Ситуація щодо захворювання на грип в Україні прогнозована і досліджується дуже ретельно. Про це 15 січня в Українському кризовому медіацентрі повідомив міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.
З його слів, показники захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) на даний момент не перевищують епідемічні пороги в жодному регіоні. Показник епідемічного порога, згідно з рекомендаціями ВООЗ, дорівнює 578 хворих на 100 тисяч населення. На сьогодні в Україні фактичний показник становить 310 хворих на 100 тисяч осіб.
Підвищення рівня захворюваності спостерігається у Одеській, Вінницькій та Донецькій областях, а найнижчий рівень захворюваності на грип – у західних областях України, інформує прес-служба МОЗУ.
Своєю чергою керівник ДЗ “Український центр контролю та моніторингу захворювань МОЗ України” Любов Некрасова зазначила, що, за оперативними даними, за перший тиждень 2016-го на грип та ГРВІ занедужало 123 тисячі 789 осіб, з них понад 76 тисяч – діти віком до 17 років.
“Найвищий показник захворюваності наразі у Вінницькій області – 60,5 на 10 тисяч населення, найменший у Харківській – 14,3 на 10 тисяч населення. Госпіталізовано 6 тисяч 593 особи, з них понад 4,5 тисячі – діти віком до 17 років”, – повідомила вона.
Станом на 14 січня зареєстровано 25 лабораторно підтверджених летальних випадків (Одеська область – 15, Вінницька – 7, Харківська – 1 та місто Київ – 2). Померло 24 дорослих (вікової групи 30 – 64 роки – 21 особа, вікової групи 65 і старші – 3 особи), а також дитина вікової групи 5 – 14 років. Всі померлі не були щеплені проти грипу і звернулися до лікаря на шостий – чотирнадцятий день хвороби.
“В групі ризику (діти до 5 років, вагітні, люди похилого віку – від 65 років, люди з надлишковою вагою, хворі на цукровий діабет, ті, що мають серцево-судинні недуги, ті, в кого діагностували хронічні захворювання легенів та інші хронічні недуги) на даний момент 9 мільйонів осіб, з яких вакциновано проти грипу лише 120 тисяч… На жаль, такий низький рівень імунізації не забезпечує колективного захисту від хвороби”, – резюмувала Любов Некрасова.
Втім, зі слів в.о. головного санітарного лікаря України Святослава Протаса, система охорони здоров’я України готова до ускладнення епідеміологічної ситуації. В регіонах, де за прогнозними розрахунками може бути підвищення рівня захворюваності на грип, місцевою владою ухвалюються рішення про карантин у дошкільних освітніх закладах та школах.
“Зокрема, рішення про обмежувальні заходи в навчальних закладах ухвалені в Буринському районі Сумської області, у Вінницькій області, у Краматорську Донецької області, а також у Києві”, – уточнив він. І додав: щороку в Україні на ГРВІ, в тому числі й на грип, хворіють 7-8 мільйонів осіб. “У цьому сезоні вже перехворіли на грип понад два мільйони громадян. Циркулюють віруси – пандемічний штам типу АH1N1, а також Н3N2 та грип типу В. Універсальних ліків проти грипу немає, тому не варто скуповувати в аптеках препарати! Зазначу також, що маски потрібні лише хворим як носіям вірусу”, – пояснив Святослав Протас.
Медики акцентують: надважливими є профілактичні заходи, які допоможуть уберегтися від хвороби. “За перших симптомів грипу потрібно звертатися до лікаря, аби не наражати на небезпеку себе та оточення. Грип і пневмонія входять до десяти причин смертності в усьому світі у будь-якому віці. Грип легше запобігти за допомоги вакцинації! Особливо це стосується людей з груп ризику. Неспецифічні заходи профілактики також дуже важливі для того, аби уникнути захворювання. Потрібно часто мити руки, зволожувати слизові оболонки, уникати великого скупчення людей, зволожувати повітря в приміщеннях (у вологому повітрі гине 60-80% вірусу грипу, в сухому повітрі така ж кількість зберігається!” – наголосив Сергій Крамарьов, головний позаштатний дитячий інфекціоніст МОЗ України.
moz.gov.ua