Вакцинація року
Після спалаху поліомієліту на Закарпатті медики вже провели два із трьох турів позапланової вакцинації дітей до шести років, які перебувають в групі ризику. Ця хвороба може спричинити параліч (в одному із двохсот випадків), навіть смерть, а щеплення проти неї – єдиний порятунок! Аби припинити циркуляцію цього вірусу в Україні, треба вакцинувати 95% дітей, проте, за результатами першого і другого турів, щеплення зробили тільки 65 і 70% дітей відповідно (на Львівщині – 64,5% і 62,8%).

Причинами низьких показників стала недостатня поінформованість батьків щодо спалаху цієї недуги, невпевненість у якості живої полівакцини, а також упередження, що ослаблений вірус, який міститься в ній, теж може викликати хворобу. Хоча багато батьків пишуть відмови, лікарі запевняють: вакцина безпечна. Ймовірність мутації – один випадок на 2,4 млн доз, тож набагато більшу загрозу для дітей становлять не побічні ефекти після щеплення, а сам вірус.
Довіра року
У червні на п’ятій церемонії нагородження “Люди Львова – 2015” у номінації медичний центр року нагороду отримав Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення – відзнаку вручили директорові центру Марії Малачинській. Ця нагорода, з її слів, означає те, що центру довіряють, що праця всього колективу не є марною! “Щороку Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я приймає близько 60 тисяч пацієнтів різного віку. З них майже 30 відсотків звертаються з проблемами непліддя, ще 20 – із невиношуванням вагітності, тобто половина пацієнтів мають проблеми з репродуктивним здоров’ям і потребують допомоги. Найголовніше те, що нам довіряють, бо шукають помочі саме в наших спеціалістів, а не деінде”, – каже “Пошті” директор центру.

Варто зазначити, що Марія Малачинська (доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології ФПДО Медуніверситету ім. Данила Галицького, заслужений лікар України) – єдина жінка від Львівщини, яка ввійшла до цьогорічної Всеукраїнської книги “Успішна жінка”.
Обладнання року
В комунальній міській дитячій клінічній лікарні, що на вул. Орлика, цього року головний акцент був зроблений на відділення реанімації новонароджених та урологічне відділення. Для урологічного відділення придбали медустаткування на 2 млн 22 тис. грн. Це найтонший резектоскоп, цистоскоп, нефроскоп, апарат для контактного дроблення каменів ультразвуком. Голова Наглядової ради благодійного фонду “Україна 3000” передала лікарні ультразвуковий діагностичний сканер. У медзакладі двічі впродовж року подавав допомогу дітям всесвітньо відомий пластичний хірург, професор Клаус Екснер. А маленьких пацієнтів із нейрохірургічною патологією оперував професор, завідувач відділення хірургії Торонтського університету Джеймс Т. Рутка.
.JPG)
Загалом задля покращення меддопомоги дітям за останні роки в міській дитячій лікарні створили відділення нейрохірургії, реабілітації, кабінет телемедицини, працює система електронної версії історії хвороби. Зробили ремонти на понад 2,5 млн грн, на майже 9 млн придбали обладнання (5 млн – бюджетним коштом, 4 млн – завдяки грантовим коштам та благодійним внескам). Фото: управління охорони здоров’я Львова
Профілактика року
Цього року Львів продовжив щорічну добру та важливу традицію, започатковану головним медиком Львова Володимиром Зубом, – профілактичні акції з раннього виявлення недуг. Під час Днів профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії обстежили майже 92 тис. містян (у 2063 осіб виявили підвищений артеріальний тиск уперше в житті). Під час Днів профілактики та раннього виявлення цукрового діабету цю хворобу діагностували в 114 осіб з-поміж понад 12,6 тис. Під час Днів раннього виявлення глаукоми перевірили понад 7,6 тис. містян – діагноз глаукома вперше поставили 65 особам. Майже 19 тис. львів’янок обстежились під час Днів профілактики та раннього виявлення патології шийки матки та грудної залози – у понад 2,6 тис. жінок виявили патологію.

Із 214 обстежених у мамологічному центрі містянок патологію мали 125! З 15 по 30 вересня у кожному районі Львова відбулися профілактичні акції “Здорове місто”, коли лікарі консультували пацієнтів. У 22% осіб виявили відхилення від норми (найчастіше під час обстеження молочних залоз).
Проект року
В листопаді Львів реалізував потужний проект зі створення нового та сучасного реабілітаційного відділення у міській лікарні швидкої медичної допомоги. Сьогодні пацієнти отримують якісну допомогу у відділенні фізичної реабілітації. В лікарні підлягають реабілітації пацієнти неврологічного, нейрохірургічного, травматологічного та інших відділень. Структура відділення реабілітації містить палатну зону (24 ліжка), маніпуляційну, три зали фізичної терапії, масажний кабінет, кабінети психолога, ерготерапії. Вартість проекту – 7,5 млн грн, з яких 3 млн грн бюджетних коштів використали на капремонт приміщень відділення, 4,5 млн грн – позабюджетні спонсорські кошти, за які придбали медобладнання, меблі та дрібний медичний інвентар.

Це єдине в Україні реабілітаційне відділення в комунальному медзакладі. Загалом у 2015-ому на ремонти в закладах охорони здоров’я міста інвестували 12,8 млн грн і 23,5 млн грн на обладнання. Крім того, залучили позабюджетні кошти: 3,8 млн грн на ремонти і 6,5 млн грн на обладнання.
Фото: Арсен Ільїн, p-p.com.ua, Олег Огородник, управління охорони здоров’я Львова