Лише одного курсу антибіотиків досить, аби порушити мікрофлору кишківника на цілий рік – такого висновку дійшли зарубіжні учені, дослідивши стан здоров’я шістдесяти шести британців і шведів. Їм виписували різні антибіотики, по одному курсу або плацебо. Аналізи виявили великі відмінності у мікрофлорі після заживання антибіотиків, до того ж у мікроорганізмів, які вижили після курсу лікування, виявили гени стійкості. В Україні майже всі антибіотики відпускають без рецепта, тому хтось використовує їх необдумано навіть при найлегшій застуді, що завдає шкоди організму, а хтось навіть у розпал найсильнішої інфекції на пораду лікаря відмовляється їх приймати, намагаючись лікуватися народними засобами, чим також іноді шкодить своєму здоров’ю.
Антибіотики є одним з найважливіших винаходів медицини, адже рятують від бактеріальних інфекцій, які раніше призводили до смерті, як-от пневмонія або ангіна.
Але чи завжди вони потрібні? Шкідливість антибіотиків полягає у тому, що вони “сліпі”: вбивають усі бактерії – як шкідливі, так і корисні, які захищають наш організм від грибкових інфекцій. Крім того, антибіотики порушують роботу печінки (вона просто виснажується, очищаючи кров від ліків і продуктів розпаду бактерій).
Шкідливість антибіотиків полягає у тому, що вони “сліпі”: вбивають усі бактерії – як шкідливі, так і корисні
Багато хто вважає, що за допомоги антибіотиків можна вилікувати будь-які застудні захворювання, грип, але це не так!
“Якщо відчуваєте перші симптоми застуди і припускаєте, що підхопили вірус, заживати антибіотики недоцільно. В такому випадку дієвими будуть противірусні препарати і вітамінні комплекси для укріплення організму. Але коли ви вже проконсультувалися з лікарем і точно знаєте, що у нас захворювання верхніх дихальних шляхів бактеріального походження, наприклад, гострий тонзиліт (ангіна), який спричинила стрептококова бактерія, тоді без антибіотика не обійтися. Такі захворювання можуть дати ускладнення: як місцеві – нагноєння, так і загальні – ревматизм”, – розповідає “Пошті” Наталія Парамуд, терапевт 2-ої міської комунальної поліклініки.
“Антибіотики вбивають корисні бактерії в організмі, які протидіють грибковим інфекціям, тож може виникнути кандидоз або дисбактеріоз, бо вони порушують мікрофлору кишківника. Не можна купувати антибіотики без рецепта. Бо тільки лікар скаже вам, який потрібен курс, і, зрештою, який антибіотик помічний при тому чи тому захворюванні. Без консультації фахівця можете купити зовсім інший препарат, часом сильнішої групи, який вам зовсім непотрібен і який призведе до стійкості патогенних бактерій, утворення ними захисних оболонок і пристосовування їх до цього виду антибіотиків. Важливо дотримуватись певного курсу і доз, бо часто буває так, що людина приймає антибіотик, приміром, два дні, відчуває полегшення і припиняє його заживати. Але бактерії можуть “ожити” в організмі і знову спровокувати захворювання”, – пояснює сімейний лікар.
Лікар повинен обґрунтувати їх призначення, скерувати хворого на необхідні аналізи, рентгенологічні обстеження, ультразвукову діагностику
Антибіотики безсилі перед вірусами грипу, гепатитів А, В, С, вітряної віспи, герпесу, краснухи, кору. Не можна приймати антибіотики й для зниження температури, якщо причина її підвищення ще не визначена.
Призначати такі препарати, як уже мовилося, може тільки лікар з урахуванням індивідуальних особливостей організму. Він прописує їх, щоби зупинити інфекцію, до прикладу, при сильних запаленнях бактеріального походження, які супроводжуються високою температурою, після деяких медичних процедур або операцій для запобігання зараження крові.
“Раджу обов’язково звертатися до лікаря! Бо ж відомо, що наші люди інколи консультуються у аптеках із фармацевтами, кажучи, приміром, що їм потрібні ліки проти кашлю. А кашель може приховувати серйозні недуги – пневмонію, туберкульоз, навіть онкопатології… Лікар, натомість, огляне вас, продіагностує, призначить аналізи, рентгенографію чи флюорографію і поставить точний діагноз”, – резюмує Наталія Парамуд.
Запам’ятайте: нешкідливих ліків не існує, тому їх треба приймати лише за потреби і відповідної рекомендації лікаря!