Поділюся молоком або продам

“Пошта” дізналася у лактолога, чи можна використовувати для годування немовляти молоко матері-донора та як правильно матерям заморожувати своє

фото: miso.su
Природне або грудне вигодовування вважають золотим стандартом оптимального харчування малят. У Всесвітній організації охорони здоров’я та ЮНІСЕФ задекларована охорона, сприяння і підтримка такого способу годування. Сучасні жінки достатньо поінформовані про переваги та про правила грудного вигодовування, і допомагають їм у цьому медики. Офіційні й неофіційні джерела активно розвінчують міфи, породжені в часи СРСР, про те, що годувати немовля потрібно на вимогу, а не за режимом, що після досягнення дитиною річного віку її треба відлучати від грудей тощо. 
Але, незважаючи на всебічну підтримку й популяризацію  грудного вигодовування, невеликий відсоток жінок не можуть частково або й повністю забезпечити свою дитину материнським молоком. Натомість харчова промисловість пропонує штучні його замінники у вигляді сумішей. Деякі матері цих замінників не сприймають і намагаються годувати дитину лише материнським молоком, а інколи, за його відсутності чи нестачі, чужим.  Позичають материнське молоко у родичок, знайомих матерів, об’єднуються у неформальні благодійні інтернет-спільноти, у яких пропагують донорство материнського молока, навіть пропонують послуги з продажу попередньо замороженого, але це рідкісні випадки.
Сама напевно не наважилася б на таке. Адже невідомо, чим хворіла годувальниця та чи дотримується вона гігієни
“Відомі історичні факти про те, що колись сім’ї монархів для маленького принца чи принцеси наймали матір-годувальницю. Особливих обстежень, звісно, тоді не робили – зважали передусім на загальний стан здоров’я такої жінки, її самопочуття. Зазвичай вона мала свою дитину, яку відлучала від грудей і залишала на родичів, а вигодовувала чужу, царської крові. За кордоном, можливо, й зараз є такі годувальниці, але їх дуже ретельно обстежують. У радянський період в пологових домах матері, які лежали в одній палаті, ділилися молоком, якщо комусь із них його не вистачало. Зараз така практика заборонена законом”, – розповідає “Пошті” педіатр, лактолог Ірина Івченко.  З її слів, об’єднання матерів у групи, де вони обмінюються молоком, неприпустиме через те, що для цього необхідний його ретельний лабораторний аналіз. Через материнське молоко можуть передаватися різні недуги, зокрема гепатити В і С, ВІЛ, а також вірусні інфекції. Крім того, у матері, що його продукує, не повинен змінюватися статевий партнер. А оскільки перевірити це майже неможливо, то ймовірність зараження немовляти якоюсь інфекцією надто висока. 
Справжнє донорство материнського молока полягає у створенні спеціального банку на державному рівні з відповідними положеннями у законодавстві, що передбачає обстеження матері та лабораторний аналіз її молока. В Україні поки що таких установ немає. 
А я за донорське молоко! Вважаю його кращим за будь-які суміші. Задля здоров’я своєї дитини можна переступити через будь-які особисті бар’єри
Думки матерів з цього приводу розділилися: одні вважають, що грудне вигодовування – процес надто інтимний, аби залучати до нього сторонніх, інші віддають перевагу донорству, а не адаптованим молочним сумішами.  
“Не раз замислювалась над тим, чи можна годувати своє немовля чужим, донорським молоком, особливо в пологовому, коли одне маля плаче, бо голодне, а інші ситі, бо в їхніх матерів – “молочні ріки”! Але сама напевно не наважилася б на таке. Адже невідомо, чим хворіла годувальниця та чи дотримується вона гігієни”, – каже молода мама Наталя. 
“А я за донорське молоко! Вважаю його кращим за будь-які суміші. Задля здоров’я своєї дитини можна переступити через будь-які особисті бар’єри”, – заперечує їй Ірина. Христина – мама, що мала надлишок молока і допомагала годувати сина своїй сестрі, запевняє, що нічого поганого в цьому немає. “Навряд чи мати, яка, окрім чужої, годує ще й свою дитину, їстиме щось шкідливе чи свідомо передаватиме власній дитині інфекції зі свого організму. Єдине, на що потрібно звертати увагу, це на вік немовляти мами-донора – він має відповідати віку вашої дитини. Крім того, майже кожна молочна суміш містить пальмову олію, яка є алергеном і шкодить навіть нам, дорослим”, – вважає вона.
“Якщо жінка за станом здоров’я не може годувати дитину сама, то мусить обирати якісні замінники материнського молока. Попри всі корисні властивості материнського молока особливу роль відіграє саме контакт матері та дитини. На першому місці стоїть якість цього контакту, а користь молока посідає друге місце”, – вважає Ірина Івченко. – Якщо маєте потребу використовувати чуже молоко або спеціальну суміш, мусите імітувати грудне вигодовування: обов’язково прикладати дитину до свого тіла, аби вона відчувала ваше материнське (може бути й батьківське) тепло. Пляшечку при цьому теж треба тримати близько до грудей”. 
Буває, що мати не має потреби брати для своєї дитини чиєсь молоко, бо свого забагато, як-от Христина. Тоді постає питання його заморожування. Тут думки матерів також розділилися, бо існує міф, що розморожене втрачає всі корисні властивості. Але лікарі вважають, що робити це можна, а в деяких випадках навіть необхідно! Твердження, що розморожене молоко втрачає усі вітаміни й мікроелементи, необхідні немовляті, ще не доведене. Хоча, зі слів лактолога, деякі речовини, що містяться в ньому, можуть не витримати надто низької температури. Головне заморожувати і розморожувати правильно.
На пораду Ірини Івченко, найкраще заморожувати материнське молоко в окремій морозильній камері (там воно може зберігатися до чотирьох місяців, тоді як у загальній – тільки до двох). А за сильного заморожування (від мінус 19 і менше градусів) зберігатиметься півроку, навіть довше. Найкраще обирати для цього скляні контейнери (хоча є спеціальні пластмасові), а також поліетиленові мішечки. В контейнери перед застосуванням потрібно налити окропу (для дезінфекції) і зачекати хвилину. Аби якість молока збереглася щонайкраще, важливо правильно його розморозити –  при кімнатній температурі кілька годин (можна й під струменем теплої (не гарячої!)) води.

