Оксана Скиталінська, дієтолог:
– Найбільш характерними симптомами дефіциту омега-3 жирів є втома, слабкість, загальмованість, депресія, підвищений тиск, порушення травлення, здуття живота, відрижки, сухість шкіри, біль у суглобах, загострення артритів, часті застуди.
Омега-3 жирні кислоти роблять клітини стійкими до проникнення вірусів; мають протизапальну дію, як аспірин, але не мають побічних реакцій; запобігають згущення крові та утворення тромбів; посилюють еластичність судин, тому кров краще збагачується киснем і корисними речовинами; зволожують шкіру зсередини, оскільки стимулюють утворення в ній керамідів – жироподібного “цементу” між клітинами верхнього шару шкіри; покращують зір, нормалізують рівень холестерину; впливають на нервові клітини, які в підсумку краще контактують між собою, і, як результат, голова ліпше працює. Особливо необхідні омега-3 жири вагітним, бо сприяють розвитку мозку дитини.
Омега-3 жирні кислоти містяться в морській рибі (скумбрії та оселедці), а ось у дорогій червоній їх майже немає (вони є в рибі, яка сама шукає корм, а не вирощена на рибних фермах) і насінні льону. У “риб’ячих” є дві цінні жирні кислоти – ДГК (докозагексаєнова) і ЕПК (ейкозапентаєнова), а в лляному насінні – альфа-ліноленова кислота. Потрібні всі, але “риб’ячі” “лляними” замінити не можна!
Для підсилення дії омега-3 жирів бажано споживати продукти, багаті на вітаміни групи В та вітамін Е, каротиноїди (морква, гарбуз), вітамін С (настій шипшини, квашена капуста) і цинк (нежирне м’ясо, насіння гарбуза).