Марія Малачинська,
директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення:
– Коли жінка вагітна і робота впливає на її самопочуття, є важкою, зі шкідливими навколишніми умовами, вона обов’язково повинна узгодити з працедавцем свій подальший робочий процес. За законом, він має піти їй на поступки. Якщо ж майбутня мама почувається добре і робота приносить їй задоволення, то ми, лікарі, тільки “за”.
Під час сидячої роботи відбувається застій в органах малого таза, тому час до часу (раз на півгодини мінімум) ви повинні змінити положення тіла, пройтися по коридору тощо. Якщо ж у вас стояча робота, також треба змінювати положення тіла (час до часу ходити і сідати на стілець), щоб запобігти варикозне розширення вен на кінцівках.
Чи вплив комп’ютера та іншої робочої техніки шкодить матері і плоду, поки що не підтверджено. Особисто я вважаю, що теперішні умови праці рідко не передбачають роботи з комп’ютерною технікою, тож мусимо пристосовуватися…
Варто контролювати на роботі й режим харчування: воно має бути п’ятиразовим, вітамінізованим і збалансованим. Їжте овочі та фрукти.
Щодо нервозності, то ваш гормональний фон так задуманий природою, що саме в цей період пригнічується здатність брати все близько до серця. Якщо робота надто стресова, пийте заспокійливі трав’яні відвари, щоб трохи розслабитися.
На деяких підприємствах запроваджений дрес-код, але навіть він не може перешкодити особливому стану майбутньої матері. Бо є багато марок одягу для вагітних, тож можна обрати для себе цілком зручний і красивий, щоб носити його на роботі.
А якщо ви справді надумали звільнитися, то це не завжди корисно для вагітних. Треба бути активною, багато ходити, робити легкі вправи, аби пологи були легшими.