Про гриби найчастіше згадують у піст, коли треба відмовитися від жирної їжі. А дарма, бо вони як джерело білків не лише у піст є смачним та поживним наїдком, а й у інші дні року.
До появи боровиків і лисичок чекати ще довго, тож “Пошта” вирішила розповісти читачам про низькокалорійні й корисні гливи та печериці, які можна купити в багатьох торговельних точках і які за ціною більш-менш доступні пересічному споживачеві.
Кому можна їсти гриби, а кому ні
Гриби – низькокалорійні, містять клітковину, вуглеводи, амінокислоти, ефірні олії. Корисні при недокрів’ї, авітамінозі, запальних процесах. Крім того, в них є майже всі необхідні вітаміни – В1, В2, С, РР, D, фосфор (втричі більше, ніж у овочах), кальцій (стільки ж, як у рибі), цинк, мідь, залізо, марганець, йод. За вмістом корисних речовин дієтологи порівнюють гриби з морквою, буряком, рибою, навіть м’ясом, бо в них білка втричі більше, ніж у яловичині, та вдвічі, ніж у яйцях.
Найліпше брати тепличні печериці, бо лісові вбирають із атмосфери корисні й погані речовини
Є в них і така речовина, як хітин, що міститься у панцирі ракоподібних, тому гриб має схожість із крабом. Але хітин дуже щільний, важкостравний, тому створює додаткове навантаження на шлунково-кишковий тракт. Гастроентеролог Ольга Бідюк не радить їсти гриби при виразковій хворобі шлунка, гастритах, хворобах печінки та підшлункової залози.
Гриби як губка вбирають чимало токсичних речовин. Отож, лікарі не рекомендують споживати їх вагітним і дітям до 12 років (у них ще погано працює ферментна система). Не варто вірити в те, що дієтологи нібито радять їсти тільки гриби тим, що хочуть схуднути. З точки зору лікарів, це “даремний” продукт, який погано перетравлюється. Цікаво, що білка більше не в ніжці гриба, а в шапинці.
Гливи

Гливи популярні серед українців тому, що доступні (ростуть повсюди в природі, часто зустрічаються на пнях або мертвих деревах), проте більшість цього продукту культивують (досить швидко ростуть, не вимагають особливих умов, їх легко обробляти).
“Користь глив – у низькій калорійності, здатності очищати кишківник від паразитів і відкладень, наявності вітамінів, яких так бракує хворим на рахіт і пацієнтам з порушеннями обміну речовин, значної кількості вуглеводів, мононенасичених жирів, вітамінів, мінералів. У них містяться вітаміни В, С, Е, D2 і рідкісний вітамін РР, а також велика кількість калію, йоду, заліза, кальцію”, – розповідає “Пошті” дієтолог Юлія Сметанникова.
З її слів, гливи зміцнюють імунітет, посилюють опірність організму інфекціям, володіють здатністю розщеплювати жири, що робить їх унікальним природним засобом для тих, що мають хворе серце. Користь і шкода глив значно відрізняються від інших грибів. У продукті висока концентрація полісахаридів (набагато більша, ніж у інших їстівних грибах).
Дієтологи радять додавати гливи до свого раціону тим, що мають надлишкову вагу. Продукт вирізняється низькою калорійністю і в той же час високим вмістом білків та амінокислот, здатний виводити з організму токсичні й канцерогенні сполуки. Гливи рекомендують їсти після хіміотерапії.
“Ці гриби здатні викликати відчуття тяжкості в шлунку, метеоризм і діарею. Тому бажано обмежити їх споживання тим, що мають недуги шлунково-кишкового тракту, та й усім іншим знати міру. Краще утриматися від глив літнім людям і дітям до 12 років”, – веде далі дієтолог. Відомі випадки алергії на гливи.
Оскільки гливи достатньо крихкі, недолік їх полягає у тому, що вони важко транспортуються на далекі відстані. Тому краще купувати ці гриби у місцевих фермерів.
Печериці

Печериці – найпоширеніші гриби на планеті. “Вони не бувають отруйними, адже з іншими грибами їх сплутати неможливо, – пояснює Юлія Сметанникова. – Багаті на амінокислоти, необхідні для повноцінного функціонування людського організму. Крім того, печериці є чудовим джерелом легкозасвоюваного білка, причому містять всі незамінні амінокислоти. У шампіньйонах багато вітамінів групи В (В1, В2, В5, В6, В9 (фолієва кислота) і В12), навіть більше, ніж у свіжих овочах! Крім того, в цих грибах є вітаміни D і РР, а також фосфор, калій, цинк. За вмістом фосфору печериці випереджають навіть рибу! Міститься в них і пантотенова кислота, що допомагає позбутися втоми, а також вітаміни, які стимулюють мозкову діяльність”.
