатів, мовляв, вони не надто калорійні, тож якщо ними наповнити шлунок, то для іншої їжі залишиться мало місця. Це не так! Великодній сніданок варто розпочинати з білкової їжі – найкраще з м’ясних та рибних страв. Проте не бажано змішувати різні білки, тобто не можна їсти одночасно курятину і рибу.
– Важливим моментом є споживання сумісних продуктів. Наприклад, м’ясні страви краще їсти з овочами і салатами, а не з хлібом. Борошняні вироби і м’ясні заважають одні одним перетравлюватися, внаслідок чого виникає дискомфорт, біль у животі.
– М’ясо до застілля приготуйте не так, як звикли (у смаженому вигляді), а в запеченому. Ідеальне м’ясо для пасхального столу – курятина, телятина і пісна свинина (варена чи запечена у фользі). Гусятина, індичина, жирна свинина нехай зачекають тижнів зо два.
– Найкращий гарнір до м’яса – овочі: варені бурячки, зелень або ж прості дво- чи трикомпонентні салати, заправлені оливковою олією. Саме овочі наповнять шлунок і втамують голод.
– До святкового столу можна подати рибу – варену, приготовлену на парі, але не смажену або солену.
– Відкладіть на потім споживання солодкого і солоного.
– Пийте більше води (простої, негазованої), а не компотів. Можете додати до води трішки лимонного соку і меду. Що стосується спиртних напоїв, то найкращим варіантом буде келих червоного сухого вина.
– Не варто сподіватися, що кава або чай допоможуть перетравитися всім наїдкам, що є на святковому столі (більше двох горняток кави або чаю не варто випивати у свята).
Якщо ж ви все-таки переїли, відчуваєте печію, можете скористатися ферментними препаратами. Категорично заборонено розводити водою харчову соду! Реагуючи із соляною кислотою шлунка, вона сприяє утворенню вуглекислого газу, який подразнює слизову, призводячи до посиленого вироблення шлункового соку, тобто печії.
Якщо маєте труднощі з переходом на калорійну їжу, після свят раджу якийсь час випивати на ніч склянку кефіру, це сприятиме покращенню роботи шлунково-кишкового тракту.