У Львівському обласному клінічному діагностичному центрі налагоджують два потужні томографи, на яких планують безкоштовно обстежувати 50% пацієнтів
У головах пересічних громадян засіла думка, що нове медичне обладнання можуть закуповувати хіба що приватні медичні центри, котрі швидко "відіб'ють" витрачені гроші, надаючи платні послуги. Щодо державних медичних установ, то вони бідні, як церковні миші, тому обладнання у них, як правило, застаріле й надія на те, що його найближчим часом оновлять, і головне, що на ньому хворих обстежуватимуть безкоштовно, радше схожа на фантазію.
Та у наші нелегкі часи бувають, на щастя, приємні винятки. Виявляється, не все так погано у нашому домі - вже наприкінці березня 2009 року у Львівському обласному клінічному діагностичному центрі почнуть обстежувати перших пацієнтів на двох найсучасніших апаратах: 32-зрізовому комп'ютерному томографі й магнітно-резонансному томографі (МРТ). Такої потужності апаратура, за словами спеціалістів, є лише у столиці, у лікарні "Феофанія", в якій поправляють здоров'я високі державні чини. Цю апаратуру для Львівщини куплено за державні гроші.
- Торік з обласного бюджету центру виділили 18 млн 600 тис. грн, - розповів "Пошті" головний лікар Львівського обласного клінічного діагностичного центру, заслужений лікар України Михайло Гичка, - за які ми закупили три сучасних апарати: комп'ютерний томограф, МРТ і новий ультразвуковий апарат японської фірми "Тошиба". Це надзвичайно потужна техніка, яка дозволить обстежити будь-яку ділянку людського організму, витягнути максимум інформації і поставити точний діагноз. Більше того, обстеження на них дозволить виявляти недуги в зародку, на початковій стадії, коли боротися з ними значно простіше, дешевше й ефективніше.
І на комп'ютерному, і на магнітно-резонансному томографі можна обстежити пацієнта, як твердять спеціалісти, від маківки до п'ят. Звісно, напрошується запитання: навіщо тоді центру два таких потужних апарати?
Як пояснив "Пошті" завідувач відділу променевої діагностики Львівського обласного клінічного діагностичного центру Борис Єсіпов, сучасна медицина намагається одне доповнити іншим для того, аби нічого не пропустити й поставити точний діагноз. Бо є ділянки людського організму, які краще видно на комп'ютерному томографі, а інші - на магнітно-резонансному.
Є спеціальні програми, за якими на цих апаратах можна проводити ангіографію, коронарографію, обстежувати навіть новонароджених.
Валерій Швець, заступник головного лікаря з техніки, повідомив "Пошті", що обстеження на нових апаратах буде не лише якісне, точне, а й надзвичайно швидке. Скажімо, обстеження на комп'ютерному томографі триватиме всього від 4 до 15 секунд, якщо не треба буде робити контрастування. Але, щоб розшифрувати інформацію, яку видав томограф, спеціалісту доведеться затратити 1,5 год. на одного пацієнта.
У читачів, мабуть, виникає ще одне запитання: сучасна техніка - це чудово, але з нею повинні працювати спеціалісти, які можуть правильно розтлумачити те, що зафіксувала техніка й вивела на монітор комп'ютера. А оскільки у Львові тривалий час МРТ було лише в лікарні Львівської залізниці, то місцевим спеціалістам не було де набувати досвіду.
- У центрі був комп'ютерний томограф, на якому наші спеціалісти пропрацювали 20 років, тож освоювати новий не становить жодних труднощів, - розповів Михайло Гичка. - МРТ дійсно не було, тож працювати на ньому спеціалісти центру вчилися і в Україні, і в Польщі та Німеччині. У березні відбудуться два завершальні етапи навчання, але вже у Львові, безпосередньо у центрі. І будемо запускати апаратуру в роботу.
І громадяни передусім хотіли б знати, хто може розраховувати на безплатне обстеження. І в яку суму воно обійдеться тим, хто хотів би пройти діагностику з метою профілактики.
Як пояснив головний лікар центру, саме обстеження буде стовідсотково безкоштовним для усіх. І якщо пацієнтові треба буде обстежити суглоби, череп чи інші ділянки, які не потребують введення контрасту, то не виникатиме жодних проблем.
Але є ділянки організму, скажімо, судини серця, обстежити які можна тільки з уведенням контрасту (в організм вводиться спеціальна рідина, яка розходиться по судинах, і проблемні ділянки - звуження коронарних судин, бляшки - чітко видно на моніторі комп'ютера). А він дорогий. Скажімо, контраст фірми "Ультравіст" коштує 520 грн. Контраст для МРТ ще дорожчий. Окрім контрасту, потрібні плівки, спеціальні одноразові шприци тощо. Загалом підраховано, що обстеження з уведенням контрасту обійдеться центру в 1000 грн на одну особу.
Звісно, викласти таку суму та ще й у наш час зможе далеко не кожний. Тож в обласному бюджеті на 2009 рік заклали
1 млн грн саме на обстеження на новій апаратурі в діагностичному центрі. На ці гроші й будуть проводити обстеження пацієнтам, але, на жаль, не усім, а насамперед дітям, пільговикам. Аби обстеження на потужних томографах було цілком безплатне для всіх громадян, потрібно 2 млн 700 тис. грн на рік. Наразі таких коштів у центру нема.