Сніданок середньостатистичного українця майже нічим не відрізняється – кава і канапка із ковбасою часто сумнівної якості. Потім він їде на роботу автомобілем чи маршруткою, де до кінця робочого дня “заряджатиметься” тією ж кавою, а увечері їстиме вже і першу страву, і другу, і десерт... Багато хто не гребує й чарочкою спиртного, аби “розслабитися” після роботи. Тобто мається на увазі те, що більшість із нас провадить малорухливий і нездоровий спосіб життя, що врешті призводить до такої хвороби, як атеросклероз.
Ця недуга вражає життєво важливі судини нашого організму, порушуючи кровопостачання. Згідно з повідомленням МОЗ, серцево-судинні захворювання посідають перше місце за рівнем смертності в Україні (шість із десяти хворих помирають). А найпоширенішою первинною причиною їх є саме атеросклероз!
Однією з причин високої смертності є майже повна відсутність профілактики цих захворювань, брак знань ранньої діагностики та недостатній рівень доходів для повноцінного медичного обслуговування.
І молодь у зоні ризику
“Атеросклероз – це захворювання судин, які змінюються внаслідок різноманітних зовнішніх і внутрішніх впливів. Якщо вміст холестерину в крові перевищує норму, стінки судин ушкоджуються і починається місцевий запальний процес. Судини звужуються – і порушується кровопостачання життєво важливих органів: серця, мозку, нирок, кінцівок”, – розповідає “Пошті” Галина Пришляк, головний невролог Львова, завідувач II неврологічного відділення лікарні швидкої медичної допомоги.
Як правило, атеросклероз уражає найбільші судини. На їхніх стінках осідають атеросклеротичні бляшки. Окрім холестерину, відкладаються й солі кальцію, утворюються камінці, судини стають дуже крихкими, втрачають еластичність. Внаслідок цього не можуть ні розширюватися, ні звужуватися. Тоді виникає некроз, бляшки починають сипатися – і в судинах утворюються мікротромби, що призводять до вторинних порушень: інфаркту, інсульту, гангрени кінцівок тощо. Зі слів Галини Пришляк, перші ознаки атеросклерозу залежать від того, яка судина постраждала:
– Серцеві судини: біль, стомлюваність, посилене серцебиття, порушення серцевого ритму.
– Мозкові судини: біль голови, запаморочення, затерпання кінцівок, лущення шкіри.
– Ниркові судини: надто високий тиск (приміром, 200 на 110).
На пізніх стадіях атеросклерозу можуть виникати старече слабоумство, розлади пам’яті, порушення орієнтації в просторі та часі.
Вилікувати атеросклероз на пізніх стадіях майже неможливо, бо його лікують зазвичай у комплексі з наслідками, які найчастіше вже є невиправними
Раніше вважалося, що атеросклероз – це хвороба осіб похилого віку. Проте останніми роками її середній вік знизився, бо додалися такі зовнішні чинники, як поширення шкідливих звичок, надлишкова вага, порушення режиму харчування, неякісна їжа, соціальне напруження. Відповідно тепер перші симптоми атеросклерозу проявляються вже із сорока років, навіть раніше.
Як запевняє невролог, багато пацієнтів, у яких стався інсульт унаслідок атеросклерозу, потрапляють до лікарні в молодому віці. Чоловіки хворіють частіше, жінки рідше, бо їх оберігають гормони аж до періоду менопаузи. Та все ж із віком проблеми з судинами через відкладення холестерину мають до 80 відсотків дорослого населення нашої країни. Точної статистики немає, каже Галина Пришляк, бо обліковуються вторинні захворювання, спричинені його наслідками.
“Наприклад, торік у комунальній міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги лікували більш ніж дві тисячі пацієнтів, приблизно 90 відсотків з яких мали атеросклероз”, – веде далі невролог.
Не вилікувати, а зупинити
Якщо уявити, що наше здоров’я – це “кредит”, який ми отримали при народженні, то в молодому віці ми його легко витрачаємо, не задумуючись, скільки залишилось, а в другій половині життя працюємо лише на те, щоби сплачувати “відсотки”. Наш організм нам багато “пробачає”, поки у нього вистачає ресурсів. Тобто людина все життя важко працює, щоби прогодувати сім’ю, ігноруючи небезпечні симптоми свого організму, і до лікаря звертається лише тоді, коли вже несила терпіти.

Вилікувати атеросклероз на пізніх стадіях майже неможливо, бо його лікують зазвичай у комплексі з наслідками, які найчастіше вже є невиправними. “В ході лікування призначають препарати для розрідження крові і ті, що знижують рівень холестерину. Але насамперед роблять біохімічний аналіз крові, який визначає рівень бета-ліпопротеїдів (його ще називають аналізом на холестерин). Можна й самому контролювати своє здоров’я – робити такий аналіз хоча б раз на три місяці (за кордоном його роблять щомісяця)”. В державних лабораторіях він безкоштовний!
Однак зупинити накопичення холестерину з подальшим утворенням атеросклеротичних бляшок в судинах цілком реально! Окрім медикаментозного лікування, хворим призначають спеціальну дієту, що виключає тваринні жири, фаст-фуд, солодощі та обмежує споживання спиртного. Лікарі радять неодмінно кинути курити, бо ця згубна звичка сповільнює метаболізм. Шкідливі речовини швидше відкладаються на стінках судин. Помічним буде спорт і активний відпочинок на свіжому повітрі. Здоровий сон також є запорукою нормального самопочуття, а фізична активність мобілізує всі сили нашого організму на боротьбу із захворюваннями.
Обирайте здоров’я!
“Людина створена без шкідливих звичок, те, що вона має постійно бути в русі, теж передбачене природою, а спосіб життя більшості з нас, який уже став звичним, – це просто недбале ставлення до свого здоров’я”, – резюмує Галина Пришляк.
Тепер перші симптоми атеросклерозу проявляються вже із сорока років, навіть раніше
У європейських країнах дбайливого ставлення до свого здоров’я вчать із дитинства. Європейці свідомі того, що шкідливі звички, гіподинамія, підвищення рівня холестерину і цукру в крові, надмірна вага і високий артеріальний тиск провокують порушення систем кровообігу.
Наша держава також пропагує здоровий спосіб життя – проводить дні профілактики та безкоштовні обстеження. Але, на жаль, не всі дбають про своє самопочуття, не всі вчасно звертаються по допомогу до лікарів. Тож маємо таку невтішну статистику захворюваності на атеросклероз – найвищу в Європі…