Минулого тижня хворих і здорових шокувала новина про те, що з вересня якість медичних препаратів ніхто не контролює. "Пошта" з'ясовувала, чи насправді це так
Що не день, то нова приголомшлива інформація, звісно, не на користь пересічного громадянина. Не встигли отямитися від карколомного стрибка цін на ліки, як новий шок: високопосадовці заявляють, що з вересня в Україні не здійснюється легітимний контроль якості лікарських засобів. І це не чутки. Про це у ЗМІ заявила перший заступник голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення Інна Демченко. Виходить, з нас безбожно здирають чималі гроші за ліки, якість яких ніхто не контролює?
Ситуацію, за словами Інни Демченко, спровокували постанови уряду від 10 вересня 2008 року "Про ліквідацію Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення" і "Про створення Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів".
"Уся система контролю якості ліків сьогодні паралізована, - сказала "Дзеркалу тижня" Інна Демченко. - По суті, з 10 вересня - часу виходу постанов уряду і, відповідно, припинення виконання функцій Держслужбою та Держінспекцією МОЗ України - наш ринок ліків повністю відкритий".
"З 10 вересня легітимно не здійснюється контроль якості ліків, не погоджуються паспорти на аптечні установи, не контролюється оборот, не видаються сертифікати на ввезення, - частина товарів перебуває на карантині. За півроку не вдалося створити новий єдиний орган контролю", - твердить Інна Демченко.
Після таких заяв до редакції "Пошти" почали телефонувати читачі, які просили з'ясувати, чи можна довіряти якості ліків, придбаних в аптеках? Адже в них є рідні з хронічними недугами, які жодного дня не можуть прожити без медпрепаратів. За деякі з них доводиться віддавати більшу частину пенсії, зарплати. І виходить, що вони вживають казна-що? А раптом в аптеках їм підсувають підробки?
Аби з'ясувати ситуацію, "Пошта" звернулася по роз'яснення до Богдана Николайчука, начальника Львівської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів.
"Хочу відразу заспокоїти і читачів вашої газети, і загалом усіх споживачів ліків - ця інформація не відповідає дійсності, - сказав Богдан Яремович. - Контроль за якістю ліків ведеться весь час. Лише у січні - лютому ми провели 217 перевірок. Фальсифікованих медпрепаратів не виявили. Знайшли певну частину лікарських засобів, які визнані неякісними через неправильний опис, зберігання тощо, загалом 3% від загальної кількості. Але це анітрохи не більше, ніж за аналогічний період минулого року".
До 10 вересня 2008 року, пояснив Богдан Николайчук, питанням контролю якості лікарських засобів в Україні займалися дві структури: Державна служба лікарських засобів і Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів, які підпорядковувалися МОЗ. Вони перебували в одному приміщенні, виконували контрольно-регуляторні функції й мали двох керівників. 10 вересня вийшли дві постанови Кабінету Міністрів №№ 827 і 837, згідно з якими ліквідували ці структури і замість них створили одну - Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів (Держлікінспекцію), яка вийшла з-під контролю МОЗ, має значно ширші повноваження і підпорядковується тільки Кабміну. "Ціна питання - посада одного керівника", - каже Богдан Яремович.
У грудні Президент України видав Указ, яким призупинив дію постанови про створення Держлікінспекції і звернувся до Конституційного Cуду, який 11 лютого відмовив у відкритті відповідної справи. Іншими словами, Кабмін виграв. "Але контроль за лікарськими засобами проводився весь цей час: до кінця 2008 року і Держслужба, і Держінспекція працювали згідно із затвердженими планами. А 20 грудня уряд прийняв дві постанови, якими регламентував і затвердив положення Держлікінспекції, яка почала працювати 2 січня 2009 року і в Україні в цілому, і в кожній області зокрема, - каже Богдан Николайчук. - Нова інспекція абсолютно легітимна. Народний депутат Ксенія Ляпіна робила депутатський запит в МОЗ щодо легітимності Держлікінспекції. Звідти надійшла відповідь: Держлікінспекція - абсолютно легітимний орган контролю якості лікарських засобів".