Недарма страви з печериць так полюбляють готувати француженки – у цих грибів низька калорійність (всього 45 калорій у 100 грамах продукту). З цієї причини шампіньйони входять до найрізноманітніших дієт, не позбавляючи організм необхідних білків, вітамінів і мікроелементів.
“Завдяки низькому вмісту натрію печериці можна використовувати у безсольових дієтах. Корисні вони й діабетикам, адже у них зовсім немає цукру та жирів”, – стверджує дієтолог. А завдяки великій кількості вітаміну В2 ці гриби допомагають при нападах болю голови. Аргінін та лізин добре впливають на розвиток пам’яті. В цілому печериці нормалізують апетит, зміцнюють імунітет, знижують рівень “поганого” холестерину, зменшують ризик інфаркту, запобігають атеросклероз. При цьому корисні не лише свіжі, а й сушені.
Печериці можна вживати усім здоровим людям. Але ці гриби містять деякі речовини, що сповільнюють процес травлення і засвоєння поживних речовин в шлунково-кишковому тракті. Тому гастроентеролог Ольга Бідюк не рекомендує їсти печериці людям з хворобами шлунка та підшлункової залози, дисфункціями печінки. Краще споживати їх у обмеженій кількості і бажано не пізніше обідньої пори. Варто бути обережними при споживанні печериць вагітним та жінкам, що годують грудьми, не допускати їх вживання у великій кількості дітьми.
Найліпше брати тепличні печериці, бо лісові, як і всі гриби, вбирають із атмосфери корисні й погані речовини.
Як і коли давати дітям
Як і літнім людям, дітям не варто давати грибів! “Організм малюка ще не виробляє достатньої кількості ферментів, які розщеплюють білок, що міститься в грибах, тому дитина може отруїтися навіть їстівним грибом! Взагалі травна система дитини ще недостатньо розвинена, тож не перетравлює повною мірою дорослої їжі”, – каже педіатр Леся Довбняк.
Гливи краще купувати у місцевих фермерів, бо вони крихкі і важко транспортуються
Грибні страви, окрім супів, не варто споживати дітям молодшого шкільного віку (до семи років), бо гриби важкостравні і як губка вбирають усі шкідливі речовини. Тільки десяти-, одинадцятирічну дитину можете частувати піцою з грибами, млинцями чи пиріжками з грибною начинкою.
Гриби у стравах мають бути подрібнені. Краще якщо це будуть гливи або печериці (їх узагалі не бажано споживати в сирому вигляді). Дітям із семи років можна додавати в раціон лисички, а згодом й інші види грибів.
Як правильно готувати і зберігати гриби
Гриби добре смакують у будь-якому вигляді – смажені, варені, мариновані, сушені, тушковані. Під час їх приготування важливе не тривале кип’ятіння, а зміна води, в якій вони варяться.
“Гриби після ретельного миття потрібно варити не менш ніж три рази, щоразу змінюючи воду, – радить Ольга Бідюк. – Тоді важкі метали залишаться у відварі. Закипів грибний бульйон – злийте його і знову залийте гриби холодною водою, потім іще раз”.
Гастроентеролог каже, що будь-які гриби краще готувати з іншими продуктами. Неправильна кулінарна обробка часто призводить до отруєння. В жодному випадку не можна пекти у лісі на вогні!
Якщо хочете запастися грибами на зиму, висушіть їх. Сушені гриби хоча й втрачають вологу, проте зберігають усі поживні та смакові властивості. Окрім цього, вони ароматніші, але спожити їх потрібно впродовж року! Засолювання є кращим, аніж консервування, бо консервування спричиняє ботулізм. Заморожувати гриби можна в сирому або вареному вигляді, але обов’язково подрібненими. Щойно зібрані треба готувати одразу ж, бо навіть їстівні довго не лежатимуть – буквально через три години можуть стати отруйними!
Міфи про гриби
Ніколи не застосовуйте народних методів визначення отруйності грибів. В жодному разі не довіряйте таким помилковим твердженням:
– всі їстівні гриби добрі на смак і мають приємний запах, а отруйні погано пахнуть;
– молодим людям можна споживати всі їстівні гриби;
– личинок комах, а також хробачків чи равликів ніколи не побачиш на отруйних грибах;
– занурена у відвар срібна ложка або монета почорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби;
– цибуля або часник побуріють, якщо варити їх з неїстівними грибами;
– отрута з грибів виходить після тривалого їх кип’ятіння;
– сушіння, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують грибну отруту.