Цікаві факти про материнське молоко:

* Діти, вигодувані материнським молоком, легше переносять стреси і мають нижчий рівень тривожності. 
* Грудне вигодовування, яке триває як мінімум перші півроку життя дитини, зменшує ризик розвитку пневмонії у малюка.
* Якщо зберігати заморожене або охолоджене материнське молоко більше двох діб, воно втрачає свої антиоксидантні властивості. Між тим антиоксиданти підвищують імунітет, що особливо актуально для недоношених малюків, які більше схильні до різних інфекцій.
* Тривале грудне вигодовування корисне не тільки для дитини, але й для матері. Що більше часу жінка годує грудьми, то менше ризикує захворіти на рак молочної залози.
* Материнське молоко захищає немовля від астми, причому захисний ефект більше виражений тоді, коли мати довше годує дитину грудьми.
* Матері, які годують грудьми, сплять у середньому на 45 хвилин довше щоночі і рідше мають порушення сну.
* Материнське молоко містить морфіноподібні речовини, які заспокоюють дитину після годування.
* Під час годування грудьми у жінки виробляються гормони ендорфіни, що дарують відчуття емоційної врівноваженості та задоволення.
* Склад материнського молока змінюється залежно від часу доби. Але його кількість не залежить від розміру молочної залози. 
* Немовля може впізнати свою маму серед інших за запахом молока.
Марія Малачинська, директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення:
– У окремих випадках можна застосовувати методику заморожування материнського молока. Якщо мама мусить відлучитися від дитини, то, щоб не переривати грудного вигодовування, молоко можна заморозити. Тоді батько або хтось інший із членів сім’ї зможе нагодувати дитину. Але часто робити цього не можна, тому що саме під час годування організм матері виробляє потрібну кількість молока і в цей час покращується лактація. Це своєю чергою впливає на тривалість можливості матері годувати дитину своїм молоком. Особливо в перші місяці, коли ймовірними є кризові періоди лактації, треба пристосувати свій організм до оптимального харчування дитини. А що стосується донорства, то тут однозначно повинні бути медичні гарантії відмінного стану здоров’я матері.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4834 / 1.62MB / SQL:{query_count}